Olen nyt vakaasti päättänyt siirtyä yksityisautoilijaksi. Käytän päivittäin metroa ja bussia, työmatkani olisi kätevä hoitaa jatkossakin näin. Viimeiset puoli vuotta olen "nauttinut" paskaisista istuimista, örisevistä juopoista joilla on oikeasti kuset ja paskat housuissa, sekoilevista narkkareista, yms. avohoitotapauksista, jotka mielellään käyttävät myös näitä julkisia kulkuvälineitä. Viimeisin niitti oli tämä metron vuorovälien harventaminen. Kesällä linjoja harvennetaan, mutta lippujen hinnat ovat samat.Seutuliikenne on täysi floppi, 80 euroa/kk, vuoroja ja linjoja aivan liian vähän, eli hinta/laatu - suhde on aika hanurista. No, oma auto tulee hyötykäyttöön, ihan sama vaikka bensa maksaisi 2 euroa/litra, sekin tulisi halvemmaksi kuin seutulippu. Ja taso on ihan toista.
Julkinen liikenne
onnetonta
10795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"No, oma auto tulee hyötykäyttöön, ihan sama vaikka bensa maksaisi 2 euroa/litra, sekin tulisi halvemmaksi kuin seutulippu. Ja taso on ihan toista."
Yksityisautoilussa on polttoaineen lisäksi muitakin kuluja mm. vakuutukset, verot, pääomakulut...
Nuo muut kulut tulee maksaa siitä huolimatta ajaako sillä autolla vai ei. Tämän vuoksi joukkoliikenne ei pärjää.
Kyllähän se joukkoliikenne tulee aina halvemmaksi, ja kyllähän bussillakin aina pääsee mutta usein matkustus aika on kaksikertaa pitempi kuin henkilöautolla jos riittääkään. Tämä tietenkin jos joutuu vaihtamaan liikennevälinettä, ja vaihtohan kuuluu joukkoliikenteeseen. Mutta jos auto on jo hankittuna ei sitä kannata kotona seisottaa pyörät vaan ruostuu paikalleen. Käyttömaksusta et saa yhtään alennusta vaikka käyttäisit julkista. Kyllähän se matkustusmukavuuskin on aivan eri tasoa omalla autolla. Voi vaikka työmatkalla poiketa kaupassa ja käydä harrastuksissa , tai poiketa Rautakaupassa kotimatkalla ostamassa pari säkkiä sementtiä.
Joukkoliikennettä käyttämällä voi lukea mielenkiintoisia kirjoja ja lehtiä matkan aikana, voi poiketa kaupassa ja harrastuksissa ja näin helteellä vaikka oluella.
Sementtisäkit eivät ole jokapäiväinen ex tempore -tuote. Niitä varten voi lähteä rautakauppaan ihan erikseen.
Ruokakassit kulkevat mukavasti auton peräkontissa
työmatkalta kotiin . Ei tarvii enää lähteä illalla tunneiksi markettiin pyöriin kun voi tuoda ostokset suoraan kotiin. Melkein joka päivä 2 kassia joita en kyllä toisi bussissa , toisin eivät kyllä mahtuisikaan ruuhkaikoina mukaan.
Samoin jos poikkeat ruokakaupassa tömatkalla, lämpenee kylmätuotteet ja filet pilalle odotellessasi hikisen kuumaa bussia.
HKL:llä on mielestäni oivallinen mainoslause joukkoliikenteestä: mitä enemmän sitä käyttää, sen paremmaksi se tulee. Näinhän se on, sen takia on aina surullista kuulla kun ihmiset siirtyvät autoilijoiksi tavoitellakseen omaa etuaan (muiden kustannuksella).
Mutta tosiasia on kuitenkin se, että tästä lähin olet osa sitä koneistoa joka nujertaa joukkoliikennettä alas.
Samalla perusteella yksityisautoilukin lisääntyy ja sujuu paremmin mitä enemmän ihmiset ostavat autoja.
Olen käyttänyt Hkl:n palveluja uskollisesti 30 v. Haikeudella muistelen 70 ja 80-lukua, kun kilpailutus ei raiskannut linjoja, kuskit puhuivat suomea, ratikoissa oli rahastajat, yms. Nyt tosiasia on se, että Helsingin sisäinen liikenne toimii aika hyvin. Seutuliikenne on täysin perseestä. Esimerkki: Olen töissä Myyrmäessä Vantaalla, asun Puotilassa Helsingissä. Pääsen töistä aika usein klo 23 jälkeen. Jos en ehdi viimeiseen junaan (lähtee 23.30) ainoa keinoni on mennä bussilla Helsingin keskustaan, josta jatkan yöbussilla Puotilaan. Jos ehdin junaan, olen kotona n. 00.45, jos en niin n.01.00. Eli siis 1h 15min. - 1h 30 min. Ja matkaseura on todella hurjaa. Omalla autolla matka vie n. 19 min. Jokainen voi laskea mikä on kannattavin ja nimenomaan vihtyisin vaihtoehto. Polttoaineet ja vakuutukset tekevät kuussa n. 120 ekee, seutulippu maksaa yli 80 ekee. Eli käytännössä tämän 20 minuutin matka todella mukavasti maksaa n. 40 euroa.
"Viimeisin niitti oli tämä metron vuorovälien harventaminen."
Metron vuorovälit harvennettiin lyhyeksi ajaksi ratatöiden takia. Viime kuun loppupuolella kulki jopa neljän minuutin vuorovälillä bussilinja 99 metron kuormitusta tasaten. Bussilinjatkin alkavat kulkemaan taas tiheämmin syysaikataulujen voimaan astuessa.