Millainen kesä on ollut paneelien suhteen

Anonyymi-ap

Onko yhtään parempaa tuottoon kun talvella

Onko kellään kokemusta

8

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole kokemusta mutta on yli 100kpl paneeleja tontilla. Mutta ihan mutuna että ihan kuin tuottaisi enemmän kilowatteja myyntiinkin kuin talvella. En ole kyllä ihan varma tuosta tuotosta. Pulmia on kun lämminvesivaraajat on kokoajan täynnä ja uimaallas vesi ulkona on liiankin kuumaa ja vaimo motkottaa siitä ja päästää kylmää vettä kuutiokaupalla sekaan. Onneksi on oma kaivo tontilla! Mitä muuta haluat tietää? Bai jbko ritää?

      • Anonyymi

        Mikä oli hankkeen kustannus
        Satoja tuhansia milloin alkaa olemaan maksettu ensi vuosi yuhannelkkakos

        Ennemmin paneelit hajoo kun tulee maksettua

        Asiantuntija


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä oli hankkeen kustannus
        Satoja tuhansia milloin alkaa olemaan maksettu ensi vuosi yuhannelkkakos

        Ennemmin paneelit hajoo kun tulee maksettua

        Asiantuntija

        Hanke on jatkuvaa ja osa paneeleista on jo n 27v ikäisiä. Tehon tuotto on pienempää mutta joka paneeli on pysynyt ehjänä ja tuottaa edelleen. Kestäviä on 2000 myös luvun ensimmäisetkin paneelit. Eli tämä harrastus on jatkuvaa ei ole mitään pääte pistettä. Hetki sitten kytkettiin uusi 36kpl pinkka toimintaan. Ne kun on halvin ostaa täysinä pinkkoina maailmalta. Jos pinkan hinta on n hitusen päälle 2000€ pihaan laskettuna niin eihän tommoisten summien takaisin maksulla ole mitää mieltä vaivata päätään. Visa hoitaa ja se on siinä,maksettu, omia. Sulla on täysin väärä käsitys näiden hinnoista kun ostaa oikeista paikoista. Ei kaikki ole kytketty valtakunnan verkkoon edes vaan sähkö menee oman tontin tarpeisiin , hyöty on suuri. Mulla on monenmoista toimintaa tontilla ja en missään taajama alueella ei todellakkaan vaan saan mellastaa rauhassa naapurien ollessa hiukan etäämpänä. Esim kasvihuone/ viherolo huone lämmitetään valopaneeleilla halkolämmityksen ohessa. Aivan oman metsän puuta. Avustaa huimasti aurinkopaneelit siinäkin. Akku on hieno keksintö tämä lifepo4 akku. Jne pintaraapaisua sinua selvästi ilkeät mielessäsi rassaavaan mieleesi. Sun kannattaisi hiukan olla selvillä enemmän asioista ennen kuin auot päätäsi tuntemattomille ihmisille. Tuttu sähkäri käy jelppimässä joten joka ikinen liitos ja mitoitus on ammattilaisen paitsi että ylimitoitan kaapeloinnit josta saan hiukan kuittailua mutta on kivaa kun minimoidaan kaapelin lämmitys. Nytkin etäisin paneelirivi on vedetty paksulla johdolla joka maksoi mutta halpaa kuin saippua kun harrastaa joten mitä itket maksuista. Kaikkin on maksettu kun klikkaa hiirellä,helppoa. Uskomattoman kestäviä on aurinkopaneelit. Paneeleita on liki 200 yhteensä osa tosin on huvilalla joka on offgrid ja säästöä koska ei ole enää sähköliittymä maksua ja ei mitään tarvetta kun siellä on myös agrekaatti iso aivan liian iso ikivanha joka on täydellinen kone minulle. Hinta oli naurettava koska ostin se vuosia sitten vikaisena ja siinä ei ollut yhtään mitään vikaa vaan puuttui tieto miten se käynnistetään joka oli pääteltävissä helpolla ja sukututtu englannin nummilta nauroi kun nykyihminen on avuton vanhan mekaniikan edessä kun viestiteltiin. Ehjä kone ja hieno ja kilowatteja tulee sydäntalvi loma viikolla jolloin kone saa käydä vuorokaudet kun siihenhän se on alunperin luotukin tekemään sähköä. Oletko koskaan miettinyt mitä kirjoitat vieraille ihmisille? Mitä muuta mädännyt aivosi haluaa tietää? En odota kesälomaa kun en viitsi pitää lomaa koska voin jäädä lomalle kun siltä tuntuu. En tarvitse lomaa viihdyn töissä ja työni on kuin tämä paneeli harrastus ,kivaa, jota et tunnu millään ymmärtävän,heh.


    • Anonyymi

      Lataatko yöllä sähköautoja kun olet päivällä töissä ja ajossa

      • Anonyymi

        Ei ole sähköautoja muuta kuin niiden akkuja kyllä telineessä. Miten muuten lataat sähköautoja yöllä kun tuotto kesäyössä on hyvin matalaa? Ymmärrätkö yhtään mitä kirjoitat? Pyydä lääkityksesi tarkistusta jooko.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole sähköautoja muuta kuin niiden akkuja kyllä telineessä. Miten muuten lataat sähköautoja yöllä kun tuotto kesäyössä on hyvin matalaa? Ymmärrätkö yhtään mitä kirjoitat? Pyydä lääkityksesi tarkistusta jooko.

        Ladtaan myös talvella paneeleilla kuulemma ainakin palstalaiset lataa ja suuria tuottoja

        Kuulemma vuodessa paneelit tuottaa noin 3oo - 4oo e

        Kulut 15 OOO eAi ilmaiseksi
        Ei ne herratkaan ilmaiseksi töitä tee
        Palkkaa pitää olla 10 000 e ja sittenkään ei työt maistu esim sotejohtajalle

        Siis en mene minäkään ilmaistöin


        Äänestä

        Ai ilmaiseksi
        Ei ne herratkaan ilmaiseksi töitä tee
        Palkkaa pitää olla 10 000 e ja sittenkään ei työt maistu esim sotejohtajalle

        Siis en mene minäkään ilmaistöin


        Äänestä


    • Anonyymi

      Nyt on tullut tuottoon muutama päivä sitten talven jälkeen

    • Anonyymi

      Ilmastointi jäähdyttää ilmaiseksi aahh miten nautinnollista. Onneksi kivitalo niin pysyy viileys myös yöllä ja taas ilmaiseksi kun yöllä nyt tarkkana että ymmärretään totuus, yöllä tuottaa todella vähän keskipäivän aurinkoon verrattuna joten ilmaiseksi kun ladannut kylmyyttä kivitalon rakenteisiin päivällä ja taas ilmaiseksi . Kyllä mitsubishi osaa tehdä pumput ja on 3 kpl.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3487
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2930
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1900
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      4
      1839
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1551
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1113
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1090
    Aihe