Miksi maataloustukia maksetaan siitä, että kasvattaa nurmea isoilla peltoalueilla. Eikö pitäisi velvoittaa nyt kasvattamaan viljaa jo huoltovarmuuden takia. Kepu eläkeläiset vetää isoja summia maataloustukea pelkästä nurmipelloista.
Maataloustuet?
Anonyymi-ap
7235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Antti Herlin ja Björn Wahlroos suurimpia yksityisiä tukien saajia hyvä puoli on siinä että Herlin antaa Elokapina liikkeelle rahoitusta ja nämähän on persujen linjan mukaista rahaa rahamiehille ja kapinoijille joita voidaan paheksua ja johtajiksi on valittu ruotsinkielisiä ja vähemmistön edustajia että hyvin menee.
Purralle ja Halla-aholle kasvatetaan rehuja, ne kun on kasvissyöjiä.
Luokattoman huono provo......
Jos suomalaisille ei maksettaisi tukea, ostaisimme viljan, ym. ulkomailta.
Persut parkuisi ''..miksi ei suomalaisille....''
Lue oikein huolella, jos mahdollista.....
https://www.ruokavirasto.fi/tuet/maatalouden-ja-maaseudun-tuet--mista-on-kysymys/#miksi-maataloustukia-maksetaan
On jatkuva valmius viljellä.
Pitäisi kyllä velvoittaa, että vuokrapellot pitää antaa muuhun käyttöön, jos sitä on. Maajussit panttaa niitä peltoja tyhjänä, kun saa siitä valtiolta maksun. Niittää syksyllä heinät mätänemään ja se riittää.
''...vuokrapellot pitää antaa muuhun käyttöön..''
Ehkä vuokrapellon omistaja vuokraisi jos joku haluaisi vuokrata pellon ??
Tukea nostavista maatiloista noin viidennes tuottaa yli 80% maataloustuotannon arvosta. Miksiköhän noille muille ylipäätään maksetaan maataloustukia?
Hömppäheinän viljely parasta tuloa nii ja kukkapellon kanssa.