Mitäh! Eiköhän mestareita ole jo tarpeeksi, varsinkin kun kunnan vastuut koko ajan pienenevät, Saa sitä tietenkin päteä, kun on kunnanjohtaja, tekninen johtaja, monta päällikköä ja mestaria ja onko vielä puistotyönjohtaja, vai menikö se kilpailutukseen. Seuraavaksi vissiin palkataan purkutyönjohtaja?
Ja näkyy olevan kunnanhallituksen listalla muutosneuvottelujen aloittaminen konsultin avulla selvittämään kuka mitäkin tekee. Ei taida olla tilanne hallinnassa. Herätkää uudet luottamushenkilöt.
Ja näkyy olevan kunnanhallituksen listalla muutosneuvottelujen aloittaminen konsultin avulla selvittämään kuka mitäkin tekee. Ei taida olla tilanne hallinnassa. Herätkää uudet luottamushenkilöt.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Näkyy kahteen kertaan. Kannattaa kommentoida sitä toista.
Tässä sittenkin keskustelu
Isoja summia kyllä kunta maksaa konsulttifirmalle töistä joiden pitäisi hoitua ihan oman henkilökunnan osaamisen voimin. Kunnalle valittiin vasta hallintojohtaja, yleensä muutosneuvottelujen vetäminen kuuluu kyllä siihen työnkuvaan mutta näyttäisipä siltä ettei kunnantalolla uskalleta tai osata tehdä ilman konsulttia mitään. Soisi verorahojen menevän tähellisempään kuin etelän konsulttifirman palkkioihin.
Tätä olen jo vuosia ihmetellyt, joka hommaan pitää tilata konsultti. Tuon konsultin tilaamisen pystyisi varmaan kuka vaan hoitamaan. Mihin tarvitaan tuota aivan ylimitoitettua johtoporrasta??
Kunnanhallituksen päätös muutosneuvottelujen aloittamisesta on salattu. Tässä haisee, että pykälän sisältö ei ole ollut pelkästään muutosneuvottelut vaan teknisen tilanne ylipäänsä. Tai sen johtaminen tai johtamattomuus. Ei siellä tosiaan taida olla hommat hanskassa tai ainakin ne hanskat on hukassa.
No eihän ole salainen 😂 pitäskö opetella katsomaan pöytäkirjoja?
Kunnanhallituksen 3.6. päätös, jossa on todettu tarve selkeyttää teknisen tehtävänkuvia, on salattu. Salatut pykälät sisäisiä.
1.7. pöytäkirjassa ei mainita salattavaksi mitään.
Eli ootko jäsen kun tiiät sisällön vaikka salainen ja täällä sitten huutelet?
Ei ainakaan pöytäkirjojen mukaan oo mitään semmosta salattua siellä.
Opetelkaa lukemaan: heinäkuun pöytäkirjassa viitataan kesäkuun kokoukseen.
Kenenhän tässä pitäisi opetella katsomaan pöytäkirjoja? Vai onko lukutaidossa tai vähintään luetun ymmärtämisessä siellä päässä vikaa. Tuossa jo muut lukutaitoiset kertoikin mistä oli kyse.
Kunnan kiinteistöistä on huolehdittava hyvin
Asiat pitää hoitaa kuntoon.
Menkää töihin
Erään johtajan puolison veli sattui nyt tarvitsemaan työpaikan Taivalkoskelta niin tottakai he kunnassa sellaisen järjestivät.
Oliko valittu pätevä vai sopiva? Vai sopivan pätevä? Hakukriteerit ainakin näyttivät olevan sopivan väljät. Eikö siellä ennen mestarit toimineet työnjohtajina?Mitä niiden tehtävän kuvaan nykyisin kuuluu?
Eikö siellä ole vielä paljon hommia ulkoistettu, kun vertaa aiempaan malliin? Eikö se työnjohto pitäisi vähentyä samassa suhteessa?
Pyttynen, Pyttynen, Pyttynen…
Onko kunnassa enää kunnansihteeri-virkaa vai onko tämä hallintosihteeri korvannut kyseisen pallin?
Ei taida olla
Oisit heittäytyny hitsariksi aikonaan, niin voisit olla kovahi virkamies tänäpänä!
t: tunksteeniinerrttikaasmaisteri
Menikö jotain ohi. Eihän tuossa tuo valitun ammatti oo pointtina.
Pitäis perustaa kunnan sutenööri virka