Tuomas Salminen elinkautinen pysyi .
Kiitos hovioikeus
20
633
Vastaukset
- Anonyymi
En usko etä Salmisen asianajaja ainakaan on sitä mieltä että korkeimpaan oikeuteen yritettäisiin. Valituslupa voitaisiin myöntää, jos siihen on erityistä aihetta asiassa tapahtuneen sellaisen oikeudenkäynti- tai muun virheen vuoksi, jonka perusteella ratkaisu olisi purettava tai poistettava. Tapaus on aivan selvä. CASE CLOSED.
- Anonyymi
Tuo on ansainnut tuomionsa. Ei se uhria tuo takaisin mutta pysyy pois kaduilta saalistamasta .
- Anonyymi
Tuo on psykopaatti .
- Anonyymi
Hän on ehkä naisvihaan oppinut kotoaan .Tuo tappaa vielä kun aikanaan yli 30v vapautuu .Helvetin hyvä e.k pysyi .
- Anonyymi
kaikki on mahdollista. Hyvä että kerrankin oikeuslaitos näytti oikeustajunsa. Mikään ei tuo tyttöä takaisin mutta jotain lohtua tämä varmasti antaa tytön omaisille. Mies saa nyt maksaa teoistaan. En usko että tekijä kovin helposti edes vapautuu vankilasta, voi mennä jopa 18 vuotta kiven sisässä. Maailma on silloin melkoisen erinlainen paikka kun salminen seuraavan kerran kävelee vapaana miehenä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kaikki on mahdollista. Hyvä että kerrankin oikeuslaitos näytti oikeustajunsa. Mikään ei tuo tyttöä takaisin mutta jotain lohtua tämä varmasti antaa tytön omaisille. Mies saa nyt maksaa teoistaan. En usko että tekijä kovin helposti edes vapautuu vankilasta, voi mennä jopa 18 vuotta kiven sisässä. Maailma on silloin melkoisen erinlainen paikka kun salminen seuraavan kerran kävelee vapaana miehenä.
Juuri niin. Hovioikeuden ratkaisu oli 100% oikea.
KKO tuskin edes myöntäisi valituslupaa tässä asiassa. Jos Salmisen puolustusasianajajalla on yhtään sydäntä niin hän suosittelee että asian käsittely päätetään heidän osaltaan tähän.
Valituslupa voitaisiin myöntää vain jos asiassa on tapahtunut oikeudenkäynti- tai muu virhe, tai jos siihen on joku muu erittäin "painava" syy. En tietenkään ole juttuun tutustunut tarkemmin. Olen mediasta saatujen tietojen varassa, mutta en näe mitään syytä miksi tätä KKO vielä käsittelisi. Kyllä tämä oli tässä.
Hienoa työtä omaisilta, matka on ollut äärimmäisen raskan heille. Nyt he voivat alkaa rakentamaan elämäänsä uudelleen. Vendi tyttönen on aina heidän mukanaan, näin uskon. Voimia omaisille ja hyvää kesää, kaikesta huolimatta elämä jatkuu.
- Anonyymi
Ei vankila paranna Tuomasta .Ihmettelen eikö hänen isäpuoli tai äiti tiennyt on lopettanut mielialalääkityksen.En syytä heitä, syyllinen on tekijä .Mutta jos tiesivät silti tarjosivat hälle alkoholia kun viettivät iltaa talonsa uima altaassa .Eikö he välittäneet kun varmaan tiesivät hänen ryöstö ym touhuista Tuo poika olis tarvinnut hoitoa varmaan jo ihan teini iästä asti. Kasvatuksella voi pilata lapsensa elämän ja raha eikä kalliit tavarat ole rakkautta vaan asetetut rajat, läsnäolo .Luulen tuo tekijä jäänyt paitsi kaikesta mikä kuuluu normaaliin kasvatukseen
- Anonyymi
Viittaan siihen kun hän tuntee vihaa naisiin .
- Anonyymi
Toivotaan Saros jättäisi KKO valituksen vaikka tekijä varmaan niin haluaa .Vai onko niin rahanahne ja lähtee niin tekeen .Uhrin omaiset on kärsineet jo tarpeeksi ja kärsivät lopun elämäänsä muutenkin kun menettivät Vendin 😢
- Anonyymi
En millään jaksa uskoa että tätä juttua tultaisiin enään KKO:ssa käsittelemään. Pääsääntöisesti puolustusasianajat kääntävät jokaisen kortin, mutta nyt on kyllä kyseessä niin selvä tapaus että olisi jo hyvän asianajajatavan vastaista alkaa KKO:lta valituslupaa hakemaan. Tuolla jo ylempänä joku viisaampi kirjoitti perusteista millä sitä voisi edes hakea.
Jo pelkästään mainehaitta tälle ilmeisen nuorelle ja pätevälle puolustusasianajajalle olisi sen verran suuri uran jatkoa ajatellen että kyllä tämä asia on loppuunkäsitelty.
Tekijä istuu tällä hetkellä täysin oikein langetettua tuomiota murhasta, enkä usko että tässä maassa on yhtään ihmistä joka toisin ajattelee.
- Anonyymi
Niin teoilla on aina seuraukset, ainakin ennen oli,
on se hyvä ettei jäsenistössä ollut naisia enemmistöä,
ei tunteet vaikuttaneet tuomioon liikaa,
nykyään aina joku täti selittämässä syyllisen asiaa ja toinen täti uskoo ja se vaikuttaa kokonaisuuteen, tähän on tultu.
Hyvä ettei tässä kerrankin käynyt niin, ei lässytys auttanut eikä muuttanut faktoja.- Anonyymi
EI hovioikeudessa ole lautamiehia.
Tuomio oli oikea. Perusteluja tänne ovat asiantuntijat kirjoittaneet, yhdyn niihin vaikka en mitään ymmättä lain kiemuroista.
- Anonyymi
Eikä tuu vapautuu 12v istuttuaan. Kun e.k vapautumiseen vaikuttaa itse teko,sen raakuus sekä miten vaarallinen tekijä on .istuu e.k ainakin 15v .On aikaa miettiä kannattiko .
- Anonyymi
Ei toisen ihmisen tappaminen/murhaaminen ole mikään kannattavuuskysymys.
Se on rikos.
Henkirikos. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei toisen ihmisen tappaminen/murhaaminen ole mikään kannattavuuskysymys.
Se on rikos.
Henkirikos.Ja meillä siitä päästään vähällä,
kun otetaan huomioon, että tappaja/murhaaja
riistää toiselta hengen, lopettaa tämän elämän.
Ja lekottelee itse korkeintaan jonkin 15 - 16 vuotta
valtion täyshoidossa, syö valtion sapuskaa,
treenaa valtion kuntoiluvälineillä ja pääsee
hyvässä lykyssä lomalle, ainakin saatetulle lomalle,
ja vapaaksi päästyään kehuskelee kavereilleen,
mitä ja miten tuli (taas) tehdyksi...
Kuultu on, nähty on, eikä sitä voi näillä palstoilla toistaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja meillä siitä päästään vähällä,
kun otetaan huomioon, että tappaja/murhaaja
riistää toiselta hengen, lopettaa tämän elämän.
Ja lekottelee itse korkeintaan jonkin 15 - 16 vuotta
valtion täyshoidossa, syö valtion sapuskaa,
treenaa valtion kuntoiluvälineillä ja pääsee
hyvässä lykyssä lomalle, ainakin saatetulle lomalle,
ja vapaaksi päästyään kehuskelee kavereilleen,
mitä ja miten tuli (taas) tehdyksi...
Kuultu on, nähty on, eikä sitä voi näillä palstoilla toistaa.Toivon että e.k istuva Pynnönen sais käsiin ton .
- Anonyymi
Lusii Kylmäkosken turvaosastolla .
- Anonyymi
vielä korkeimman ratkaisu
- Anonyymi
pääseekö enskertalaisena puolella, en tiedä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194590Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203185
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192789Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492787Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 71961