Suuri osa meistä käyttää elämänsä parhaat vuodet työntekoon – usein oman hyvinvointinsa kustannuksella. Työelämä sellaisena kuin sen tunnemme ei ole enää kestävä. On aika luopua ajatuksesta, että ihmisarvo perustuu työntekoon ja tuottavuuteen.
Moni kokee nykyään työnsä raskaaksi, kiireiseksi tai merkityksettömäksi. Työuupumus ja mielenterveysongelmat lisääntyvät etenkin nuorten aikuisten keskuudessa. Silti yhteiskunta pitää kiinni mallista, jossa työ on elämän ensisijainen tarkoitus ja menestyksen mittari.
Teknologia ja automaatio mahdollistavat monien työtehtävien jakamisen tai keventämisen. Näitä edistysaskeleita tulisi hyödyntää ihmisten hyväksi. Sen sijaan, että pyrimme jatkuvaan kasvuun, meidän tulisi tavoitella enemmän aikaa – aikaa levätä, oppia, huolehtia toisistamme ja elää.
Ratkaisuja on. Perustulo, nelipäiväinen työviikko ja joustavammat työurat voisivat jakaa työn tasaisemmin ja vapauttaa ihmiset nykyisestä työn ja vapaa-ajan epätasapainosta. Työ voi säilyä osana elämää, mutta sen ei tarvitse olla sen keskipiste.
Meidän ei tarvitse tehdä enemmän – meidän täytyy elää paremmin.
Työ vie elämän parhaat vuodet!!!
5
166
Vastaukset
- Anonyymi
minä painan 247 töissä ilman unta enkä oo huomannu minkäänmoista uupumusta. ja siks toiseksee automaatio ei pui taikka kynnä peltoja. on vielä monia ammatteja mitä ei osata ilman ihmistä esim, metsuri lapiomies/ojankaivuu, aivojen leikkauksia sydänleikkauksia, taikka talon rakentamista. ja minun mielestä vaikka työelämä vie parhaat vuodet nii ei se maailma pyöri kotona maakamalla se on fakta. minä itte rakastan olla töis koska perhe täytyy elättää, eikä se tapahdu tekoälyllä saatikka teknologialla.
- Anonyymi
Valoja päälle. Ei kukaan ole sen kannalla että työnteko lopetettaisiin kokonaan. Meillä ei vain ole mitään syytä raataa merkityksettömissä töissä vain, että voimme todeta olevamme töissä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valoja päälle. Ei kukaan ole sen kannalla että työnteko lopetettaisiin kokonaan. Meillä ei vain ole mitään syytä raataa merkityksettömissä töissä vain, että voimme todeta olevamme töissä.
oletko tosiaan sitä mieltä? ensinnäki jos maajussit lopettaa työnsä nii sulla ei olis ruokaa eikä mitään mitä söisit.
- Anonyymi
Voivoi sentään. Temua puhuessa viittomalla suuhun ei saa palaakaan bbrrrgeriä.
- Anonyymi
Saahan siitä vanhana potkun puohonsa ja ammattitaudin bonuksena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722