Hallitus haluaa 80-prosenttista viinaa...

Aivan älytöntä mielestäni, että hallitus tahtoo vain sumentaa kansalaisten päät alkoholilla, kun ei ole tosiaan kauaa kun täällä oli kieltolaki voimassa. Suurinosa rikoksista tehdään alkoholinvaikutuksen alaisena, kuten henkirikokset, myös varmasti perhe/parisuhde-väkivalta, ja huostaanotot lisääntyvät. Tuskin on resursseja kantaa vastuuta tästä kaikesta. Kuitenkin alkoholiriippuvuus on meidän suomalaisten kansansairaus. Täällä ei hienosti oteta viiniä, kuten vaikka italiassa, sen kaikki nyt tietävät. Tämä pakka tulee hajoamaan käsiin. Tuntuu, että tämä maa tuhoutuu tälläisten päätösten myötä. Ei merkkiäkään isänmaallisuudesta varmaan vuosien päästä. Niin kovin täytyy sulattautua "Eurooppalaiseen kulttuuriin" ... En ymmärrä.. huonompaan suuntaan menee.
Mielestäni pitäisi juuri kiristää alkoholilakia, mutta ehkä taka-ajatuksena se, että kansa juo eikä ehdi miettiä päättäjien touhuista mitään.
Jännä, että kuitenkin tupakkaa kiristetään, se pitäisi saada kokonaan pois Suomesta, ja se on koettu hirveänä paheena, vaikka me olemme täällä pohjolassa lähes aina polttaneet. Harva kuitenkaan muutaman tupakan poltettua ryhtyy väkivaltarikoksia tekemään. Sanonpahan vaan.
Kiitos, ja anteeksi.

Dires

7

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avaus on hassu vuodatus, jota faktat ei juurikaan häiritse.

      Mistä löytyy hallituksen esitys siitä, että pitäisi alkaa myymään 80% alkoholia?

      On faktaa, ettei alkoholipitoisuudella ole merkitystä sen vaikutuksiin vaan juodulla määrällä.

      On faktaa, että alkoholin saatavuuden helpottaminen ja alkoholin käytön väheneminen korreloivat nykyään Suomessa. Alkoholin myynti on siis laskenut vaikka saatavuutta on helpotettu.

      Onko näiden välillä kausaliteetti? Alkoholi on ollut suomalaisten kansallisaarre, jota on hartaasti ryystetty kaksin käsin humaltumistarkoituksessa kun sen käyttöön on ollut pyhitetyt hetket (perjantait, saunaillat, pitkät päivälliset, lomat, juhlapäivät jne). Ehkäpä alkoholi pitäisi päin vastoin alentaa normaaliksi elintarvikkeeksi, jolla on kiistämättömiä haittavaikutuksia kuten esimerkiksi meetwurstilla.

      Toki haittavaikutuksia ja perinnöllistä herkkyyttä alkoholiriippuvuudelle ei ole syytä kieltää, mutta ei ne 10% ongelmakäyttäjien ongelmat ratkea sillä, että 90% vähän käyttävien saatavuutta heikennetään. Ei kaikki suomalaiset ole herkkiä päihderiippuvuuksille.

      • Anonyymi

        Ihmisiä kiinnostaa kielletty hedelmä. On se sitten alkoholi tai naapurissa asuva kauppaopistossa opiskeleva herkkupepou Elina, tai naisilla naapurin myyntijohtaja auervaara. Sitä halutaan mitä ei sais koskea. Kuten esim Kossu pullo.

        Tv TimmyH


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihmisiä kiinnostaa kielletty hedelmä. On se sitten alkoholi tai naapurissa asuva kauppaopistossa opiskeleva herkkupepou Elina, tai naisilla naapurin myyntijohtaja auervaara. Sitä halutaan mitä ei sais koskea. Kuten esim Kossu pullo.

        Tv TimmyH

        Uskon että kulutus pienenee pikku hiljaa vaikka kaikki tulis kaupan hyllylle. Ja epäilen että Alkoa nykymuodossaan ei ole 10 - 15 vuoden päästä.

        Tv TimmyH


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskon että kulutus pienenee pikku hiljaa vaikka kaikki tulis kaupan hyllylle. Ja epäilen että Alkoa nykymuodossaan ei ole 10 - 15 vuoden päästä.

        Tv TimmyH

        Aloitus on idioottimainen ja tahallinen provo, johon ei ole edes viisasta vastata. Nyky-Suomi on niin lähellä sitä rajaa, että IMF yksin tai muut tahot sen lisäksi tulevat tänne saneeraamaan ja se saneeraus pitäisi aloittaa ennen seuraavan eduskuntavaalikampanjoinnin alkua, jotta tyhmä lammaskansa saadaan heräämään. Kun nyky-Suomi joutuu ulkopuoliseen ohjaukseen niin olen lähes varma, että esim. alkoholi- ja huumepolitiikka tulee muuttumaan vapaammaksi ja Alkon vähittäismyyntimonopoli puretaan. Ostetaan se alkoholi esim. R-kioskista tai S-ryhmän vähittäiskaupoista niin niiden myynnistä saadut arvonlisä- ja valmisteverotulot tilitetään suoraan valtiolle ilman tehotonta Alkoakin, kuten näin on myös esim. lääkkeiden ja ruuan arvonlisäverotulojenkin kohdalla.

        Lopuksi vielä se tosiasia, että kun Ruotsi ja Suomi kävivät EU-jäsenyysneuvotteluja 1990-luvun alkuopuolella saivat ne pitää kansalliset alkoholin vähittäismyyntimonopolinsa EU:lta saaduilla poikkeusluvalla, jonka perusteluina ovat ns. kansanterveydelliset syyt. Muuten kyseisiä monopoleja ei EU:ssa sallittaisi, koska ne olisivat räikeästi EU:n keskeisiä periaatteita vastaan.


    • Anonyymi

      Miten niin haluaa? Olen itse ostanut 80% vinaa Tallinnasta säännöllisesti jo yli 20 vuotta. Täysin laillista tuoda "omaan käyttöön" vaikka lavallinen.

    • Anonyymi

      Minä niin vihaan passiivisia veroja, maksamme kiinteistöveroa 1200€ ja auton käyttövoimaveroa 300 = 1500€ passiivista veroa vuosittain, auto käyttää etanolia kesäisin ja ajoa tulee 7000 km vuosittain.

      Tupakkaa, karkkia ,limua ,viinaa saa verottaa mielestäni reippaasti, kun jokainen voi vähentää käyttöä ja samalla saa hyviä terveysvaikutuksia. Lopetin sen 10 savukkeen päivittäisen polttamisen , ihan rahan takia, vaikka tutkitusti oli keuhkot puhtaan.
      Kaljan juomisen lopetin jo 10 vuotta sitten ja nykyisin juon omaa lonkerosekoitusta, ilman sokeria ja lisäaineita. ( 2 L 6% maksaa n 4€ > Orginal 2L = 17,22€ )

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      1066
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      37
      937
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      47
      849
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      73
      810
    5. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      156
      793
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      33
      751
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      54
      741
    8. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      696
    9. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      187
      680
    10. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      136
      675
    Aihe