Ne ihmisiä vahingoittavat taajuudet ulottuu 20 km päähän, joten jokainen joka voi, muuttaa pois turvallisemmalle alueelle.
Joidenkin tutkimuksien mukaan jopa 30 km päähän tai kauemmaskin.
Ilmaropellit ei toimi pienellä tai kovalla tuulella, vaan vain sopivalla tuulella - eli sillointällöin- eli noiden härveleiden tuottokin on kyseenalainen.
ILMATAR tekee pelkkää ilmastotuki-bisnestä, eli miljoonia lypsämällä ilmastotukia julkisista varoista?... ja kuten kaivosyhtiötkin- firmat häipyy, ja kulut jää tänne maksettaviksi?
ILMATAR sijoittanut rahaa , joten kepu-korruptiokunnassa viedään homma väkisin eteenpäin?
Voimalapuistot nollaa asuntojen arvot Virroilla, ja massamuutto pois voi alkaa Ne ihmisiä vahingoit
63
884
Vastaukset
- Anonyymi
Pystytkö tarjoamaan mitään faktaa (siis vertaisarvioitua tutkimustietoa tms.) yhdenkään väitteesi perusteeksi? Mielipidekirjoitukset, ihan-itse-tein -tutkimukset ja todellisten tutkimusten vääristely on jo nähty moneen kertaan.
Ja tukea ei uusille voimaloille ole ollut enää vuosiin, joten mistähän tuista nyt mahdat vaahdota? Kannattaa muistaa, että Suomessa on kohta 2000 tuulivoimalaa, missä kaikki ne ihmismassat jotka muuttaneet/sairastuneet? Heitähän pitäisi olla kymmeniä, ellei satoja tuhansia. Entäs muualla maailmassa, siellähän kyse on miljoonista ihmisistä?- Anonyymi
ILMattaren netti-trolli iski paikalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ILMattaren netti-trolli iski paikalle.
Et siis pysty. Asia harvinaisen selvä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et siis pysty. Asia harvinaisen selvä.
tietoa on koko netti täynnä- kun osaa hiukankaan etsiä.
Haitat siis voi ulottua jopa 50 km päähän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tietoa on koko netti täynnä- kun osaa hiukankaan etsiä.
Haitat siis voi ulottua jopa 50 km päähän.Sanotaan missä? Netistä löytyy kaikenlaista tietoa litteästä maapallosta kuunatseihin, joten kyllä sieltä etsimällä löytyy jos jonkinlaista infraääneen liityvää diipadaapaakin. Mutta, kun hakee esim. vertaisarvioitujen tutkimusten ja tiedejulkaisujen joukosta, mitään tuollaista ei löydy.
Tuulivoimaa-kansalaisyhdistyksen sivuilta ei kannata tietoa hakea, siellä on iloisesti sekaisin faktat ja fiktiot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanotaan missä? Netistä löytyy kaikenlaista tietoa litteästä maapallosta kuunatseihin, joten kyllä sieltä etsimällä löytyy jos jonkinlaista infraääneen liityvää diipadaapaakin. Mutta, kun hakee esim. vertaisarvioitujen tutkimusten ja tiedejulkaisujen joukosta, mitään tuollaista ei löydy.
Tuulivoimaa-kansalaisyhdistyksen sivuilta ei kannata tietoa hakea, siellä on iloisesti sekaisin faktat ja fiktiot.Google?
"Tuulivoima haitat" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Google?
"Tuulivoima haitat"Tuo ei ole se tapa millä haetaan luotettavaa tietoa. Jos tiedon haku ja ymmärrys lähdekritiikistä on tuolla tasolla, tulee nielleeksi ison kasan sitä itseään.
Valitettavasti keskiverto kansalainen ja moni päättäjä on tuolla "kato vi..tu kooklesta"-tasolla. Kun sieltä sitten tulee vastaan kansalaisyhdistyksen tai Suomen uutisten jakamaa hömppää, upoaa kuin väärään raha. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo ei ole se tapa millä haetaan luotettavaa tietoa. Jos tiedon haku ja ymmärrys lähdekritiikistä on tuolla tasolla, tulee nielleeksi ison kasan sitä itseään.
Valitettavasti keskiverto kansalainen ja moni päättäjä on tuolla "kato vi..tu kooklesta"-tasolla. Kun sieltä sitten tulee vastaan kansalaisyhdistyksen tai Suomen uutisten jakamaa hömppää, upoaa kuin väärään raha.Ai, aika luotettavia lähteitähän sieltä tuli kun kokeili.
Google on aika yleinen mistä etsiä tietoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai, aika luotettavia lähteitähän sieltä tuli kun kokeili.
Google on aika yleinen mistä etsiä tietoa.jep, mm. THL (Terveyden ja hyvinvoinnin laitos)..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai, aika luotettavia lähteitähän sieltä tuli kun kokeili.
Google on aika yleinen mistä etsiä tietoa.Mitäs luulet, noinko ne opiskelijat ja tutkijat yliopistoilla ja tutkimuslaitoksilla googlettelee ja käyttää TVKY:tä tai Suomen uutisia lähdetietona infraääneen ja terveyteen liittyvissä tutkimuksissa? Ei tietenkään. Löytyy tiedejulkaisuja ja tutkimustietokantoja joista haetaan tietoa. Maailmanlaajuisesti. Eri kielillä. Alan ammattilaisten vertaisarvioimaa tietoa. Tietoa, jota ei aina ole vapaasti edes saatavilla. Tiedon hakua ja arviointia pitää myös opiskella ja tuntea tutkimuksen periaatteita sekä tutkimusalaa osatakseen tulkita tutkimuksia ja artikkeleita oikein.
Ja vaikka on kuinka DI tai tohtori, se ei takaa että jakaa oikeaa tietoa. PS raahasi taannoin Suomeen M. Alves-Pereiran, joka jakaa maailmalla evankeliumia infraäänisairaudesta. Ko. tohtoria tiimeineen käytetään esimerkkinä, kuinka virheellistä tietoa jaetaan luomalla uskottavan oloisia artikkeleita ja esityksiä. Nuo materiaalit eivät mene läpi vertaisarvioinnista, mutta sehän ei infraäänievankeliumiin uskovia haittaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs luulet, noinko ne opiskelijat ja tutkijat yliopistoilla ja tutkimuslaitoksilla googlettelee ja käyttää TVKY:tä tai Suomen uutisia lähdetietona infraääneen ja terveyteen liittyvissä tutkimuksissa? Ei tietenkään. Löytyy tiedejulkaisuja ja tutkimustietokantoja joista haetaan tietoa. Maailmanlaajuisesti. Eri kielillä. Alan ammattilaisten vertaisarvioimaa tietoa. Tietoa, jota ei aina ole vapaasti edes saatavilla. Tiedon hakua ja arviointia pitää myös opiskella ja tuntea tutkimuksen periaatteita sekä tutkimusalaa osatakseen tulkita tutkimuksia ja artikkeleita oikein.
Ja vaikka on kuinka DI tai tohtori, se ei takaa että jakaa oikeaa tietoa. PS raahasi taannoin Suomeen M. Alves-Pereiran, joka jakaa maailmalla evankeliumia infraäänisairaudesta. Ko. tohtoria tiimeineen käytetään esimerkkinä, kuinka virheellistä tietoa jaetaan luomalla uskottavan oloisia artikkeleita ja esityksiä. Nuo materiaalit eivät mene läpi vertaisarvioinnista, mutta sehän ei infraäänievankeliumiin uskovia haittaa.Sillä googlellahan ne löytyy, ja pääsee asiasta "jäljille".
Jostain se on aloitettava, ettei ole jutut vain mutu-tuntumaa (Musta Tuntuu-tuntuma).. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sillä googlellahan ne löytyy, ja pääsee asiasta "jäljille".
Jostain se on aloitettava, ettei ole jutut vain mutu-tuntumaa (Musta Tuntuu-tuntuma)..Mitäs siinä jankkaat googlesi kanssa, laitas ny linkkiä tutkimukseen missä sanotaan jotta voimaloiden infraääni on vaarallista kymmenien kilometrien päähän, jos se niin helppoo on tuokin tieto löytää!
Eihän sellasta tutkimusta ole. Taisit tajuta itekin ja siksi vänkäät. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäs siinä jankkaat googlesi kanssa, laitas ny linkkiä tutkimukseen missä sanotaan jotta voimaloiden infraääni on vaarallista kymmenien kilometrien päähän, jos se niin helppoo on tuokin tieto löytää!
Eihän sellasta tutkimusta ole. Taisit tajuta itekin ja siksi vänkäät.Kukahan tässä infraäänestä edes ensin kirjoitti?
Itseasiassa just oli joku uutinen että just se infraääni ei ole vahingollista ihmisille.
Mutta senhän taisitkin jo tietää, kun otit juuri sen aspektin trollimaisesti esiin..
Onhan niitä paljon muitakin haittoja.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukahan tässä infraäänestä edes ensin kirjoitti?
Itseasiassa just oli joku uutinen että just se infraääni ei ole vahingollista ihmisille.
Mutta senhän taisitkin jo tietää, kun otit juuri sen aspektin trollimaisesti esiin..
Onhan niitä paljon muitakin haittoja..Aloittajalta faktoja pyydettiin, hän kirjoitti infraäänestä ja väitti sairastuttavan kymmenien kilometrien päähän "tutkimusten mukaan". En tiedä oliko aloittaja, mutta myöhemmin luku oli jo 50 km. Ei kai se trollausta ole jos pyytää perusteita väitteille?
Tässä suht tuore tutkimus aiheesta:
https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/EHP10757
Haittoja tietysti on, aina on, mutta sitä toivoo että keskusteltaisiin todellisista haitoista eikä keksityistä tai suuresti liioitelluista. Jos tykkää googlettaa niin sinne voi laittaa vaikka infrasound nosebo. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittajalta faktoja pyydettiin, hän kirjoitti infraäänestä ja väitti sairastuttavan kymmenien kilometrien päähän "tutkimusten mukaan". En tiedä oliko aloittaja, mutta myöhemmin luku oli jo 50 km. Ei kai se trollausta ole jos pyytää perusteita väitteille?
Tässä suht tuore tutkimus aiheesta:
https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/EHP10757
Haittoja tietysti on, aina on, mutta sitä toivoo että keskusteltaisiin todellisista haitoista eikä keksityistä tai suuresti liioitelluista. Jos tykkää googlettaa niin sinne voi laittaa vaikka infrasound nosebo.Alavuden propellitornista tulee tänne asti ne taajuudet jotka kehossa tuottaa jopa kipuja että öisin ei edes saa nukuttua.
Ja näítä nyt sitten kymmeniä Virroille pyörimään- kenen idea? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alavuden propellitornista tulee tänne asti ne taajuudet jotka kehossa tuottaa jopa kipuja että öisin ei edes saa nukuttua.
Ja näítä nyt sitten kymmeniä Virroille pyörimään- kenen idea?Ootko varma, ettei olis sittekin kaasuvanoista taivaalla tai kuunatsien laseri? Tai 5G ja juomaveteen lisätyt mikrosirut. Rokotteita et varmaan uskalla ottaakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ootko varma, ettei olis sittekin kaasuvanoista taivaalla tai kuunatsien laseri? Tai 5G ja juomaveteen lisätyt mikrosirut. Rokotteita et varmaan uskalla ottaakaan.
ai sinun mielestä Alavudella on tuollaisiakin.
Voimalapuistojen haitat on kuitenkin ihan tutkittua tietoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ai sinun mielestä Alavudella on tuollaisiakin.
Voimalapuistojen haitat on kuitenkin ihan tutkittua tietoa.Alavusko se nyt onkin syynä kaikkeen sairauteen ja vaivaa Virroilla, enpä olisi uskonut.
Paas jakaen tutkittua tietoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alavusko se nyt onkin syynä kaikkeen sairauteen ja vaivaa Virroilla, enpä olisi uskonut.
Paas jakaen tutkittua tietoa.'Tutkittu ja turvallinen' on hiukan se ja sama- kun ne viralliset tutkimukset omistaa samat rahoittajat jotka nuo voimalapuisto-rahastukset on tuomassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
'Tutkittu ja turvallinen' on hiukan se ja sama- kun ne viralliset tutkimukset omistaa samat rahoittajat jotka nuo voimalapuisto-rahastukset on tuomassa.
Maa-alueiden valloituksesta noissa on kyse- EU , ulkomaalaiset tahot ostaa Suomea- ja valtio jopa kustantaa koko homman...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maa-alueiden valloituksesta noissa on kyse- EU , ulkomaalaiset tahot ostaa Suomea- ja valtio jopa kustantaa koko homman...
Terveyshaittoja propellivoimaloista Suomessa
Kansainvälisissä tutkimuksissa on havaittu, että tuulivoimaloiden synnyttämä kuuluva ääni, erityisesti pienitaajuinen ääni, infraääni ja joissain tapauksissa myös maaperän kautta asuinrakennuksiin etenevä tärinä ja tärinän synnyttämä sisämelu ovat tuulivoima-alueiden merkittävimmät haittatekijät ja riittävän voimakkaina esiintyessään muodostavat altistuville henkilöille selvän terveysriskin.
Tuulivoimaloiden melun on todettu aiheuttavan terveyshaittoja Suomessa, erityisesti sen jälkeen, kun käyttöön otettu yli 3 MW:n tehoisia teollisen luokan tuulivoimaloita. moneen kuntaan suunnitellaan jopa 10 MW:n tehoisia voimaloita.
Tyypillisimmät raportoidut tuulivoimalan aiheuttamat terveyshaitat ovat elämänlaadun huononeminen, uneen liittyvät häiriöt, kohonnut stressitaso sekä epätyypillinen tinnitus, huimaus, tasapainohäiriöt, korvakipu ja päänsärky. Infraääni on hyvin matalataajuista melua, jota ei yleensä kuulla, mutta joka pystyy vaikuttamaan kehoon.
Uuden tutkimuksen mukaan tuulivoimamelun todellista terveysriskiä voidaan arvioida vain sisätiloihin etenevän infraäänen tutkimuksilla.
Tutkimuksissa todetaan tuulivoimaloiden infraäänen olevan todellinen terveysriski ja tuodaan esille tarve infraäänen määrittämiseen ja sen terveysvaikutusten selvittämiseen tuulivoima-alueilla.
Infraääni leviää kauas
Tuulivoimaloiden infraääni poikkeaa esimerkiksi liikenteen tai teollisuuden aiheuttamasta infraäänestä.
– Tuulivoimaloiden synnyttämä infraääni on sopivissa tuuliolosuhteissa aivan omanlaatuisensa. Se muodostuu tuulivoimalan pyörimisen aiheuttamasta taajuudesta. Ainoa muu laite, joka synnyttää tällaista melua, on helikopteri. Ja on pitkään ollut tunnettua, että helikopteri voi aiheuttaa matkustajilleen voimakkaan pahoinvoinnin tietyissä olosuhteissa. Olisi erinomaisen tärkeää tehdä lääketieteellistä tutkimusta tuulivoimaloiden synnyttämän infraäänen vaikutuksista, erityisesti pitkäaikaisen jatkuvan altistuksen aiheuttamista terveyshaitoista.
Tuulivoimaloiden synnyttämä infraääni voi edetä lähes vaimentumattomana useiden kilometrien päähän. Tutkimuksessa mitattiin infraääntä yhden ja viiden kilometrin päässä tuulivoimaloista.
– Pahimmillaan infraäänen lapataajuisen, noin 1 Hz:n luokkaa ja sen aiheuttamat taajuustasot olivat molempien mittauskohteiden sisätiloissa samaa luokkaa, vaikka kauemman mittauspisteen välimatka oli yli viisinkertainen.
Suojautuminen on mahdotonta, koska tuulivoimaloiden infraääni leviää täysin hallitsemattomasti ympäristöön. Haitan merkittävyys riippuu asuin- tai lomarakennuksen etäisyydestä lähimpään tuulivoimalaan.
– Alle kahden kilometrin etäisyydellä kuultava melu saattaa olla suurempi haitta kuin infraääni. Tätä kauempana infraäänen haitat korostuvat enemmän. Asian selvittäminen vaatisi lisätutkimuksia nyt suunniteltavien ja rakennettavien todella suurten voimaloiden osalta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alavuden propellitornista tulee tänne asti ne taajuudet jotka kehossa tuottaa jopa kipuja että öisin ei edes saa nukuttua.
Ja näítä nyt sitten kymmeniä Virroille pyörimään- kenen idea?Ai siit Tuurin yhest ropellista ? Ja varmaan silloinki kun edes pyäri.
- Anonyymi
kiinteistöt on jo osasta myynnissä myyty noilla alueilla- viisaasti myivät heti.
Nuo voimalayhtiöt on ulkomaalais-omistuksia mm Ranskaan,...
onko järkeä takoa rahaa ranskalaisille, ja tuhota paikallisten elämät?
Sähkö halpenee kun uusia keksintöjä ja mm haitattomia aurinkovoimaloita tulee koko ajan- jolloin nuo Voimalapuistot ei edes kannata enää. Kuka silloin kustantaa homman?- Anonyymi
EU ja ranskalaiset jne tuskinpa välittää mitään suomalaisista- kyse on vain rahastuksesta... ja Suomi tolloina sallii kaikki rahastamisen.
- Anonyymi
Suomen talous ja työllisyys ovat riippuvaisia ulkomaisista investoinneista. Ulkomaisia investointeja ei tule ellei investoija katso hyötyvänsä investoinnista, ei investoinnit hyväntekeväisyyteen perustu. Kyse on markkinatalouden perusasioista eikä mistään tuulivoiman mukana tulevasta uudesta ilmiöstä.
https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/tietoa-meista/invest-in-finland#stored
Aurinkovoima ei korvaa tuulivoimaa, täydentää kyllä. Aurinkovoima ei ole haitatonta, mikään energiatuotanto ei ole.
Kun perusasioiden ymmärryksessä on isoja aukkoja, on helppo syöttää noihin aukkoihin kaikenlaista hullua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen talous ja työllisyys ovat riippuvaisia ulkomaisista investoinneista. Ulkomaisia investointeja ei tule ellei investoija katso hyötyvänsä investoinnista, ei investoinnit hyväntekeväisyyteen perustu. Kyse on markkinatalouden perusasioista eikä mistään tuulivoiman mukana tulevasta uudesta ilmiöstä.
https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/tietoa-meista/invest-in-finland#stored
Aurinkovoima ei korvaa tuulivoimaa, täydentää kyllä. Aurinkovoima ei ole haitatonta, mikään energiatuotanto ei ole.
Kun perusasioiden ymmärryksessä on isoja aukkoja, on helppo syöttää noihin aukkoihin kaikenlaista hullua.mikä investointi tuo on- rahat menee ranskalaisille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomen talous ja työllisyys ovat riippuvaisia ulkomaisista investoinneista. Ulkomaisia investointeja ei tule ellei investoija katso hyötyvänsä investoinnista, ei investoinnit hyväntekeväisyyteen perustu. Kyse on markkinatalouden perusasioista eikä mistään tuulivoiman mukana tulevasta uudesta ilmiöstä.
https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/tietoa-meista/invest-in-finland#stored
Aurinkovoima ei korvaa tuulivoimaa, täydentää kyllä. Aurinkovoima ei ole haitatonta, mikään energiatuotanto ei ole.
Kun perusasioiden ymmärryksessä on isoja aukkoja, on helppo syöttää noihin aukkoihin kaikenlaista hullua.Aurinkovoima riittää - ei tarvita mitään muita ilmasto-ystävällisiä voimaloita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aurinkovoima riittää - ei tarvita mitään muita ilmasto-ystävällisiä voimaloita.
Höpö höpö, ei todellakaan riitä. Vai meinaatko, että tiedät asian paremmin kuin esim. Suomen tai EU:n asiantuntijat jotka määrittelevät kansallisia ja EU:n tasoisia energistrategioita vuosiksi eteenpäin tuulivoiman kasvuun pohjautuen? Tai paremmin kuin Kiina, joka rakentaa tuulivoimaa eniten mailmassa? Tai Intia, joka on yksi suurimmista tuulivoiman rakentajista maailmassa vaikka aurinkoakin olisi?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö, ei todellakaan riitä. Vai meinaatko, että tiedät asian paremmin kuin esim. Suomen tai EU:n asiantuntijat jotka määrittelevät kansallisia ja EU:n tasoisia energistrategioita vuosiksi eteenpäin tuulivoiman kasvuun pohjautuen? Tai paremmin kuin Kiina, joka rakentaa tuulivoimaa eniten mailmassa? Tai Intia, joka on yksi suurimmista tuulivoiman rakentajista maailmassa vaikka aurinkoakin olisi?
Hölmöläinen luottaa johonkin EU. Tietenkin ne oman bisneksensä etua ajaa.
Tuo Omnes yhtiö vaikuttaa hämäräfirmalta. Ei netistä löydy mitään tietoa.
Kuka on Virtain kauounginjohtaja? Herättää epäilyksiä koko homma?
Ei kai kepuli? - Anonyymi
Kaikki Suomessa toimivat voimalayhtiöt eivät ole ulkomaalaisomistuksessa, vähän vajaa puolet on suomalaisilla toimijoilla.
Pientä ristiriita äänekkäimpien viestinnässä. Yhtenä päivänä voimalat tuottaa ihan varmasti tappiota ja siksi niitä ei kannata rakentaa. Seuraavana päivänä taas "taotaan rahaa" ulkomaisille omistajille.
Mites se paikallisten elämä sitten tuhoutuu, voisi joku kertoa? Tuolla on pohjanmaalla kuntia jotka lisää vaan voimaloita rakentaa. Miksi rakentaa jos paikallisten elämä samalla "tuhoutuu"?
Simossa kiinteistöveroa "takoneet" myllyillä 2024 1,6 miljoonaa. Uusi koulu juuri rakennettu, kuulemma kiitos voimalarahojen. Aurinko- ja tuulivoimaloilla Närpiössä veroa tullut 6,5 miljoonaa, Kristiinankaupungissa 5 miljoonaa, Haapajärvellä 3,8 miljoonaa. Onko noissa kunnissa ihan hulluja päättäjiä jotka ei välitä paikallisten elämien "tuhoutumisesta" ja "massamuutoista"? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki Suomessa toimivat voimalayhtiöt eivät ole ulkomaalaisomistuksessa, vähän vajaa puolet on suomalaisilla toimijoilla.
Pientä ristiriita äänekkäimpien viestinnässä. Yhtenä päivänä voimalat tuottaa ihan varmasti tappiota ja siksi niitä ei kannata rakentaa. Seuraavana päivänä taas "taotaan rahaa" ulkomaisille omistajille.
Mites se paikallisten elämä sitten tuhoutuu, voisi joku kertoa? Tuolla on pohjanmaalla kuntia jotka lisää vaan voimaloita rakentaa. Miksi rakentaa jos paikallisten elämä samalla "tuhoutuu"?
Simossa kiinteistöveroa "takoneet" myllyillä 2024 1,6 miljoonaa. Uusi koulu juuri rakennettu, kuulemma kiitos voimalarahojen. Aurinko- ja tuulivoimaloilla Närpiössä veroa tullut 6,5 miljoonaa, Kristiinankaupungissa 5 miljoonaa, Haapajärvellä 3,8 miljoonaa. Onko noissa kunnissa ihan hulluja päättäjiä jotka ei välitä paikallisten elämien "tuhoutumisesta" ja "massamuutoista"?rakentaa ja valehtelee kuten sinäkin propelli-mainosmies.
Jos tuulimyllyt laitettaisiin seis, jokikinen, ja rakentaminen myös seis heti tulisi säästöä paljon.
Viime kuukausi tukea n. 9 miljoonaa € tuulisähköntuotantoon.
Sillä ostetaan n. 30€/MW paljon sähköä.
"Kansalaiset maksavat tuulivoimaoperaattoreille kahdesta kolmeen miljardia euroa, jotta nämä tuottavat satunnaisesti tuulivoimasähköä, joka kattaa jokusen prosentin koko maan sähköntuotannosta. Meneillään on yksi taloushistorian suurimmista tulonsiirroista yksityisiltä kansalaisilta suurelta osin ulkomaisista pääomasijoittajista koostuvalle toimialalle.
Tuuli- ja aurinkovoiman tuet lisäävät hiilidioksidipäästöjä, aiheuttavat uhkaa sähköverkkojen toiminnalle ja vääristävät sähkömarkkinoita. Tuet hidastavat eri energiantuotantomuotojen tuotekehitystä.
Kansallisista tuulivoimatuista tulisi luopua. Lappeenrannan yliopistossa tehdyn tutkimuksen johtopäätökset ovat hämmentäviä – senkö vuoksi loppuraportista ei ole medioissa kirjoitettu?
Mainospuheet muuta kuin todellisuus
Mainospuheissa tuulivoima on hiilidioksidivapaa, työllistävä ja ympäristöystävällinen energiantuotantomuoto, ja "siksi sitä pitää valtion rahoilla tukea."
Todellisuudessa tuulivoiman tuet lisäävät hiilidioksidipäästöjä, ja rakennukset rakentaa yhtiöiden ulkomaiset tahot.
- Anonyymi
On ihan hyvä että asioita katsotaan eri näkökulmista, mutta kaikenlaisen hömpän sotkeminen asiallisen asian kanssa turhauttaa.
SSS:ssä oli juttua Virtain puolesta -yhdistyksen aktivoimisesta. Sen vaan tietää, että siellä taas alkaa lepakot räjähdellä, kanojen silmät pudota päästä, infraääni niittää kansaa ja ihan just kohta Saksassakin puretaan kaikki voimalat. Mitään järkevää keskustelua ei synny kun lähtee osalla aina pahasti laukalle. Siinä saa terveellä tavalla kriittisetkin höppänän maineen jos tuollaiseen porukkaan tulee liitetyksi.- Anonyymi
Nuohan on tosi-asioita.
no Lepakot saattoi olla petturi-persujen putkimiehen tahallinen kannanotto, jolla leimattiin tai yritettiin leimata voimaloiden vastustusta persujen salaliitto-teoriaksi.
Näkyy joillekin olevan kova bisnes nuo myllyt, kun niistä ei saisi edes keskustellakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nuohan on tosi-asioita.
no Lepakot saattoi olla petturi-persujen putkimiehen tahallinen kannanotto, jolla leimattiin tai yritettiin leimata voimaloiden vastustusta persujen salaliitto-teoriaksi.
Näkyy joillekin olevan kova bisnes nuo myllyt, kun niistä ei saisi edes keskustellakaan.Meinaat että ihan just saksassa puretaan kaikki voimalat ja kanoilta putoo silmät päästä? Onkohan nyt helle pehmittäny viimesenkin aivosolun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaat että ihan just saksassa puretaan kaikki voimalat ja kanoilta putoo silmät päästä? Onkohan nyt helle pehmittäny viimesenkin aivosolun.
Sinähän tuollaista höpötät, tarkoituksena tehdä vaaralliset haitat naurunalaisiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän tuollaista höpötät, tarkoituksena tehdä vaaralliset haitat naurunalaisiksi.
Vaarallisempia saattaa olla nämä suurfirmat, niillä riittää rikollista toimintaa joka lähtöön?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinähän tuollaista höpötät, tarkoituksena tehdä vaaralliset haitat naurunalaisiksi.
Naurettaville haitoille on syytäkin nauraa, todelliset haitat on sitten erikseen. Todellisia haittoja tietysti on, kaikessa on, joten tärkeää on pitää ne kohtuullisena. Jos tavoiteltaisiin haitatonta energiantuotantoa, ei energiaa voisi tuottaa ollenkaan. Nyt ollaan kuitenkin korvaamassa paljon isompia haittoja pienemmillä haitoilla, ei kai kukaan halua niitä isoja haittoja säilyttää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naurettaville haitoille on syytäkin nauraa, todelliset haitat on sitten erikseen. Todellisia haittoja tietysti on, kaikessa on, joten tärkeää on pitää ne kohtuullisena. Jos tavoiteltaisiin haitatonta energiantuotantoa, ei energiaa voisi tuottaa ollenkaan. Nyt ollaan kuitenkin korvaamassa paljon isompia haittoja pienemmillä haitoilla, ei kai kukaan halua niitä isoja haittoja säilyttää?
Aurinkovoinaloissa ei juuri haittoja ole- ja eivät ole jättimäisten hullunmyllyjen rakentamista
- Anonyymi
Maakotka reviiriä suojellaan nyt😂
- Anonyymi
V***Un mulk**virtain yrittäjät kaikki perinyt rahansa ja firmansa isältään osukaa niihin tuulettimiin terve K
- Anonyymi
Vit***tuppukylässä yrittäjät menkää suohon
- Anonyymi
Missäs ne pohjanmaan massamuutot on nähtävissä? Miksi ne rakentaa vaan lisää jos seuraukset on niin kauhiat?
Suomen luottoluokitus laski, talous sakkaa. Tarvitaan rahaa elikkäs investointeja muualta kun omaa rahaa ei ole. Tuulivoimalla on iso merkitys sille, onko meillä töitä, terveydenhuoltoa, koultutusta yms. tulevaisuudessa. https://www.verkkouutiset.fi/a/sijoittaisitko-miljardin-suomeen/#1a117b22
Aika epäisänmaallista, itsekästä ja lyhytnäköistä yrittää tuhota Suomen tulevaisuuden mahdollisuuksia jakamalla valheellista tietoa ja hiljentämällä järkevä keskustelu öykällä ja painostuksella. Ja epädemokraattista jos äänekäs vähemmistö päästetään päsmäröimään vain koska huutavat lujimpaa, sisällöstä viis.- Anonyymi
mikähän helvetin investointi tuo on-
investointi eli rahasiirto voimalayhtiölle! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mikähän helvetin investointi tuo on-
investointi eli rahasiirto voimalayhtiölle!Ei ne myllyt sinne ilman rahaa nouse ja sitä rahoitusta kutsutaan investoinniksi. Saako sitten voimaloista riittävästi tuloa että se kattaa kustannukset, saati että jäisi voittoa, ei ole koskaan täysin varmaa. Sijoittaja ottaa aina riskin.
Jos kukaan ei uskalla sijoittaa Suomeen, se on huonompi juttu. Tuulivoima on yksi osa isompaa kokonaisuutta, joka toivottavasti tuo Suomeen muuta toimintaa joka taas tuo työpaikkoja ja rahaa vielä enemmän kiertoon kuin pelkällä tuulivoimalla voi saada. Suomalaisista yrityksistä mm. Neste on tehnyt sopimuksia tuulienergista. Sen lisäksi, että Neste kehittää biopohjaisia polttoaineita, se satsaa puhtaaseen energiaan polttoainetuotannossaan.
Kuka tahansa voi Suomessakin investoida tuulivoimaan ja ohjata "rahansiirtoja" omaan kukkaroon. Senku sijoittaa rahojaan tuulivoimarahastoihin tai suoraan energiayhtiöiden ja generaattorivalmistajien osakkeisiin ja ottaa osansa. Se on sellasta, globaali markkinatalous. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ne myllyt sinne ilman rahaa nouse ja sitä rahoitusta kutsutaan investoinniksi. Saako sitten voimaloista riittävästi tuloa että se kattaa kustannukset, saati että jäisi voittoa, ei ole koskaan täysin varmaa. Sijoittaja ottaa aina riskin.
Jos kukaan ei uskalla sijoittaa Suomeen, se on huonompi juttu. Tuulivoima on yksi osa isompaa kokonaisuutta, joka toivottavasti tuo Suomeen muuta toimintaa joka taas tuo työpaikkoja ja rahaa vielä enemmän kiertoon kuin pelkällä tuulivoimalla voi saada. Suomalaisista yrityksistä mm. Neste on tehnyt sopimuksia tuulienergista. Sen lisäksi, että Neste kehittää biopohjaisia polttoaineita, se satsaa puhtaaseen energiaan polttoainetuotannossaan.
Kuka tahansa voi Suomessakin investoida tuulivoimaan ja ohjata "rahansiirtoja" omaan kukkaroon. Senku sijoittaa rahojaan tuulivoimarahastoihin tai suoraan energiayhtiöiden ja generaattorivalmistajien osakkeisiin ja ottaa osansa. Se on sellasta, globaali markkinatalous.onhan se investointi siten ostella vaikka lottokuponkejakin-
saattaisi jopa tuottaakin jotain... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
onhan se investointi siten ostella vaikka lottokuponkejakin-
saattaisi jopa tuottaakin jotain...onhan tuo jännä- että miljardit ulkomaa-firmoille ja sitten jännätään että tuleeko niistä haitalisista ja vaarallisista propelli-hirvityksistä rahaa takaisinkin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
onhan tuo jännä- että miljardit ulkomaa-firmoille ja sitten jännätään että tuleeko niistä haitalisista ja vaarallisista propelli-hirvityksistä rahaa takaisinkin...
ja maa-alueet pakkolunastetaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja maa-alueet pakkolunastetaan...
Höpö höpö taas jostain pakkolunastuksista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja maa-alueet pakkolunastetaan...
Kyllä on koulutuksen taso huono näillä tuulivoimavastustajilla kun osata mitään ku jankuttaa vaan olemattomia asioita...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä on koulutuksen taso huono näillä tuulivoimavastustajilla kun osata mitään ku jankuttaa vaan olemattomia asioita...
Taidat vaan olla itsekäs pirulainen:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011296078.html
Tuulivoima- ja datakeskusbuumin myötä Suomeen rakennetaan tuhansia kilometrejä uutta sähköverkkoa. Tämä voi tarkoittaa pakkolunastuksia kymmenien tuhansien suomalaisten maille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidat vaan olla itsekäs pirulainen:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011296078.html
Tuulivoima- ja datakeskusbuumin myötä Suomeen rakennetaan tuhansia kilometrejä uutta sähköverkkoa. Tämä voi tarkoittaa pakkolunastuksia kymmenien tuhansien suomalaisten maille.Tämänkö vuoksi PUSKARADIO VIRRAT-ryhmässä estetään asiasta keskustelut monasti?
- Anonyymi
Tai kryptoja
- Anonyymi
Kryptoillahan Virrat olis jo tainnut tullakin hyvin rikkaaksi kunnaksi, jos olisi sijoittanut niihin. Koska ne kurssit on nousseet ihan sikana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kryptoillahan Virrat olis jo tainnut tullakin hyvin rikkaaksi kunnaksi, jos olisi sijoittanut niihin. Koska ne kurssit on nousseet ihan sikana.
luultavasti kryptot olis ollut paljon järkevämpi sijoitus kuin voimalapuistot-
ja ei olisi edes vaatinut paljoakaan rahaa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
luultavasti kryptot olis ollut paljon järkevämpi sijoitus kuin voimalapuistot-
ja ei olisi edes vaatinut paljoakaan rahaaJep, ei kryptojen käyttöönotto mitään maksa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep, ei kryptojen käyttöönotto mitään maksa.
Tuulivoimasta saa rahaa mutta kryptoissa voit menettää kaikki, vastaväitteitä? No sitähän minäkin.
- Anonyymi
Jokainen joka voi, lähtee ihan jo senkin takia ettei saa nukkua yöllä. Kyllä on mallillaan asiat ettei noita prääsääviä tenavia saada ruotuun. Missä niiden isukit ja äitylit on? Poliisi?
- Anonyymi
Persuja porvareita joten ei niille kukaan mitään sano- pitää mennä niitä vanhempia puhutteleen kun opettaneet kakaransa rikollisiksi
- Anonyymi
Purra siellä hioo saksiensa teriä ja leikkauksia odotettavissa kuntatalouteen sekä virtolaistenkin yritysten ja yhdistysten tukiin. Aina vaan vähemmän valtion rahaa kiertämässä kunnassa, jostain pitäisi täydennystä saada.
- Anonyymi
raha kiertää kun se jaetaan kansalle- eikä firmojen pankkitileille.
- Anonyymi
Virroilla asuntojen arvot on jo nyt nollassa, eikä yhtä ainutta myllyä ole pystyssä.
Virrat voisi nousta uuteen kukoistukseen kun perustettas oikein tuulivoimapaikkakunta jonka vesivoima hoitaa loput sähkön tarpeet.
Tulevaisuudessa energiaa on tuotettava jollain ja se joku on sijoitettava johonkin. Miksi ei siis meille?- Anonyymi
Taivalkoskelle nousi 3 myllyä niin virroilla tuli heti 7 kpl olkapääreuma tapausta 🫃
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1133702Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv3102610Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02170Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k431961Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91730Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1231209- 1001182
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....51020Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu83967- 52942