Aina silloin tällöin kuulee puhujien voivottelevan: " Kiittäjien ääni on vaiennut"-"enää ei kuulu kiitosääniä". No , kuuluuhan. Lopellakin perj illasta kuului. En kerro enempää/tarkkaa aikaa niin ei mene pointti tässä ohi.
mutta pyyntö; Lopettakaa hokeminen jos se ei perustu tosiasioihin.
Lisäksi olen viimeisen vuoden aikana kuullut noita ääneen kiittäjiä mm Reisj Opistoseuroissa ja eräällä etelä-pohjanmaan Ry:llä.
miksi tämän kirjoitan? aivan vain siksi että lopettakaa katteeton voivottelu
"kiittäjien ääni" vaikenee- Lopettakaa hokeminen. EI vaikene
3
112
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Kiitosäänet eivät ole kokonaan loppuneet. Mutta myönnät kai, että ne ovat vähentyneet kun vertaa vaikka 1960-lukuun?
- AnonyymiUUSI
Kyllä niitä vielä 1990-luvullaki kuulu.
- AnonyymiUUSI
Muistan 1960 ja 1970 -luvuilla kuinka suviseuroissa oli tavallista, että oli paljon kiittäjiä. Harvinaiseksi kiitosäänet ovat käyneet, tänä kesänä suviksissa tavoitin yhden. Kaikki on Raamatun mukaista, viimeisinä aikoina ennustetaan kiittäjien äänien vaikenevan.
Monta muutakin ennustusta Raamatussa on viimeisistä ajoista, mm. sodista, nälänhädästä. Myös se, että evankeliumia kuulutetaan ympäri maailmaa, ja niinhän se nyt netin välityksellä kuuluukin, esim. kesäseuraradiota oli seurattu 71 maassa. Puhuja sanoi, että on ennustettu, että evankeliumia saarnataan ympäri maailman, ja sitten tulee loppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921949Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781781Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3081584Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1851460Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em921053- 511007
- 56987
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56978- 67954
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941