En suosittele Procountoria

Anonyymi-ap

Älkää hyvät ihmiset sotkeutuko Procountoriin. Vai onko se sitten accountor, finago mikä lienee. Älyttömän suuria laskuja ja ohjelmiston käyttö on sekavaa ja jäänyt 90-luvulle, vaikka laskut on tähtitieteellisiä.
Asiakaspalvelukin on huonoa ja epäselvää.

ÄLKÄÄ SOTKEUTUKO PROCOUNTORIIN!!!

13

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyypillisesti laskut ovat A4 kokoa tai verkkolaskuja, eli siinä mielessä normaalikokoisia. Euromäärään vaikuttaa ostamasi palvelut. Kallis ja halpa on mielipiteitä ja ilman vertailulukuja aika tyhjiä mielipiteitä. Laskun suuruus ja sisältö olisi sentään faktoja, mutta siltä pohjalta keskustelu täällä tuntuu olevan vierasta.

    • Anonyymi

      Tuolloin 1990-vuosikymmenellä, ja jo ennen sitäkin tehtiin jo varsin käyttökelpoisia taloushallinnon ohjelmia. Pitäisi olla kritiikissä hiukan tarkempaa tekstiä, että mitkä jutut hannaa vastaan,

      Enemmän minua nyppii käyttää kaikenlaiset ultra-nykyaikaiset, puhelimella tms. muka tehtävät kirjanpidon hommat ym.

      • Anonyymi

        Suahan saa nyppiä mikä vaan. Vuoden 1998 Passeli on silti vanhentunut


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suahan saa nyppiä mikä vaan. Vuoden 1998 Passeli on silti vanhentunut

        Kirjanpito ei ole muuttunut 300 vuoteen perustele


    • Anonyymi

      kun saat kuitin, valokuvaat sen, lähetä järjestelmään, ehdottaa tiliöintiä, et tiedä vaan laitat kysymyksen kirjanpitäjälle, hän syynää ja tiliöi laitta kirjanpitolaskuun 2€ lisää...
      Melkein teet kaikki työt ja lasku on kuitenkin sen kolmesataa kuussa..
      Entäs tilinpäätös firma kortjailee omia toppöjään 3000 €
      nyt riitti

      • Anonyymi

        Toi tilinpäätösmaksu sisältää ohjelman tekemiä virheitä, esimerkiksi jokainen osamaksuauton saldo korjattava tilinpäätöksessä, eli koko tilikauden saldo taseessa väärin.
        Lomapalkkavastuu, joka saadaan palkanlaskentaohjelmasta voi olla väärin ja usein onkin.
        Sitä sitten oijotaan pari päivää.
        Poistot, ohjelma tekee kuukausittan automaattiseti, kuitenkaan ei tajua että työkonetta on huollettu vuoden aikana kymmenillä tuhansilla jo joka on jo kirjattu tulokseen kuluna, koneen arvo on kasvanut, ei poistoa.
        Selvittelytili joka joka kuukauden lopussa lähetettävä asiakkaalle tiliöitäväksi, ja selvitettäväksi. Joka sitten korjataan heti. Muuten sähköisestä kirjanpidosta ole mitään hyötyä, kuukausi tulos ei ole oikein.

        Eli sähköisessä kirjanpidossa 3000 on halpa tilinpäätösmaksu. Paperisessa se maksaa n.500 maksimissaan koska ei käytetä automaattikirjauksia , vaan fyysinen ammatitaitoinen kirjanpitäjä harvoin edes tarvii selvittelytiliä. Jos on, hän soittaa asiakkaalle.


      • Anonyymi

        Nii-i. Melkein kaiken teet paitsi sen kirjanpidon. Juuri se maksaa. Se, että sinä olet tuntihommissa toisen asiakkaan lukuun ja jauhat toisen kanssa paskaa ei tarkoita, että kaikki ei velottaisi työstä tehdyn mukaan.


    • Anonyymi

      >> Suahan saa nyppiä mikä vaan. Vuoden 1998 Passeli on silti vanhentunut
      >>
      > Kirjanpito ei ole muuttunut 300 vuoteen, perustele

      Ainakin täällä kirjanpito hoituu vanhalla MS-DOS pohjaisella kirjanpito-ohjelmalla.

      Itse meinaan tehdä jatkossakin, enkä ala ostaa nettipohjaista kirjanopitopalvelua. En keksi syytä miksi DOS-kirjanpito-ohjelma pitäisi vaihtaa joksikin uudemmaksi, mitä etua siitä saisin?

      Tosiaan, ei nuo kirjanpidon kirjaamiset ainakaan itse seuraamieni 30...40 vuoden aikana ole mitenkään merkittävästi muuttuneet.

      • Anonyymi

        Joo näinhän se on. Joiltain osin homma helpottuisi uudemmalla. Lähinnä muutoksia tullut jonkin verran verotukseen ja sentään joskus jopa fiksujakin parannuksia, kuten tilinpäätökseen liittyen mm. poistosäännöksiä kevennetty, ns. pienet ensin -periaate, kevyemmän menettelyn piirissä oleva yritys voi olla jo aika isokin "pienyritys".

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Sehän on selvä, että toisille nuo toimii paremmin kuin toisille. Joillekin se tuntihommina tehty kirjanpito on ainoa vaihtoehto ja tilitoimistoon heitetään kerran kuussa kassillinen kuitteja ja niille tehdään jotain jos tehdään.

      • Anonyymi

        Joku harmaamiesten koukku-tilitoimisto voi tuollaiset muovikassikuitit rakentaa jonkinlaiseksi kirjanpidoksi. Ei nämä normaalit 2020 ajan nykyaikaiset enää semmoisia kuonakasseja ota vastaan ja ala selvitellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joku harmaamiesten koukku-tilitoimisto voi tuollaiset muovikassikuitit rakentaa jonkinlaiseksi kirjanpidoksi. Ei nämä normaalit 2020 ajan nykyaikaiset enää semmoisia kuonakasseja ota vastaan ja ala selvitellä.

        Harva niitä on koskaan selvitellyt. Lyönyt muutaman rivin kirjanpitoon että näyttää tehdyltä ja sanoo, että nää on näitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      922
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      24
      869
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      766
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      568
    Aihe