Miksi OP Ryhmän pääjohtaja Timo Ritakallio tienaa vuodessa 1, 375 452 miljoonaa euroa

Anonyymi-ap

Ja ei koskaan puhu julkisesti isosta palkastaan mitään, miksi ei?

Seuraavassa vuoden 2024 julkaistavassa julkisissa verotiedoissa palkka on taas noussut kuten nousee joka vuosi hänellä.

19

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veroprosentti luultavasti 98 %

    • Anonyymi

      Kyllä työmies on palkkansa ansainnu.

    • Anonyymi

      Minkä pankin asiakas aloittaja on? Osuuspankki taitaa olla ainoa pankki jonka pääjohtaja tunnetaan Suomessa. Ei se veroprosentti ole varmaan 52 suurempi, mutta kyllä aina julkisessa arvostelussa oleva on pallkan ansainut, jä osa syy miljoonan palkasta on järjetön verotus. Mutta ilman veroakin palkka olisi 700-800000€ vuodessa.

    • Anonyymi

      Ritakallio ei ole palkkaansa ansainnut. Hän on aktiivisesti vaikeuttanut asiakkaiden pankkiasioiden hoitoa lanseeraamalla lompakkoon mahtumattoman avainlukulistan (lakanan). Moni kesälomalainen tuskailee nyt, miten varmistaisi laskujen ajantasaisen maksamisen.

      • Anonyymi

        Edellinen OP:n pääjohtaja Reijo Karhinen oli uudistusmielinen haihattelija, joka oli lukenut muutaman innovaatiokirjan liikaa. Lähinnä hän näperteli kuitenkin pikkuasioiden parissa yrittäen mm. tehdä suomen kielen yhdyssanasääntöihin raikkaita mikaeljungnermaisia uudistuksia.

        Nykyinen pääjohtaja Timo Ritakallio on pragmaattisempi, tekniikan tohtori ja juristi.


      • Anonyymi

        Hui hirveetä - sinulla on vieläkin tuo itse itsellesi luoma ongelma.


      • Anonyymi

        Puhelinappiksella tietenkin. Eihän tuossa mitään ongelmaa ole.


    • Anonyymi

      Pankin logo on edelleen VENÄLÄISTEN KIRJAIN Taitaa olla pesukoneet hurisee kiinteistökauppaa jne pestään puhtaaksi

      • Anonyymi

        On se kreikkalaistenkin kirjain - kyrillinen.


    • Anonyymi

      Se käy töissä ja saa siitä palkkaa. Vieras konsepti monelle. Ja taas se sama pienimunainen avainlukulistamuumio on päässyt nettiin.

      • Anonyymi
        UUSI

        Pienillä sukukalleuksilla varustettu kännykkäriippuvainen henkilö on päässyt nettiin.


    • Anonyymi

      Osuusliikkeen idea liippaa liian läheltä kommunismin ideaa, joten olen kiertänyt tuollaiset kaukaa. Suosin perheomisteisia yrityksiä.

    • Anonyymi

      Puhutko itse julkisesti palkastasi?

    • Anonyymi
      UUSI

      Miksi hänen pitäisi puhua palkastaan?

    • Anonyymi
      UUSI

      Miksi siitä pitäisi julkisuudessa puhua?

      Pitäisikö puhua myös siitä, paljonko hän maksaa tästä palkasta suoria veroja?

      Pitäisikö keskustella myös epäsuorista veroista?

      Oletko kateellinen?

    • Anonyymi
      UUSI

      23.9.2017 6:10
      https://www.is.fi/taloussanomat


      "Luottamustehtäviä on sen verran runsaasti, että jos pelkkä määrä kertoisi hyvä veli -verkon olemassaolosta, Ritakallio on veljistä parhaimpia. OP-ryhmässä vaikutusvalta vain kasvaa."




      Ritakallio on koulutukseltaan oikeustieteen maisteri, MBA ja tekniikan tohtori. Vuonna 2012 hän päätti tehdä väitöskirjan.


      Senkin hän teki pieteetillä. Aalto-yliopiston professorin Timo Vuoren mukaan hänen valvottavansa kuunteli palautetta todella tarkkaan ja oli jatkuvasti miettimässä, miten työtä saa paremmaksi.

      – Se teki hänet poikkeuksellisen menestykselliseksi.

      Väitöskirja arvioitiin ”kiittäen hyväksytyksi”.

      Hallitusjäsenyyksiä runsaasti
      Ritakallio istuu lukuisten säätiöiden, liittojen ja toimikuntien johtoelimissä. Luottamustehtäviä on sen verran runsaasti, että jos pelkkä määrä kertoisi hyvä veli -verkon olemassaolosta, Ritakallio on veljistä parhaimpia. OP-ryhmässä vaikutusvalta vain kasvaa.

      Olisiko osasta tehtäviä syytä jättäytyä sivuun?

      – Iso osa luottamustehtävistäni liittyy nykyiseen toimeen Ilmarisen toimitusjohtajana, ja ne lakkaavat automaattisesti kun siirryn OP-ryhmän pääjohtajaksi. Suomen Olympiakomitean hallituksen puheenjohtajuuskausi on nelivuotinen ja on katkolla vuonna 2020.


      Entä millä mielellä OP-ryhmän tuleva johtaja katsoo Nordean paluuta?

      Ritakallio sanoo, että ei näe pääkonttorin sijainnilla suoria vaikutuksia yhtiöiden markkinaosuuksiin tai asiakashankintaan.

      – Näen hyväksi sen, että Suomesta on paljon poistunut finanssialan työtehtäviä, kun pohjoismaiset pankit ovat siirtäneet arvopaperi- tai pääomamarkkinatoimintojen tehtäviä Kööpenhaminaan tai Tukholmaan. Voisin kuvitella, että työtehtävien määrään sillä on jokin vaikutus. Se on hyvä, jotta oppilaitoksissa pysyy riittävästi kiinnostusta ja paikkoja rahoitusalan koulutukseen.

      Ritakallio ei halua vielä puuttua OP-ryhmän asioihin.

      – Siellä on strategia, joka on vahvistettu ja sitä lähden toteuttamaan. Sitä sitten arvioidaan, että millä keinoilla parhaiten ja onko jotain tarkennettavaa.

      Eräs kysymys noussee jossain vaiheessa esille. Ritakalliolla on nyt erikoinen asema, sillä OP-ryhmän tuleva pääjohtaja istuu Finanssialan hallituksessa Ilmarisen edustajana. Tulevan työpaikan suhteet viilenivät silloiseen Finanssialan keskusliittoon siinä määrin, että OP-ryhmä erosi liitosta vuosi sitten.


      Ritakallio ei itse istunut Finanssialan hallituksessa vielä eron aikaan.

      – En halua asiaa kommentoida vielä. Kun aikanaan aloitan, haluan perehtyä asioihin ja arvioida asioita sen perusteella mikä on kussakin tilanteessa järkevää.

    • Anonyymi
      UUSI

      Ainoa kohta kommentistasi, joka on sitaateissa, ei ole sitaatti, vaan ihan omaa ajatteluasi. Ei noin.

    • Anonyymi
      UUSI

      Timo Ritakallio

      Kuukausipalkan nousu aikavälillä 2014-2017:
      40 000 eurosta yli 100 000 euroon kuukaudessa.

      15.5.2017
      Toissaperjantaina vaasalainen tutkija kertoi suomalaisesta piilokorruptiosta. Esimerkkeinä hän mainitsi hyvä veli -korruption, jolloin kaveria suositaan.

      Samana iltana OK:n puheenjohtaja Timo Ritakallio kertoi nimittäneensä olympiakomitean uudeksi toimitusjohtajaksi vanhan suunnistuskaverinsa Mikko Salosen yllätysnimenä.
      https://demokraatti.fi/urheiluvakikin-hiljentyi-sivistyksen-ja-sydamen-merkki/

      • Anonyymi
        UUSI

        Sinä se jaksat olla kateellinen. Saatko edes nukuttua öisin?


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      121
      10332
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5040
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2221
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2068
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1924
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1601
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1412
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      27
      1050
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      1011
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      977
    Aihe