Ihmiset lähtevät pois. Mikä Suomessa on vialla ?
https://www.hs.fi/talous/art-2000011327359.html
Ulkomailla tarjotaan töitä, Suomessa ei saa töitä sadoillakaan hakemuksilla
8
125
Vastaukset
- Anonyymi
"Osa suomalaisista hakee töitä nyt ulkomailta kotimaan työtilanteen takia.
Turkulainen Jussi Kosola lähetti neljän kuukauden aikana yhteensä yli 200 työhakemusta suomalaisiin yrityksiin. Hän ei saanut haastattelukutsua yhteenkään.
”Se on aivan kamala tilanne, kun ei ole töitä ja sinulla on perhe elätettävänä ja laskut maksamatta. Oli pakko keksiä jotain muuta, koska Suomessa ei vain ole työpaikkoja”, Kosola sanoo.
Maaliskuussa Kosola päätti hakea töitä Dubaista.
Hän sai samantien neljä työtarjousta. Haastattelujen jälkeen hän valitsi mennä töihin kansainväliselle kiinteistönvälitysyritys Engel & Völkersille myyntikonsultiksi.
Suomessa oli 326 400 työtöntä työnhakijaa helmikuun lopussa. Korkeakoulutettujen työttömyys nousi joulukuussa myös ennätyksellisen suureksi." - Anonyymi
Hallitus lupasi 100000 uutta työpaikkaa, mutta Suomessa ei ole työpaikkoja.
- Anonyymi
Perussuomalaiset toteuttavat luomaansa väestönvaihtoteoriaa ajamalla kantasuomalaiset veke maasta.
- Anonyymi
💩💩💩💩💩💩 Perussuomalaiset eivät piittaa ihmisten oikeuksista. 💩💩💩💩💩💩
- Anonyymi
Suomen talouden eräs ongelma on matalapalkkaisten ihmisten suuri määrä. Heillä ei ole varaa "kuluttaa" muuhun kuin pakollisiin menoihin.
Raha ohjautuu tahoille, joilla ei taas ei ole tarvetta kuluttaa määräänsä enempää. Osa heistä sijoittaa, mutta nämä sijoitukset eivät automaattisesti hyödytä suomalaista talouselämää, vaan hajaantuvat ympäri maailmaa. Osalla raha kasautuu pankkitileille. Tätä porukkaa Orpon veroalet eivät hetkauta suuntaan tai toiseen.
Nykyinen hallitus tuo lisää halpatyövoimaa ulkomailta, on leikannut sosiaaliturvaa ja heikentänyt etuisuuksia. Seurauksena on kysynnän sakkaaminen, konkurssien ja työttömyyden lisääntyminen eli omatekoinen lama, vaikka päinvastoin piti käydä.
Asiantuntijat varoittelivat hallitusta sen julkaistua ohjelmansa, mutta turhaan. Poliitikkojen oma arkijärki riitti ohjenuoraksi. Ja varmasti myös EK:n isojen poikien kovat puheet työvoimapulasta ja laiskoista loisijoista. - Anonyymi
dubai 🤣 sillä on rahaa suomella on velkaa ja siksi voi maksaa suojatyöpaikoista ruhtinaallisesti
- Anonyymi
suomalaiset tekevät itse kaikki työt eivätkä teetä ulkopuolisilla 🙂
- Anonyymi
Suomessa on vialla hallitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1063761
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413193- 2302809
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?392366- 351676
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?241486Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411476- 141361
- 181335
- 221271