pysäkiltä niin, että pidetään kahdella kädellä ratista kiinni. Suoristetaan vasemman käden etusormi sojottamaan alas. Sitten vaan painetaan kaasua ja käänetään rattia vasemmalle. Suorassa oleva etusormi laittaa vilkun päälle itsestää.
Bussi lähtee
b-kuski
5796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siitä se vilkun viive johtuu. Ei releestä vaan, että sitä villkkua ei viitsitä laittaa pälle ennen kuin lähdetään liikkeelle vaan vasta sitten kun on jo lähdetty liikkeelle. Tässähän tuli taas punnittua ko. ammattikunnan ammattitaito ja älykkyys. Mielestäni juuri joustavaa liikennöintiä on antaa juuri ajoissa merkki.
Minä taidan laittaa jarruvaloni toimimaan niin että se syttyy vasta kun auto on kokonaan pysähtynyt. Mahtaa olla joustavaa liikennööintiä
sellainen.
...koko ammattikuntaa huonoimman yksilön perusteella. Loukkaannuin pahasti epäillessäsi linja-autonkuljettajien älykkyyttä. Itse työskentelen mainitussa ammatissa ja väitän kollegojeni olevan aivan tavallisia ihmisiä, joiden älykkyydessä ei ole mitään vikaa. Mielenkiintoista on myöskin todeta se valtava ammatti- ja koulutustaustojen kirjo, mikä linja-autonkuljettajilta löytyy. Harva meistä on ensimmäisessä ammatissaan istuessaan linja-auton ohjauspyörän takana. Koulutukseltaan eräs entinen työtoverini oli toimittaja, eräs nykyinen on kasvatustieteiden maisteri, toinen diplomi-insinööri ja toki itsellänikin on ammattikorkeakoulututkinto olemassa. Eihän tämä tietenkään sitä tarkoita, että kaikki linja-autonkuljettajat olisivat korkeakouluja käyneitä tai akateemisia loppututkintoja suorittaneita, mutta hienoja persoonallisuuksia ja älykkäitä ihmisiä on minulla aina tässä työssä ollut työtovereina.
ai nyt ymmärrän muidenkin vilkun käyttöä, noinhan toimii lähes 75 % muistakin kuskeista. Parhaat laittaa vilkun päälle vasta kun kaistan vaihto on tehty.
muistit prosentin väärin se 73,314 %
vasta vilkun päälle,mitä sitä turhia,,T sika-
niska!