Hämmästyneenä katsoin tätä osiota - onko todella totta, että vuosikausiin kukaan ei ole tänne kirjoittanut?! Vai olenko sokea. Tämähän olisi mahdottoman tärkeä, kun niin moni meistä tavalla tai toisella on asian kanssa tekemisissä, eikä vertaisapu olisi ollenkaan liikaa. Oletteko huomanneet, että dementiassa tuli esille myös joitakin sellaisia kykyjä, jotka eivät olisi ihan tavallisia? Äitini saattoi puhua junaonnettimuudesta, jossa luuli okkensaan, ja selkainen todella tspahtui, mutta hän ei voinut olla siitä tietoinen - hän ei enää elä. Ja usein tietämättään hän saattoi mainita asioita, jotka minulle olivat tapahtuneet kuin omina tapahtuminaan, vaikka en ollut hänelle kertonut.
Dementikon muisti
6
125
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmismieli on kummallinen.
- Anonyymi
Minun äitini myös oli tehyt muka jos mitäkin joka kerta kun menin hänen luokseen. Itselläni kamala pelko että itsentulisin samanlaiseksi jonain päivänä . Joka kerta jos mokaan pikkuasioissa ja joskus vaan on mentävä. ,lepäämään hetkeksi.
Joten vanhuus ei tule yksin, nyt vasta ymmärrän senkin sanoman
Samalla kun olen ollut koko elämäni hieman hajamielinen olemukseltani. Nähtäväksi jää miten käy
. - Anonyymi
Ihan Rehellinen vastaus on kirjoitamisen puuteeseen on: Omaiset on maksettu hiljaiseksi, Suomalaisessa yhteiskunnassa on tapana Hallita ja Hajoitaa.
Nämä hyvinvointialueet kyllä osaavat,tämänkin taidon.
Vertaisapua kyllä saadaan,kun vain omaiset jaksavat kuljetella sairastaan yhteisiin sairaiten tapahtumiin.Kyllä dementiasta on kirjoiteltu.pitää vain hakea ja osata myös
etsiä.Muistisairauden kohtaaminen,onkin vaikea asia.
Kirjakaupasta voit ostaa:Anna KOSKI Muistisaiden kohtaaminen kirjasen.!
Siitä löytyy hyvää tietoa,Hyvinvointi ja Sosiaalipuolen hoitotoimista Muistisairaan
hoitoon. - Anonyymi
Vanhemmat pystyy lukemaan lastensa ajatuksia jossain määrin, koska tuntevat heidät. Osaavat ennakoida tulevia ja arvata oikein menneitä tapahtumia, vaikkei lapsi niistä kertoisikaan.
Jos vanhemman omat kuvitelmat (toiveet, pelot, spekulaatiot) tapahtumien yhteydessä jäävät elävinä hänen omaan mieleensä, niistä saattaa kehittyä hänelle itselleen todentuntuinen valemuisto. Hän ei kuule totuutta koskaan, joten mikään ei korvaa tätä valemuistoa. Se jää "voimaan".
Se lienee dementikolle melko tyypillistä, että näitä satuja pulppuaa pintaan siinä vaiheessa, kun oma järki ei enää riitä erottelemaan totuutta ja tarinaa. Hei kaikille,
Vinkkaan tässä yhdestä Tukinetissä olevasta palvelusta eli Muistiliiton Muisti ja muistisairaudet -ryhmästä. Siellä keskustellaan muistihäiriöistä ja muistisairauksista. Ryhmässä voi turvallisesti jakaa kokemuksia elämästä muistisairauden kanssa. Keskustelut käydään anonyymisti nimimerkeillä.
Ryhmä löytyy täältä: https://tukinet.net/teemat/muisti-ja-muistisairaudet-752231380/forum/
Tukinetissä on monia muitakin sekä ryhmämuotoisia että yksilötuen palveluita, joista saa apua elämän eri tilanteissa.
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Ystävällisin terveisin
MIELI kriisikeskus/Kata- Anonyymi
Dementiassa etunsakin. Luen tiedelehdet heti viikon kuluessa. Taas otin "luettuja" lehtiä uudelleen tarkasteltaviksi.
Joka ainoa asia lehdessä oli minulle taas "uutta".
Onnellinen elämänvaihe! Turha tilata uutta kun entisissä on vielä "lukemista".
ent. härfiilari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1762064Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561447Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2121289Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561162Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus801120Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391069- 68986
- 64978
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.125974Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy223925