Golfkentän alle tunneleita, jotta pallo sopii reikään.
Nikkeli-kupari-koboltti-kaivos
41
1000
Vastaukset
- Anonyymi
Metallimailalla lyödä pallo reikään.
- Anonyymi
Hole in one
- Anonyymi
Jytisee koko Outokumpu? Peruskallio kovilla.
- Anonyymi
Jesss, niin pitääkin. Jytinä tietä toimeentuloa ja hyvinvointia koko kansakunnalle!
- Anonyymi
Kuparipannu kuumana, kuumaa kahvia tarjolla!
- Anonyymi
SALUDO
- Anonyymi
Koboltti esiin-heitä voltti
- Anonyymi
Puhdasta vettä pumppaamaan tunneleista, saadaan metallit esiin! Kiinnostus alkaa herätä veden vähentyessä kallioperästä. Kaivosautoilla pääsee hakemaan ensimmäiset näytteet maanpinnalle, että tässä malmia olisi.
- Anonyymi
Pitää panostaa, louhinta alkaa panostamalla kunnolla.
- Anonyymi
Kestomagneetti koko kaivos...sähköä kehiin...ilman sähköä ei tulla toimeen...liikettä niveliin ja äkkiä.
- Anonyymi
RÄJÄHTÄVÄÄ TOIMINTAA TULOSSA!
- Anonyymi
LOUHI, kivilouheessa on potentiaalia.
- Anonyymi
Golfpallo taitaa lentää korkealle panostamalla kallioon?
- Anonyymi
Tärkeitä seosmetalleja, luja perusta metalliteollisuudelle...
- Anonyymi
Hitsaamaan!
- Anonyymi
Golfpallo pomppii reikään, kun kallio alkaa jytistä kunnolla.
- Anonyymi
Kuparin kysyntä kova---tarve kasvaa---OUTOKUMMUN KUPARI
- Anonyymi
Kuparilla liikkuu sähkö---sähköllä liikkuu maapallo---sähkömagneettiset voimat
- Anonyymi
VESI-VETY-SÄHKÖ-METALLIT, ilman metalleja ei ole tulevaisuutta.
- Anonyymi
Vesiteknologiaa, vetyteknologiaa, sähköteknologiaa, magneettiteknologiaa, liike-energiaa, lämpöä, ym. Metalliteknologiaa
- Anonyymi
Teknologiaa...metallimusiikissa on jytinää.
- Anonyymi
Bassot jytisemään täysillä, musiikkia kansalle.
- Anonyymi
Pahin on hapanneen kananmunan haju kun lähetään avaamaan kaatopaikka.
Vanha kaivos ja kuusjärvi pahin alue.
Toki Kyykerillä talon sokkelit halkee käyvät varmast sit rappaamassa niitä.- Anonyymi
Vanha kaivostorni sai tulevaisuuden.
- Anonyymi
Toivoa sopii, että kaivostoiminta hautalammen alueella aloitettaisiin hyvin pian!
- Anonyymi
Niinpä, äkkiä ympäristöä paskomaan ja aarteet maailmalle.. Ilmaiseksi..
- Anonyymi
Joo voitot ulkomaille, paska ja myrkyt jää meille.
Työntekijoistäkin jää vaan paska Outokummun viemäri verkostoon kun käyvät muualta töissä täällä. - Anonyymi
Tuo kommentti on valitettavasti täyttä totta.
- Anonyymi
Siihen vielä pilaavat Viinijärvenkin , eikö Sysmäjärven turmelu ois jo Outokumpuun riittänyt?
- Anonyymi
Sätöslahti on menetetty, rehevöitynyt lutakko pitkälti Sotkumaan asti, pilaajana Vuonoksen vedet ja maatalouden paskavedet...
Suurta menetystä emme siis koe jos piloille menee..
- Anonyymi
Muistattehan, että hyvinvointi luo sitä itseään. Ja pahoinvointi myös.
Menkää te kaikki myrkynvihreät jonnekin ja perustakaa oma valtio tai jokin muu hallintoalue, jossa ette tee mitään ja katsokaa, kuinka kauan elätte sillä tavalla!- Anonyymi
Mennään yhdessä sinä ja minä, sotken sinut ja puheesi suohon...
- Anonyymi
Kyllä suomalaiset on typeriä😂😂
Tuotamme kobolttia ja kultaa Euroopassa eniten
Ja kaivos tulot melkein nolla. Ulkomaalaiset yritykset veivät 2.4miljardia rahaa mennessään ja vievät vielä kymmenen vuotta Lapin kullan ja meidän koboltin. Me siirtomaksuina tuomme heille sähklt ja asfaltti tiet rakennamme.
Ruotsin valtion omistama LBK. tilittää Ruotsin valtion kassaan 3miljardia kuukaudessa👍
Jos valtio Suomessa omistaisi kaivokset veroja valtaa luottaa 25prossaa nykyisestä.- Anonyymi
Ja veronmaksajien kustannuksella https://kaivostutkijat.blogaaja.fi/outokummun-kaivos-outolampi/
Onko asiaan tullut muutoksia? Onko vaikutusta asuntokauppoihin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja veronmaksajien kustannuksella https://kaivostutkijat.blogaaja.fi/outokummun-kaivos-outolampi/
Onko asiaan tullut muutoksia? Onko vaikutusta asuntokauppoihin?On vaikutusta asunto markkinoihin. Keskustan paskan hajusta ei kukaan enää osta.
- Anonyymi
Golfpallo kaivostunneliin!
- Anonyymi
Mielestäni on ihme miten ihmiset voidaan päästää Vanhan Kaivoksen ympäristöön.
Rikkikiisu haisee ja silmiä kirvelee.
Kummunkadulta piti asfaltin alta maat vaihtaa myrkkyjen takia ja keltaselle kukkulalle voi vapaasti kävellä myrkyn sekaan.
Parkkipaikka entisen pylväskyllästämön päällä, mitä on alla?
Näin meillä toimitaan. - Anonyymi
"Menkää te kaikki myrkynvihreät jonnekin ja perustakaa oma valtio tai jokin muu hallintoalue, jossa ette tee mitään ja katsokaa, kuinka kauan elätte sillä tavalla!"
Tätä eivät myrkynvihreät tietenkään tee. He ajavat jo nyt kaiken teollisuuden ja etenkin metsäteollisuuden pois suomesta ja toivovat, että joku muu taho täyttäisi heidän jättämän tyhjiön. Miten, sitä eivät myrkynvihreätkään tiedä.
Nyt saamme taas uuden tiedon metsäyhtiön lomautuksista ja työpaikkojen poistumisesta suomesta, olikohan se laukaan tehtaalla.
Tätä on jatkunut jo vuosikymmeniä ja tulostakin alkaa tulla, Suomi onkin pudotettu pykälää alemmaksi luokitusluzokassa siellä jossakin ja alamäki tulee vai jatkumaan.
Myrkynvihreät haluaa suomalaisen lajin pois kokonaan suomesta. Tätä puoltaa mm. se, että he aktiivisesti kannattavat ja edistävät homo/lesboutta, mikä tähtää syntyvyyden alenemiseen varmasti mielellään kokonaan loppuvaksi!
Sellaista on peräsuolen demokratia, myrkynvihreiden hapatuksella höystettynä!- Anonyymi
"Nyt saamme taas uuden tiedon metsäyhtiön lomautuksista ja työpaikkojen poistumisesta suomesta, olikohan se laukaan tehtaalla."
Tehdas sijaitsee Kaukaalla - ei Laukaalla, kuten em. kerrotaan. Missä lieneekään...
- Anonyymi
Kyllä saisi kaivos tulla. Vuosikymmenet Sysmänjärveen virrannut vettä jonka pH yli 6 .Uuden kaivoksen kalkki stabiloinnilla saatais pH laskettua alle 2 . Ei ihme jos on vesistöt saastuneet.
- Anonyymi
Golfiin polttoainetta!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1193413Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo342816HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat882645Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1031690Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741518Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.191224Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962071152Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3761114Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s12967- 60908