Jatkuvasti tunkee korviin sekä radiosta että televisiosta (jos se on auki) vihoviimeinen tunnusten tulva. Ennen kuin kuuluttaja avaa suunsa tulee sitä typerää tunnuskolinaa, ja kun suu menee kiinni, sama toistuu. Televisiossa tulee jopa kolme kertaa peräkkäin tätä häirintää.
En jaksa enää kuunnella, menee hermot. Miksi yle haluaa tuhota omat ohjelmansa??
Mitä tehdä, en jaksa enää...
11
305
Vastaukset
- Anonyymi
On se raskasta. Tunnareiden tekijä on varmasti joku märkäkorva, jolle jatkuva tilulilulei on aina läsnä. Itsenikin ärsyttää suunnattomasti jatkuva älämölö jolta ei voi suojautua muuten kuin sulkemalla laitteet.
Hiljaisuus on kultaa. Kyllä. - Anonyymi
Juuri uutisten alkaessa ja vaihtuessa jumalatonta pimputusta, yksi pimputus loppuu, niin perään heti uutta pimputusta. Kuna vielä väliotsikko uutisissakin pitää pimputella, niin ei todellakaan kestä enää. Kanava vaihtuukin nykyisin ennen ylen uutisia, joita ei muutenkaan kestä enää juurikaan katsella ja kuunnella. Idioottejako ylessä on töissä. Kokoomuslaisia kenties?
- Anonyymi
Ylen uusi uutistunnus on tosiaan epämiellyttävä ja rasittaa silmiä. Itse suljen silmäni AINA tunnuksen ajaksi. Korvia en saa kiinni, joten hammasta purren homma on vain kestettävä.
Urheiluruudun tunnus on täsmälleen samaa tasoa silmille hyppivine nopeine kuvanvaihtoineen. Silmät kiinni sen ajaksi! - Anonyymi
Eikös säätiedotuksiakin nykyään lueta niin, että usein taustalla soi joku pimputus?
Kanavatunnareiden soittaminen ja podcastien mainostaminen on sitä ohjelmavirran aikatauluttamisen arkea 2020-luvulla. Yritetään saada joka ikinen sekunti tuotettua melua ihan siihen seuraavan tasatunnin aikamerkkiin asti.
Ennen vanhaan taisi Fagerholmin Pentit ja Puuska-Joen Kaisut tarjoilla hiljaisuuttakin tyyliin "kahdenkymmenen sekunnin kuluttua kello kahdeksan aikamerkki ja sen jälkeen STT:n uutiset". Silloin todellakin hiljaa odotettiin sitä aikamerkkiä eikä soitettu mitään pimpelipomia täytteeksi.
Ehkä nykyään porukat luulee radionsa hajonneen jos siellä uskalletaan hetkeksi vaieta. - Anonyymi
Ja koko maailman sää on kamalin odottaa. Radion merisäähän voisi kanssa laittaa joku Kettumasa mäkättämään!
- Anonyymi
Sää "muualla maailmassa" on ylen turhimpia uutisointeja. Kun joku on menossa vaikka Japaniin, niin luulisi henkilön katsovan Japanin oman sääennusteen. Luultavasti tarkempi. Mitä ihmeen hyötyä on Suomessa näyttää Tokion säätä, kun ei edes kerrota onko tämän päivän vain minkä. Ei paljon hyödytä matkustajan tietää mikä tänään on sää Japanissa. Ja onko kukaan edes yleisellä tasolla kiinnostunut muiden maiden säätiedoista. Euroopan säätietojen näyttämisen jotenkin ymmärtää, mutta nekin ovat osoittautuneet epäluotettaviksi. Ja pimputus pois uutislähetyksistä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sää "muualla maailmassa" on ylen turhimpia uutisointeja. Kun joku on menossa vaikka Japaniin, niin luulisi henkilön katsovan Japanin oman sääennusteen. Luultavasti tarkempi. Mitä ihmeen hyötyä on Suomessa näyttää Tokion säätä, kun ei edes kerrota onko tämän päivän vain minkä. Ei paljon hyödytä matkustajan tietää mikä tänään on sää Japanissa. Ja onko kukaan edes yleisellä tasolla kiinnostunut muiden maiden säätiedoista. Euroopan säätietojen näyttämisen jotenkin ymmärtää, mutta nekin ovat osoittautuneet epäluotettaviksi. Ja pimputus pois uutislähetyksistä
Yle osaakin näitä ajantappoon tarkoitettuja täyteohjelmia tarjota, se kun on nääs halpaa tuottaa. Sää muualla maailmassa kuuluu tähän sarjaan
- Anonyymi
Tuulitiedot näkyviin pliis. Ihan normipäiviin, vahvuudet ja suunnat myös. On tärkeää näin kesän aikana kun ulkona ollaan hommissa ja toisinaan korkeallakin katoilla. Veneillä liikkuvat tarvitsevat myös niitä. Hopi hopi.
- Anonyymi
Jos televisio on auki niin kannattaa pitää ääni pois päältä ja valita teksti-tv:stä sivu joka ei järkytä mieltä. Esimerkiksi teksti-tv sivulla 891 on neutraali kuva(tällä viikolla kuvassa on kukka) ja nimipäiväonnittelut.
Mikäli haluaa katsoa uutiset niin kun laittaa puhelimeen herätyksen uutisten alkamisajankohtaan niin ne tunnarit on menny siinä vaiheessa kun saa kaukosäätimestä äänen kuuluviin.
Pelkän säätiedotuksen näkee kun aamulla laittaa herätyksen esim. klo 7:36 tai 8:06.
Äitini on huonokuuloinen eikä ääni ole koskaan päällä. Hän lukee pelkän tekstin televisiosta. - Anonyymi
Leikataan johdot poikki niistä laitteista joilla pimputuksia ja tunnuskolinoita tehdään ajetaan vielä täryjyrällä(jyrä päällä) vehkeiden yli kahteen kertaan tulee autuaan hiljaista aah ihana rauha,välttyy mielisairaalalta kun tehdään tuo radikaali toimenpide mielenterveyden säilyttämisen nimissä ei tarvitse astaloon tarttua.
- Anonyymi
On laitteet täysin litaskana nyt kun kaksi kertaa täryjyrällä yli vedettiin tuntui ihana tärinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13811235Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710361- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545749- 865214
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584483Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314276Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682