Eikö Suomikin voisi elää "suu säkkiä myöten" Natorahojen suhteen ? Miksi intoilla, kun rahaa eri ole

Anonyymi-ap

Naton suuri puolustusmenolupaus rakoilee jo !
Espanjan ”poikkeus” Nato-rahoihin käynnisti ketju­reaktion.
Belgia kertoi, että sillekin viiden prosentin puolustusmeno­tavoite on hyvin hankala.
Slovakian pääministeri Robert Fico puolestaan totesi lausunnossaan, että Slovakialla on ”muita prioriteetteja” kuin aseistautuminen. Slovakian onkin Espanjan tavoin ”varattava suvereeni oikeus” päättää, millä tahdilla ja tavalla se lisää menojaan, hän totesi.
Historialliseksi maalailtu puolustusmeno­lupaus näyttää silti jo ennen sen virallista julkistamista hivenen kyseenalaiselta.
On ilmeistä, että osa maista ei tule yltämään tavoitteeseen lyhyellä aikavälillä. Tiettävästi siihen pitäisi päästä vuoteen 2035 mennessä.
Naton näkökulmasta olennaista olisi kuitenkin, että vähintään näyttäisi, että mailla on kova yritys pitää kiinni sovitusta.

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011320358.html

6

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lapasen ei kannattai paukutella henkseleitä Natojäsenmaksussa-
      Ainoat asiat mitä hallitus osaa, haluaa ja saa aikaan ovat:
      LISÄÄ VELKAA
      LISÄÄ TYÖTTÖMYYTTÄ
      LISÄÄ KONKURSSEJA
      LISÄÄ VEROALEJA RIKKAILLE
      jne.

      • Anonyymi

        HÄKKÄNEN on innoissaan.
        Taavetinn ritsoja tulee Suomeen Israelista.
        Viemme vastalahjana kertasinkoja.
        Kierrätämme ne USAn kautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        HÄKKÄNEN on innoissaan.
        Taavetinn ritsoja tulee Suomeen Israelista.
        Viemme vastalahjana kertasinkoja.
        Kierrätämme ne USAn kautta.

        Petteri: Nyt keksin miten saadaan vietyä Valtion rahoja paljon enemmän. Puolustusmenoja tulee kasvattaa monta sataa prosenttia, ja samalla luoda lisää Venäjä-uhkaa, että se menee läpi.


    • Anonyymi

      "SUOMI JÄÄ "NATO-TUEN" MAKSAJAKSI"!!!

    • Anonyymi

      Petteri in niin pollea.

    • Niin Belgia kuin Espanjakin ovat meidän selkämme takana, joten siellä ei nähdä ehkä asian kiireellisyyttä mutta meillä on Venäjän rajaa enemmän kuin muilla NATO:illa yhteensä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1258
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe