Viime päivinä on keskusteltu reippaasti uusista ravintosuosituksista. Suosituksissa huomiota on saanut varsinkin suositus vähentää lihan ja leikkeleiden määrää. Suunta on hyvä, sanoo professori Pekka Puska.
Puska muistuttaa, että vaikka suositukset eivät ole pakottavia, ne tarjoavat arvokasta asiantuntijatietoa, jota kansa kaipaa. Ensinnäkin on tärkeää, että näitä asioita pidetään jatkuvasti esillä ja arvioidaan uusimpien tutkimustulosten valossa jatko, Puska toteaa. Kansanterveyden parantaminen ravitsemuksen avulla on tavoite, sillä meillä on kaksi suurta ongelmaa: lihavuuden lisääntyminen ja ravitsemukselliset puutteet.
Suomen Keskustan professori Pekka Puska osallistui keskusteluun tänään
8
179
Vastaukset
- Anonyymi
Jumankauta, Suomen Keskustan palstalla mainittu Suomen Keskusta!!
Jo on aikoihin eletty.- Anonyymi
Väärin mainittu. Ei kuulu palstalle.
- Anonyymi
Pekka on maankuulu puoluerajat ylittävä ravistsemustieteilijä. Hän on myös puolueemme entinen kansanedustaja ja Thl:n pääjohtaja. Hänen sanomansa on syökää terveellisesti unohtamalla lehmänliha ja lehmänmaidon rasva.
- Anonyymi
Väärän profetian julistaja ja suomalaisen viljelijöiden haukkuja on Pekka Puska.
- Anonyymi
Puska ei tiedä mitään terveellisestä kotimaisesta lihasta ja ei ainakaan ole keskustalainen.
- Anonyymi00007
Pekka on mm. tohtori, professori ja kansainvälisesti arvostettu ravitsemusalan asiantuntija, sekä Suomen Keskustan entinen kansanedustaja ja puolueen Suurmies.
- Anonyymi00008
Puska on kaikistaKepu poliitikoista viisain.
- Anonyymi00009
Kauniita naisia odottaa viestejäsi 👀 Tule! https://Elizabeth.hoty.lat/Elizabeth#/?/?/mxb46xvhp
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p586542Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3465600Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685236Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1425013Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204260Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite442939Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202756Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32538Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282527- 792186