Mitään meluilmoitusta ei tarvita, sillä jos ei ole aikarajaa niin voi metelöidä ihan huoletta. Ja määräyksissä puhutaan tilapäisestä melusta, mutta koko kesän ja syksyn joka viikonloppu. Väitetään että tuo niin paljon verotuloja, onkohan näin. Maksaisin kyllä vaikka enemmän kunnallisveroa jos tuo meteli loppuisi kello 22.
Eivät viitsi edes vaivautua informoimaan, lähinaapureita että koska mölytään.
Miksi Sysmässä ravintolat saa mölytä joka viikonloppu ???
22
1694
Vastaukset
- Anonyymi
Korvatulpat on keksitty ja laita verhot ikkunaan ja sammuta valot.
- Anonyymi
Talvella saat olla ihan rauhassa!
Ravintoloiden melu ei haittaa,se kertoo että kylällä on vielä elämää, tosin muuta melua kyllä, älä valita itsehän olet asuin paikkasi valinnut, kyllä Sysmästä löytyy vielä hiljaista korpea.
- Anonyymi
Terrikorpeen kannattaa muuttaa tai Vintturiin.
- Anonyymi
Korvessa ei saa ajaa moottoripyörillä, mutta taajamassa saa mölytä keskellä yötä?
Kuka näistä asioista päättää? Ei varmaan muut kun rahan-ahneet ja kännikalat. - Anonyymi
Eikös ne siinä juottolassa sammu jo siihen aikaan .Vai onko sahti liian laihaa.
- Anonyymi
Saahan ne.
- Anonyymi
Ei kannata asua kylillä, jos möly kää äkää.
- Anonyymi
Kyllä ulos kantautuva musiikki on loputtava viimeistää klo 21, ja jos sitä ei kukaan kuuntele niin jo aiemmin. Kaikille on oltava lepoaikaa jolloin mikään ulkoa tuleva häiriö ei rasita. Kuppilan pitäjille on oltava säännöt koskien melua. Ja miksei myös naapureillekin.
- Anonyymi
Jos meillä ei ole kesäaikaan tapahtumia, koska talvet ovat niin hiljaisia, niin kaikki palvelut esim kaupat häviävät. Kaupat ja muut palvelut muuttavat pois. Kiva lähteä esim Heinolaan ostoksille hakemaan maitopurkkia.
- Anonyymi
Ei ne kaupat mihinkään katoa, vaikka musiikkia ei huudateta koko yötä! Tuo on vaan yrittäjien tekosyy sille, että he eivät vaan välitä säännöistä.
Tottakai heidän kassa tykkää, kun porukka kännissä maksaa. Mutta kun on olemassa säännöksiä, jonka mukaan muutkin yrittäjät velvoitetaan toimimaan.
Pitää tehdä melu-ilmoitus ja mikä tärkeintä, siinä on mainittu ehdot joita pitäisi noudattaa. Esimerkiksi kellonaika, ilmoitusvelvollisuus naapureille jne.
Mutta nämä muutamat eivät välitä, vaan syyllistävät meidät jotka toivovat pelisääntöjä hommaan. Hävetkää! - Anonyymi
Sysmässä ihan omat säännöt.Jos ei maistu,muuta loinen etelään.
- Anonyymi
VERO-TARKASTUS !?
- Anonyymi
Teille vai meille.!?Minne?
- Anonyymi
Mikä ihmeen vero.
- Anonyymi
Hui, pumppu melkein pysähtyi.
- Anonyymi
Ei täällä nyt oo meteliä,mikään ei oo auki.
- Anonyymi
Hiljaista on.
- Anonyymi
Tekiskö mieli kiljaista🤔
- Anonyymi
Onko nyt, mielestäsi viikonloppu? Kalenterin mukaan ei ainakaan ole.
- Anonyymi
Parempi mölytä viikolla.
- Anonyymi
Muuta Hartolaan
Sieltä löytyy S-Market ja hautausmaa
Ei meteliä koskaan
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986118KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495555Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042026Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241494Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459