Voiko siirtoluvan myöntää liikennekäytöstä poistetulle ajoneuvolle?

Anonyymi-ap

Yllätyin kun menin katsastuskonttorille ja katsastusmies sanoi että auto pitää ensin liikennekäyttöönottaa,homma jäi sitten siihen.Mutta sittenhän pitäisi ensin olla Vakuutus että voi liikennekäyttöönottaa,joten ainakin myydyt vakuutuksen tarrojen kanssa sitten tarpeettomia.
Toisella kerralla oli eri katsastusmies ja asiat tuntuivat hyvin rullaavan,hän totesi ettei tarvi liikennekäyttöön ottaa,myöskin hän totesi että mikäli aiemmalla omistajalla on autossa liikennevakuutus minun ei tarvitse sitä erikseen ottaa.
Toki näinkin eri tulkinnat samalla K1 asemalla toki hämmentävät.

13

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siirtolupaan pitää ottaa myös siirtoliikennevakuutus, jos auto on liikennekäytöstä poistettu tai jos siirtolupaa haetaan jonkun toisen henkilön toimesta kuin vakuutuksenottajan. Tulkintaeroja ei pitäisi olla niin minkäänlaisia, mutta erilaisia tilanteitahan on.

      • Anonyymi

        mutta katsastukseenhan saa ajaa ilman lupaa.

        Tosin pitää ensin hakea lupa ajattelemisen, jos uskaltaa ajatella noin- ja siihen täytyy olla lupa että etsii sen toimiston josta tuon edellisen luvan saa.


    • Anonyymi

      Tuo vakuutusjuttu nyt on selvä,en minä sitä kysynyt! mutta ei täällä varsinaissuomessa eräällä pienellä k1 konttorilla myönnetä siirtolupa liikennepoistettuun ajoneuvoon,,mitä pitäisi tehdä?Miehistö koulutukseen vai yhteys suoraan Trafiin kyseisen katsastajan osalta?

    • Anonyymi

      Eräs henkilö osti minulta asuntoauton joka oli seisonut vuosikausia.
      Omistajan vaihdon jälkeen hän otti liikennekäyttöön ja lähti ajeemaan kotia kohti (n. 300km)
      Sanoi että eihän siitä tule kuin sakot katsastamottoman auton ajosta.

    • Anonyymi

      Turhaa rahanmenoa tietysti lappuset ja lippuset ,varaa vaikka katsastusajan sinne 300km päähän

    • Anonyymi

      Täytyyhän se auto ottaa liikennekäyttöön, jos haluat sillä ajaa? Määräaikaiskatsastus on eri asia, sen voi tehdä vaikka auto olisikin pois liikennekäytöstä. Varattuna aikana saat ajaa katsastukseen, jos auto on poistettu liikennekäytöstä. Jos autolla ei ole liikennevakuutusta ollenkaan, et saa ajaa. Yleensä liikennekäytöstä poistetuilla autoilla on liikennevakuutus, se on vaan "passiivisessa" tilassa tällöin.

      Ei nämä ole vaikeita asioita, kun ottaa asioista selvää. Mitään erilaisia tulkintoja eri asemille ei voi olla, koska kaikki perustuu lakiin. Voi olla, ettei sinun kysymystä ole ymmärretty tai et ole ymmärtänyt vastausta.

      • Anonyymi

        Tarkennusta vähän, ajoneuvolla ei ole mitään asiaa liikenteeseen kun se on "seisonnassa".
        Jos haluaa katsastaa ajoneuvon joka ei ole liikennekäytössä niin trailerin päälle ja kuljettaa sen katsastukonttorille.
        Ajamalla liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa ei saa kuljettaa edes katsastuskonttorille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkennusta vähän, ajoneuvolla ei ole mitään asiaa liikenteeseen kun se on "seisonnassa".
        Jos haluaa katsastaa ajoneuvon joka ei ole liikennekäytössä niin trailerin päälle ja kuljettaa sen katsastukonttorille.
        Ajamalla liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa ei saa kuljettaa edes katsastuskonttorille.

        https://traficom.fi/fi/liikenne/autoilijat/ajoneuvon-rekisterointi/poista-ajoneuvo-liikennekaytosta

        Poikkeustilanteet, joissa liikennekäytöstä poistettua ajoneuvoa saa käyttää. Tuolta jos vaivautuu lukemaan, niin voi joutua myöntämään olleensa väärässä :)


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ei kukaan edes viitsinyt lukea mitä Trafin sivuilla sanotaan,,esittävät täällä vain tietävänsä asian.Esim,"Siirtolupa voidaan myöntää liikennekäytöstä poistetulle autolle«

      • Anonyymi

        Liikennekäyttöön otto ja poisto maksaa 10€, lisäksi tulee 1 päivän vero ja vakuutus.
        Siirtolupa maksaa 15€ joka ilmeisesti sisältää ajoneuvoveron sekä vakuutuksen.
        Kun taloudellisesti katsoo niin hinta on sama kuin jos oytaisi liikennekäyttöön ja poistaa sen sitten ja maksaa vakuutusmaksut ja verot (vero pitää itse maksaa ettei trafilta tule 10€ maksua).

        Ja mitä tulee viisasteluusi niin aloittajahan olisi voinut salla vaivalla kun aloitti ketjun käydä tarfin sivuilla, niin sinun ei olisi tarvinnut harmitella asiaa omalla kommentilla.


    • Anonyymi

      täysin perseilyksi on menny nämä trafi tasa verot ja säännöt.....

    • Anonyymi00013

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe