Suomalaisten

Anonyymi-ap

eläkekertymiä sijoitetaan pian korkeammalla riskillä 65-85% riskillä nyt. Mitä jos sijoitukset sulaa? Ja sun eläke katoaa painavan kanavaa.he hee.

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin siis riskin toteutumisprosentti ei ole tuo 65-85%. Ja toisaalta sijoituksen onnistumisen mahdollisuus olisi silloin vain 15-35% verran.

      Tällä hetkellä Suomen eläkerahastojen varoista voidaan sijoittaa osakkeisiin korkeintaan 65 prosenttia. Uudet säännöt antavat mahdollisuuden lisätä osakeriskiä jopa 85 prosenttiin.

      Tuollaisilla saman suuruisilla, eli pörssiosakkeisiin sijoittamisen riskeillä ne Ruotsin, Saksan USA:n jne. eläkerahastotkin pyörivät.

    • Anonyymi

      Mä en oikeen ymmärrä että toiset keinottelee sinun eläkevaroilla. Valtion [ eläkerahasto] Missäs mun tuotot sitten viipyy.

      Kannattaa vain itse kerryttää itselleen eläke. Sijoittaa + Sijoitusasunto. Metsä . Yritystoiminta.

      • Anonyymi

        Valtion eläkerahasto sijoittaa valtiohallinnon eläkerahoja. Kuntien eläkerahasto kuntasektorinkin eläkerahoja, yksityisten työeläkevakuutusyhtiöt sijoittavat kukin omien asiakkaittensa eläkerahoja.
        Keinottelu noilla rahoilla on käytännössä melkoisen mahdotonta tiukan lainsäädännön takia.

        Tietysti lakia rikkomalla ja siitäkin on valitettavia kokemuksia, mm Eläke-Kansa. Eläkeläiset ei silloinkaan menettäneet mitään eikä työelämässä olleet Eläke-Kansan vakuutetutkaan Väärinkäytösten tappiot maksettiin työeläkevakuutusmaksua nostamalla muistaakseni vajaalla prosentilla kaikkien työeläkevakuutettujen kohdalla. Tämä johtuu työeläkeyhtiöiden yhteisvastuusta, joka on kirjattu lakiin.

        Missäkö sinun tuottosi viipyvät, kysyt. Saat kyllä kerryttämäsi eläkkeen aikanasi ellet poistu tästä maailmasta ennen sitä. Sitten eläkkeesi menevät leskellesi ja lapsillesi, jos he ovat tuolloin alaikäisiä. Vakuutus toimii siten, eli sinulla ei ole merkittyä henkilökohtaista tiliä, jossa ’tuottosi’ makaa.. vakuutuksessa saat eläkkeesi ihan riippumatta siitä, oletko ehtinyt maksaa vakuutusmaksuja riittävästi.

        Sijoitathan sinäkin rahojasi kuten työeläkeyhtiötkin. Vai käytätkö pankin tainnjonkun muun sijoitusammattilaiset?
        Uskot selvästi yksityisen kansalaisen tai noiden muiden sijoitusammattilaisten olevan osaavampi sijoittaja kuin työeläkeyhtiöiden sijoitusammattilaiset. Sullä on varmaan hyvät perustelut uskomuksellesi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe