Putlerin valtakaudella Venäjä on sotinut mm. Ukrainassa, Syyriassa ja Georgiassa

Anonyymi-ap

Vähintäänkin kymmeniätuhansia sotilaita on saanut surmansa näissä sodissa. Samaten lukuisia sotilaita ja siviilejä on kuollut venäläisten pommituksiin/ luoteihin.

Vain ideologiset hörhöt kannattavat Putleria.

13

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putte on verisin venäläisjohtaja Stalinin jälkeen.

      • Anonyymi

        Putleria palvoo lähinnä OSA äärioikeistosta ja äärivasemmistosta. Ei se ole tolkun ihmisen hommaa.


    • Anonyymi

      Putinin vallassa ollessa tämän sodissa kuolleet saniteettikalustevarkaat, siviilien murhaajat ja raiskaajat, joita leikkisästi myös sotilaiksi venäjällä nimitellään, lasketaan sadoissatuhansissa. Vammautuneiden, fyysisesti ja henkisesti, määrä Putinin sodissa lasketaankin jo miljoonissa. Pelkästään Ukrainan sodassa vuodesta 2014 alkaen Putin on onnistunut tapattamaan ja vammauttamaan yli miljoona venäläistä, eivätkä ukrainalaiset ole muutamaa harhalaukausta lukematta edes kohdistaneet puolustuksellisia toimiaan venäläisiin siviileihin.
      Putin ei vaikuta järin nerokkaalta kehitysmaan johtajalta. Maalla olisi potentiaalia olla suurvalta, mutta Putinin osaamisella maa on ajautunut banaanivaltioiden kastiin.

    • Anonyymi

      Venäjä ei ole siirtynyt henkisesti vielä edes 1900-luvulle.

    • Anonyymi

      Olen liian laiska kirjoittamaan uudelleen, joten kopioin vain kirjoittamani jonnekin muualle.

      Sota Syyriassa? Siellä Venäjä toimi terroristeja vastaan ​​Syyrian laillisen hallituksen luvalla. Tällä tavoin Venäjä pelasti siviilejä terroristeilta.

      Sota Georgiassa? Siellä Venäjä ei sallinut aggressiivisten georgialaisten joukkojen tuhota ihmisiä Abhasiassa ja Pohjois-Ostiassa, mitä Georgia halusi tehdä, koska nämä alueet halusivat itsenäistyä siitä. Georgian sodassa ei kuollut ketään Venäjän ansiosta. Kyllä, ihmisten pelastaminen kuolemalta on erittäin aggressiivista!

      Entäpä Ukrainan sota? Tietenkin Venäjä hyökkäsi Ukrainaan, mutta miksi kukaan ei kiinnitä huomiota siihen, että Ukraina on käynyt aggressiivista sotaa Donbassissa 8 vuoden ajan? Kuinka monta ihmistä kuoli?

      Venäjä haluaa tuhota natsi- ja fasistisen Ukrainan hallituksen, joka on tuhonnut ihmisiä Donbassissa 11 vuoden ajan, kieltänyt ihmisiä puhumasta äidinkieltään, kieltänyt heidän äidinkielensä, tuhonnut venäläisten kirjailijoiden muistomerkkejä, tuhonnut Ukrainan saksalaisilta hyökkääjiltä vapauttaneiden muistomerkkejä, kieltänyt ortodoksisen kirkon kaanonit, ylistänyt fasisteja ja natseja, pystyttänyt heille muistomerkkejä ja julistanut heidät kansallissankareikseen. Venäjä taistelee kuitenkin vain Ukrainan nykyistä hallitusta, ei kansaa vastaan. Venäjän hallitus on toistuvasti sanonut, että ukrainalaiset ovat sen veljiä ja että se kohtelee heitä hyvin.
      Miksi kukaan ei puhu Ukrainan aloittamasta hyökkäyssodasta Donbassissa? Miksi kukaan ei sano, että Ukrainan viranomaiset ovat julistaneet Hitlerin liittolaisia kansallissankareiksi? (Esimerkiksi Bandera on heidän kuuluisin sankarinsa, Hitlerin liittolainen, joka tuhoaa useita kymmeniä tuhansia puolalaisia). Miksi kukaan ei sano, että Ukraina nöyryyttää muistomerkkejä ihmisille, jotka vapauttivat sen natsi-Saksasta? (jos tuhoat muistomerkkejä niille, jotka taistelivat Hitleriä vastaan, se tarkoittaa, että et pidä sellaisista ihmisistä, ja jos et pidä niistä, jotka taistelivat Hitleriä vastaan, pidät Hitleristä) Miksi kukaan ei puhu siitä?




      Koska länsimainen propaganda on aivopessyt suomalaiset ja hämärtänyt heidän mielensä

      • Anonyymi

        Venäjä itse on fasistisempi maa kuin Ukraina.

        Sinun logiikallasi jonkun pitäisi hyökätä Kiinaan pelastamaan vähemmistökansoja, joita Kiinan hallinto sortaa.

        Te ideologiset hörhöt keksitte aina syyn, jolla sotia voidaan peristella/puolustella.

        Putler on sotahullu. PISTE.


      • Anonyymi

        Venäläinen propaganda tai mikä lie sotahullu aate on sumentanut sinun mielesi. Venäjä v*ttuun Ukrainasta!


      • "En jaksa"--mikäs botin on väsyttänyt? Eikö sovjetoblasterin serverissä megahertsit riitä? Vai onko työsuhdevodkaa naukkailtu maanantain kunniaksi liian kanssa?


    • Anonyymi
    • Miljoona, Yle. Ei sanaakaan vieläkään melkein 2 viikkoa rajan ylityksen jälkeen. 10^6

    • Anonyymi

      Venäjä on natzimaa.

    • Anonyymi

      Venäläinen sotahulluus on sitä parempaa.

    • Anonyymi

      Venäjä on vain suurvalta. Kiina ja USA supervaltoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      164
      15247
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3755
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      137
      3054
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1504
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      54
      1466
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      159
      1407
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1304
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1274
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1101
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      208
      1029
    Aihe