https://youtu.be/p-MUiOHmR6g?si=zAouwz6dyxY0TDgS
Metsäman matkustaa opettamaan pohjanmaalaisia maan ja metsän hyödyntämisestä (5:06).
Todellinen Tuusniemen lahja suomalaiselle maa- ja metsätaloudelle!
Maan ja metsän hyödyntäjä
15
221
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä Mestarista on moneksi,yhteiskunta tieteiden asiantuntijasta kuoriutuu käden käänteessä maa-ja metsätalous asiantuntija.Minkä neron suomalainen yhteiskunta on menettänyt hänessä.Vielä ei olis myöhäistä pyrkiä kaikkien alojen asiantuntijaksi ja antamaan duoda duoda painavia ja asiantuntevia kommentteja esim. uutislähetyksiin Ylelle .Etusormen heristämistä unohtamatta.Aijjaa!!
- Anonyymi
On kuin seuraisi vuosituhannen huijaustarinaa.
"Se on sitä tarinointia immeesten kanssa siellä, sitähän se on se minun nuo keekat en minä siellä sirkustemppuja tie, en oo vielä opedellu daeka dembbuja.
Daeka daeka duu, daeka daeka duu ho hooh"
Innostuu ja huitoo käsillään ja hytkyy.- Anonyymi
Mestari aiheuttaa kyvyillään edellisille suunnatonta kateutta.
- Anonyymi
Olin kuvitellut, että Marttajärjestö olisi suomalaisten perheenäitien ja peheenemäntien kunniakkaita perinteitä jatkava ja jakava esikuva, mutta näin ei ollutkaan.
Martoista tulikin tuusniemeläisen "lisvapi##un" puutteessa hävyttömyyksiä huutavan tubettaja ukon aisankannattaja.
Mitäpä muuta teiltä tämän ajan sätti-irmeleiltä pystyi edes odottamaan? - Anonyymi
Nyt Martat ovat hyväksyneet, että suomalaisia naisia saa kutsua lisvapilluiksi ja suistohuoriksi.
Jännä nimittely vain nopettaa marttaa levittämään reidet seiväskanki ja ryhmykyrpä miehille. - Anonyymi
Pirjohannele sentään ajaa pitkää työmatkaa, tekee raskaan työpäivän päätteeksi kahden talon pihatyöt ja puutarhojen hoidot.
Valmistaa ystävilleen ruokaa, korjaa ja kunnostaa rakennuksia, nyt viimeisenä hoitaa myös kaikille yhteisen kylätapahtuman tarjoilun.
Lisäksi Pirjohannele hoitaa ja pitää hyvää huolta lemmikeistään.
Koirakin vaatii lenkkeilyä ja koiran lenkkeilyttäminen vaatii vaivaa.
Ei riitä, että koiralle avaa ulko-oven ja määkäisee imelällä äänellä:
"Määhhän pyyvystämmään hiiiiiiiiiirulaisia".
Ja kaiken minkä Pirjohannele tekee, hän tekee sen vaatimattomilla työvälineillä.
Pirjohannele on todellinen Martta.- Anonyymi
No haloo, ei kissaa tarvitse ulkoiluttaa.
- Anonyymi
Martat eivät jakele noin vain! Pitää olla kunnon mies ennenkuin lohkeaa. Vähintään metsäkoneenkuljettaja.
- Anonyymi
Ovatko Pirjohannele, daami ja metsäman maksaneet Marttakerhon jäsenmaksun joka on tänä vuonna 49,00 euroa?
- Anonyymi
"Martat eivät jakele noin vain! Pitää olla kunnon mies ennenkuin lohkeaa. Vähintään metsäkoneenkuljettaja"
Kyllä, olet oikeassa.
Maatalousnaisilta ja Martoilta lohkeaa vain oikeille miehille ja oikeille metsäkoneiden kuljettajille.
Feikkityömiehille oikeat naiset pieraisevat. - Anonyymi
Maa- ja Kotitalousnaiset https://share.google/Sjbzfnp1jEPvXn2is
Siinä on Suomen viimeinen selkäranka.
Tuo kun katkaistaan niin ollaan huutavassa hukassa. - Anonyymi
Lisva-liisat antavat metsämanille jos vaan kelpaa. Vain kyllikki on kyllin hyvää.
- Anonyymi
https://youtu.be/8N3kle4UwCI?si=q7ficl-DNBG0r4V1
Marttajärjestön historiaa, tuskin olivat mitään pi##un tai ku##in puutetta huutavia metsämannilaisia? - Anonyymi
Omalla kotikylällä Martat ja Maa- ja Kotitalousnaiset ovat yhdistäneet kyläläisiä eivätkä keränneet kaikkia käpyjä omaan koriin niin kuin mannilaiset.
"Enkö minä suakkaan itellein hupia hankkia?"- Anonyymi
Siis mitä hupia
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360