Kuolinpesälle saattaa olla edessä pesänselvittäjän määräyksen hakeminen käräjäoikeudelta. Mitä selvittäjän määrääminen käytännössä tarkoittaa? Mikä on pesän osakkaitten rooli siinä tilanteessa? Voiko osakas jarruttaa selvittäjän määräämistä? Kuunteleeko selvittäjä osakkaitten mielipidettä ja toiveita? Onko selvittäjä ohjailtavissa? Onko tiedossa oikeuden ratkaisuja, joissa on kyse selvittäjän määräämisestä tehtyä valitusta tai kantelua? Selvitys maksaa, mutta kuinka paljon?
Toivon asiallisia kommentteja, sillä tilanne on lähes ahdistava.
pesänselvitys - kokemuksia, havaintoja
2
355
Vastaukset
- Anonyymi
Pesänselvittäjän roolin ja tehtävät löydät laista perintökaari.
Laki sanoo toisin kuin todellisuus oikeasti on ja tässä muutama koettu asia, pesänselvittäjä, myöhemmin pesänjakaja (oikeuden määräämä/haettu pesänselvittäjä toimii jakajana ilman erityisiä määräyksiä kun pesä on jakokunnossa)
Pesänselvittäjä voi myydä kuolinpesän velkojen maksamiseksii irtainta omaisuutta, irtaimeksi lasketaan osakkeet, osakehuoneisto ja muu vastaava, kiinteäö, metsäpalsta, rakennustontti rakennuksineen, peltoalue tai toisen maalla oleva rakennus, ei pesänselvittäjä voi myydä ilman kuolinpesän osakkaiden kaikkien suostumuksella tai oikeusistuimelta haetulla määräyksellä, määräys yleensä haetaan kun yksikin osakas vastustaa myymistä (ei omaa kokemusta)
Oma kokemus, pesänselvittäjä ei kuuntele kaikkien osakkaiden mielipiteitä, vaan lesken jos ositus tekemättä tai pesänhaltuunottajaa, tekee itsenäisiä päätöksiä tilien lopettamisista ja uuden avaamisesta,
Ei kysele osakkailta tarkempia tietoja ja jos tarvii käydä jollain kohteella kun itsellä (oma) matka suuntautuu niin että voi poiketa, "tutkimassa liittyväksi pesän selvitykseen, tällöin oma matka tulee ilmaiseksi ja perikunta maksaa viulut.
Kustannukset on korkeat, käyttää aikaa niin paljon, että täyttyy (ennen oli laki pesänselvittäjien palkkioista joka oli 10% velattoman pesän arvosta) tuo 10% tai jopa enemmän, muttei koskaa alitu.
Oma kokemus: aatsto: paakki ja ylivieskan oikeusaputsto. - Anonyymi
Lisään vielä, että toki jarruttaa voi, muttei paljoa auta valitukset,mutta esittäkää oikeuteen oma ehdokkaane, kehutte kirjelmässänne oikeuteen melkein maasta taivaaseen, myös sen, miksi ja mistä syystä oma ehdokkaanne olisi parempi, esim, tuntee pesän entuudestaan, tietää hankalat osakkaat, anteeksi jos olette te tai haluatte että selvitys on rehellinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061