hyvinvointia kaupunkilaisille

Anonyymi-ap

Oli hauska juttu paikallisessa lehdessä.

Eräs kaupunki myy saamiaan asuntoja. Asuntoja on neljä kappaletta ja niiden pyyntihinnaksi on asetettu 330 000€, eli reilu 70 000€ per asunto.

Myyntirahat on tarkoitus käyttää kaupunkilaisten hyvinvointiin. Tarkoituksen olisi ymmärtänyt kymmenen vuotta sitten kun kunnat vastasi esim. terveydenhuollosta. Nykyään on hyvat. Mitähän hittoa toimintarajoitetut kunnat ja kaupungit nykyään voi tehdä hyvinvoinnin eteen? No, jos ko. kunnalla on hitsisti velkaa, niin tottakai niitä voi maksaa.... Usein vain julkista velkaa on miljoonia, niin tuo summa ei paljoa siinä auto vaikka vähentäähän se tietty korkoa.

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä joku demari tietää, miten "rahat käytetään ihmisten hyväksi".

      Helsingissä taannoin kuoli rouva, jolla oli useampia arvoasuntoja, puhuttiin miljoonaluokan perinnöstä. Naisen perintö jakautui puoliksi suomenruotsalaisen säätiön ja helsingin kaupungin kesken.

      Suomenruotsalainen säätiö piti asunnot ja vuokraa niitä eteenpäin.
      Helsingin kaupunki möi omansa ja rahoilla maahanmuuttajat pelasivat jalkapalloa. Positiivisen erityiskohtelun hengessä.

      Näin ne rahat vaan tahtoo mennä.

      • Anonyymi

        Tunnen tapauksen ja kerron vähän tarkemmin. Nuo säätiön saamat asunnot: Parhaimmilla paikoilla olevat on vuokrattu sopuhintaan säätiön lähipiirille. Muut markkinahintaan ulos. Helsingin kaupungin saamat asunnot: Myyty reilusti alle markkinahinnalla kaupungin virkaihmisille tai poliitikoille.


    • Anonyymi

      Siis menoja pidetään yllä myymällä tuottavaa omaisuutta?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1847
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1839
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      137
      1669
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1411
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      33
      1344
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      59
      1191
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1092
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      273
      1039
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      933
    Aihe