Suviseuroissa saarnattiin jälleen maailmanlaajuisesta vedenpaisumuksesta täytenä totena.
Vanhan Testamentin kertomuksen 1. Moos. 6:9-8:19 mukaan vedenpaisumus ei ollut paikallinen tulva, vaan koko maapalloa koskeva niin, että kaikki vuoretkin peittyivät sen alle. Kestoaikakin oli varsin pitkä, noin yksi vuosi. Nooan sanotaan rakentaneen niin sanotun arkin eli laivan itsensä, vaimonsa, poikiensa ja heidän vaimojensa pelastamiseksi eli yhteensä kahdeksan ihmistä. Lisäksi arkkiin piti ottaa kaikkia eläimiä, jotta eläinkunta ei tuhoutuisi. Arkin pituudeksi mainitaan 300 kyynärää eli 180 metriä, leveydeksi 50 kyynärää eli 30 metriä ja korkeudeksi 30 kyynärää eli 18 metriä. Tämän autolautan kokoisen aluksen Nooan olisi täytynyt rakentaa kolmen poikansa kanssa muutamassa vuosikymmenessä pystymetsästä pronssikautisilla työkaluilla.
Monet seikat kyseenalaistavat vedenpaisumuskertomuksen paikkansa pitävyyden. Arkkiin olisi pitänyt kuljettaa lentorahtina eläimiä eri mantereilta, esimerkiksi pussieläimiä Australiasta ja laiskiaisia y.m. Etelä-Amerikasta. Hyönteisten, pieneläimien ja isompien eläinten sijoittaminen olisi vaatinut satojen tuhansien rasioiden, lokeroiden, häkkien ja akvaarioiden valmistamisen. Akvaarioiden siksi, että suolaisen meriveden sekoittuminen makeaan veteen olisi surmannut suurimman osan makean veden kalalajeista. Erityisruokavalion järjestäminen koalakarhuille, pandoille ynnä muille olisi ollut vaikeaa. Eläinten jätösten siivoaminen olisi ollut ylivoimaista kahdeksalle ihmiselle. Kasvikunta ja suurin osa siemenistä olisi tuhoutunut ja suolainen vesi pilannut maaperän. Tästä ekokatastrofista toipuminen olisi kestänyt niin kauan, että arkista purkautuneet eläimet olisivat kuolleet nälkään.
Rekisteriraamatun eli Biblia 1776:n alussa on kaavio, jossa on esitetty Calovin, Calvinin ja Lutherin laskemia aikoja Raamatussa mainituille tapahtumille. Niiden mukaan vedenpaisumus alkoi 2344...2314 eKr.
Egyptologien tutkimusten mukaan faaraot hallitsivat Egyptiä vuodesta 3000 eKr alkaen vuoteen 30 eKr. Hallituskausissa ei näy katkosta, joten mahdollisen vedenpaisumuksen on täytynyt alkaa tätä aikaisemmin. Australian alkuasukkaiden eli aboriginaalien on todettu harjoittaneen metsästäjä-keräilijäkulttuuriaan yhtäjaksoisesti 40 000 vuoden ajan, joten joudutaan yhä kauemmas. Uusinta tietoa on saatu Grönlannin ja Etelämantereen jäätiköistä poratuista vuosilustoista (Grönlanti 100 000 vuotta ja Antarktis 500 000 vuotta). Niihin vangiksi jääneistä pienistä ilmakuplista on voitu määrittää ilmasto-olosuhteet satojen tuhansien vuosien ajalta. Mitään merkkiä maailmanlaajuisen tulvan aiheuttamasta ilmastomuutoksesta ei ole löytynyt. Lisäksi jos tulvavesi olisi peittänyt nämä jäätiköt, ne olisivat nousseet irti alustastaan, pilkkoutuneet eri suuruisiksi jäävuoriksi, ajautuneet jonnekin muualle ja sulaneet suurelta osin. Tällöin ei olisi mahdollista porata näytteitä, jotka ulottuvat satojen tuhansien vuosien päähän.
Ihmispopulaation geneettisten tutkimusten mukaan ihmiskunta on pienimmillään käsittänyt 2000 yksilöä. Tämän pullonkaulan kerrotaan johtuneen Toba-tulivuoren purkauksen aiheuttamasta ilmaston jäähtymisestä 70 000 vuotta sitten.
Vedenpaisumuksen olisi siis pitänyt tapahtua yli 500 000 vuotta sitten. Etelämantereen sulavan jäätikön alta saattaa paljastua vedenpaisumusta edeltäneen ihmiskunnan tekemiä rakennelmia, kuten tutkakuvien perusteella on arveltu.
Ongelmallinen vedenpaisumuskertomus
257
981
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa tutustua Heikki Räisäsen ja Esko Saarisen "Raamattutietoon". Olavi Voittonenkin käytti ko. kirjaa yhtenä lähteenä taannoin Siionin Lähetyslehteen kirjoittamassaan artikkelissa.
- Anonyymi
Walt Brown selitti uskottavan teorian vedenpaisumuksesta, mutta hänen havainnolliset videonsa on poistettu Youtubesta. Ehkä rippeitä vielä löytyy.
'Is Genesis History' -kanavalla Youtubessa geologit esittelevät kuvin ja sanoin, miten vedenpaisumus on todistettu maan kerrostumissa, fossiileissa (mm ylösalaisin läpi maakerrosten hautautuneissa ja kivettyneissä valtavissa puunrungoissa), öljyssä ja kivihiilessä. Suosituimmassa dokumentissa on minun tekemäni suomennos. Se on käännetty parille kymmenelle kielelle, ilmeisesti vapaaehtoisvoimin, koska se on niin hyvä. Uskovan kannattaa katsoa se, koska se antaa tieteellisiä faktoja uskomme tueksi. Jumalattoman kannattaa katsoa se, jotta tuokin este uskolle poistuisi heiltä, heidän silmänsä avautuisivat ja he voisivat pelastua. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Walt Brown selitti uskottavan teorian vedenpaisumuksesta, mutta hänen havainnolliset videonsa on poistettu Youtubesta. Ehkä rippeitä vielä löytyy.
'Is Genesis History' -kanavalla Youtubessa geologit esittelevät kuvin ja sanoin, miten vedenpaisumus on todistettu maan kerrostumissa, fossiileissa (mm ylösalaisin läpi maakerrosten hautautuneissa ja kivettyneissä valtavissa puunrungoissa), öljyssä ja kivihiilessä. Suosituimmassa dokumentissa on minun tekemäni suomennos. Se on käännetty parille kymmenelle kielelle, ilmeisesti vapaaehtoisvoimin, koska se on niin hyvä. Uskovan kannattaa katsoa se, koska se antaa tieteellisiä faktoja uskomme tueksi. Jumalattoman kannattaa katsoa se, jotta tuokin este uskolle poistuisi heiltä, heidän silmänsä avautuisivat ja he voisivat pelastua.Kannattaisi suorittaa loppuun se peruskoulu.
- Anonyymi
jeesus mainitsi noan ja nootin maailman lopun virtauksessa ja eenokin kirjassa mainittiin noa ja veden paisumus mut siellä mainittiin lamek joka on sukua kainille joka tappo abelin eli juutalaista epäilenpä et oliko noa yksi juutalainen missä abelin porukat
- Anonyymi
voi olla et noa pelkästään jos enokin sanaan on luottamista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voi olla et noa pelkästään jos enokin sanaan on luottamista
voi olla et osa jättiläisistä pakeni ala maailmaan
- Anonyymi
Mikä arvo on sillä, että Raamatun Jeesuksen suuhun on pantu muun paskapuheen lisäksi mainintoja taikatulvastakin? Se nyt vaan on kaikin puolin täysin mahdoton tapahtuma.
- Anonyymi
Nooan pojista Jached läksi perheineen asuttamaan Eurooppaa, Ham Afrikkaa ja Shem kaukoitää. Vanhassa kiinankielessä on kirjainmerkkejä, joissa on kahdeksan ihmistä veneessä, tarkoittaen muistaakseni katastrofia, en tosin muista merkitystä varmaksi. Myös Aatamiin ja Eevaan, paratiisiin ja käärmeeseen viittaavia merkkejä heidän klassisessa kirjoitetussa kielessään on. Aiheesta löytynee Youtubesta tietoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä arvo on sillä, että Raamatun Jeesuksen suuhun on pantu muun paskapuheen lisäksi mainintoja taikatulvastakin? Se nyt vaan on kaikin puolin täysin mahdoton tapahtuma.
Eli lestadiolaisuus on se Vale uskonto.
- Anonyymi
Kyse on tietysti siitä, ketä uskomme. Uskommeko Kaikkivaltiaan, kaikkeuden Luojan puhetta Raamatun kautta? Vaiko vastustajansa puhetta epäilijöiden kautta. Raamattu ei kerro, mitä työkaluja käytettiin. On 'tutkijoita' ja tutkijoita, toisten mielestä rautatyökalut ovat olleet ihan mahdollisia.
Eihän kyse ollut siitä että Nooan olisi pitänyt itse hoitaa vaikkapa eläimet arkkiin. Hyvänen aika - nehän toimivat Luojan luomien vaistojen ohjauksessa. Lentorahtikin lienee ollut mahdollista kunkin omin siivin. Tai että siemenet säilyivät maassa viisi kuukautta tai hyttyset vaikka kellumaan lähteneissä puissa - totta kai säilyivät jos niin oli määrätty. Kuten sekin, että jotkut vaikkapa saurukset eivät tulleet arkkiin mukaan. Ja uusia alalajeja saattoi kehittyä taas kun olot vakiintuivat.
Mitä kaikkea oli sitten ennen ihmiselle sopivan maailman luomista, siitä Raamattu kertoo hyvin vähän. Maahan oli autio ja tyhjä/sekasorron vallassa. Miksi niin? Kenties taivaasta alasheitetty lucifer oli aiheuttanut sekasorron.
Suuria ihmeitä maailmankaikkeus täynnään. Nöyryys olisi paikallaan. Kiitos.- Anonyymi
Kumpaa pitäisi uskoa enemmän? Luonnossa olevaa ilmoitusta vai Raamatun ilmoitusta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kumpaa pitäisi uskoa enemmän? Luonnossa olevaa ilmoitusta vai Raamatun ilmoitusta?
jossain oli et nooan laaksoon tulvi välimerestä vettä ja ne hukku
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jossain oli et nooan laaksoon tulvi välimerestä vettä ja ne hukku
ainiin sehän arkki oli vuoden veden pinnalla ties mistä lähtenyt
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jossain oli et nooan laaksoon tulvi välimerestä vettä ja ne hukku
Se vain ei ole se, mitä Raamatussa kerrotaan. Raamatun tarinaa on täysin mahdotonta sovittaa todellisuuteen. Se tapahtui ainoastaam jonkun pronssikautisen tarinankertojan korvien välissä.
- Anonyymi
Saurukset? Nyt kirjoittajalla aikamittakaava heittää ja pahasti.
- Anonyymi
"Eihän kyse ollut siitä että Nooan olisi pitänyt itse hoitaa vaikkapa eläimet arkkiin. Hyvänen aika - nehän toimivat Luojan luomien vaistojen ohjauksessa."
Siis mitä virkaa koko Nooalla Arkkeineen oli?
Ei mitään?
Lasten satua aikuisille!
Olipa kerran...!
Joo niin oli aa... ...! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se vain ei ole se, mitä Raamatussa kerrotaan. Raamatun tarinaa on täysin mahdotonta sovittaa todellisuuteen. Se tapahtui ainoastaam jonkun pronssikautisen tarinankertojan korvien välissä.
Katselepa Youtubesta kanavaa 'Is Genesis History', ihan vaikka heidän suosituin dokumenttinsa, jossa on suomennos (minulta). Grand Canyonin tapaisten syvien rotkojen seinämistä näkyviä tasaisia maakerroksia ja maakerrosryhmiä ei muuten voikaan selittää kuin maapallon kattavalla vedenpaisumuksella. Mistä ne kerrokset olisivat tulleet, avaruudestako? Miten ne olisivat jakautuneet tasaisesti ympäri maailman? Miten ne olisivat kerrostuneet? Miten kerrokset olisivat säilyneet rapautumatta 'miljoonia vuosia' ennen kuin seuraava kerros satoi jostain avaruudesta entisen päälle? Miten muuten kuin vedenpaisumuksen kerrostamilla pohjamudilla voi selittää ylösalaisin hautautuneet fossiloituneet puunrungot? Miten eläinfossiilit olisivat muuten muodostuneet kuin hautautumalla äkkiä pohjamutiin?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Eihän kyse ollut siitä että Nooan olisi pitänyt itse hoitaa vaikkapa eläimet arkkiin. Hyvänen aika - nehän toimivat Luojan luomien vaistojen ohjauksessa."
Siis mitä virkaa koko Nooalla Arkkeineen oli?
Ei mitään?
Lasten satua aikuisille!
Olipa kerran...!
Joo niin oli aa... ...!Minne Jumala olisi ohjannut eläimet turvaan vuodeksi, jos Noa ei olisi rakentanut arkkia?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saurukset? Nyt kirjoittajalla aikamittakaava heittää ja pahasti.
Dinosauruksia eli lohikäärmeitä ilmeisesti edelleen elää Loch Nessissä ja Kongon viidakoissa. Meressä niitä on nähty ainakin Japanin rannikolla ja Kanadan lähellä. Vielä Aleksanteri Suuri kertoi taistelleensa lohikäärmettä vastaan sotaretkellään.
Dinosaurukset olivat nuorina pieniä, eli Noan arkkiin niitä varmaan tuli nuorina yksilöinä.
- Anonyymi
Kun Atlantis vajosi mereen niin siitä lähti uskovaisten vedenpaisumus. Satu.
Atlantiksen evakot perustivat muinaisen Egyptin mahtavan imperiumin.- Anonyymi
niin tietysti sithän se on selvä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niin tietysti sithän se on selvä
jos jumala dahas pilarit poikki ja avaa ilkunat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos jumala dahas pilarit poikki ja avaa ilkunat
sahas
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sahas
maa vajosi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
maa vajosi
veden pintahan jäi ylemmäs
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
veden pintahan jäi ylemmäs
bermudan kolmiossa on kristalli pyramideja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
bermudan kolmiossa on kristalli pyramideja
ja muitakin veden alasia pyramideja löytyy
- Anonyymi
Mihin tuo kaikki vesi katosi?
- Anonyymi
Maan reunassa oli poisto venttiili josta ne pikku hiljaa hävisivät
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maan reunassa oli poisto venttiili josta ne pikku hiljaa hävisivät
tietysti jos maa vajosi ja taivaan akkunat avautuu yli määrä valu pois
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tietysti jos maa vajosi ja taivaan akkunat avautuu yli määrä valu pois
joka tapauksessa veden pinta on korkeemmaalla
- Anonyymi
Kun maankuori meteorien iskusta halkesi, maa alkoi liikkua ulospäin murtumasta ikäänkuin ruttuun työnnetty matto. Muodostui syvänteitä ja harjanteita. Kaikki se vesi on edelleen maan päällä, valtamerissä. Ennen vedenpaisumusta ei ollut korkeita vuoristoja. Katsele kartasta vuorijonoja. Ne ovat aina vikalinjojen suuntaisia.
Maaperässäkin on edelleen vettä, valtavat määrät.
- Anonyymi
Septuaginta sijoittaa vedenpaisumuksen 700 vuotta aikaisemmaksi.
Maapallon pinnalla on varsin ohut vesikerros, sanotaan vaikka 6 km. Maan keskipisteeseen on matkaa 6000 km, joten vain yksi tuhannesosa on vettä, siis vettä samassa suhteessa kuin 1 millimetri metrin kivimassan päällä.
Koska maan sisusta on suurelta osin sulaa kiveä, niin esimerkiksi suuren meteorin putoaminen olisi voinut saada maan sisustan aaltoilemaan ja mantereet nousemaan tai laskemaa aavistuksen verran. Siitä olisi ollut seurauksena valtavia tulva.aaltoja yli koko maapallon.
Tiedemiehet ovat laskeneet, että viisi vuosituhatta sitten oli vain muutama miljoona ihmistä, vaikka nyt on tuhat kertaa enemmän. Siitä voi helposti päätellä, että väestönkasvu on suunnilleen sellainen kuin mitä Raamattu opettaa.
Jos katselee kuvia eri mantereilta, näkee usein vuoria, jotka ovat laakeapäällisiä ja samat maakerrokset näkyvät toisessa vuoressa muutaman kilometrin päässä. Katso vaikka kuvia TEPUIS. Jos vähänkin ajattelet, ainoa syy näiden vuorien olemassaoloon on että maa on huuhtoutunut niiden välistä pois valtavien tulvien seurauksena, siis todistus vedenpaisumuksesta.
Vedenpaisumuksessa vesi oli korkeimmillaan vain joitakin päiviä, joten kasvillisuus selvisi tulvasta yhtä hyvin kuin riisipelto, joka on veden alla vielä kauemmin.
Monet hyönteiset voivat elää koteloina, käärmeet syövät aika harvoin, hiiret taas lisääntyvät nopeasti. Siksi Noalla oli myös lampaita enemmän silloin kun hän tuli ulos arkista, ja hän kykeni jopa uhraamaan niistä jonkun. Ja elefantit ovat pieniä ensimmäisenä vuotena. Monia suuria eläimiä ei koskaan otettu arkkiin. Kerrotaan, että eläimet tulivat itse arkkiin, ei Nooa niitä keräillyt.
On paljon vaikeampaa selittää, miksi ihmiset olivat tyhmiä miljoona vuotta, mutta sitten muutamassa tuhannessa vuodessa keksivät muutakin kuin pyörän, kuten tietokoneet ja avaruusraketit. Mitä tapahtui apinan aivoille 5000 vuotta sitten?- Anonyymi
>> Septuaginta sijoittaa vedenpaisumuksen 700 vuotta aikaisemmaksi.
Joo, ja Tuhannen ja yhden yön tarinoissa Alladin lensi taikamatolla. Jospa sinä kerrankin pysähtyisit miettimään, mitä tänne kirjoitat. Raamatun taikatulvaa ei ole mahdollista sovittaa todellisuudessa tapahtuneeksi. Suunnilleen jokainen tarinan yksityiskohtakin on mahdoton. Sivistä itseäsi.
- Anonyymi
Joo, ja mitähän näille eläimille syötettiin? Aikamoiset määrät on tarvittu kuivaheinää ym. kasvissyöjille, puhumattakaan harvinaisten lajien erikoisruokavalioista, joita ei Mesopotamiassa kasvanut. Jokaista eläintä otettiin muistaakseni yksi pari (en jaksa tarkistaa), mutta kun pedoille pitäisi olla liharuokaa vuodeksi, niin ilmeisesti siinä sitten syötettiin joitakin kasvissyöjälajeja lihansyöjille sukupuuttoon asti tai sitten lihansyöjäpetoja on vaihtoehtoisesti kuollut nälkään ja samalla sukupuuttoon, koska vain yksi pari oli jokaista lajia. Ei ihme, että ympäri maapalloa löytyy sukupuuttoon kuolleita lajeja, kun vedenpaisumus tappoi ne kaikki eikä ainoa arkkiin pelastautunut parikaan saanut riittävästi ruokaa tulvan aikana.
- Anonyymi
Mistäkö eläimille ruuat?
Ruokarobotti toi joka päivä eläimille ruuat!
Pitäshän tuon nyt jokainen ymmärtää! - Anonyymi
Petoja ei ollut ennen vedenpaisumusta. Ihmisellekin Jumala antoi luvan syödä lihaa vasta tulvan jälkeen, kun ruoasta oli pulaa.
Noa otti varmaan paljon siemeniä arkkiin; viljaa, kasviksia, hedelmäpuita, rakennuspuita ym.
Meret eivät luultavasti olleet suolaisia ennen vedenpaisumusta. Esteettä raivoavat tulva-aallot rapauttivat maaperän kallioista irti mineraaleja ja tekivät vähitellen vedestä suolaista. Kalat elivät koko tulvan ajan vedessä ja tottuivat tuohon muutokseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Petoja ei ollut ennen vedenpaisumusta. Ihmisellekin Jumala antoi luvan syödä lihaa vasta tulvan jälkeen, kun ruoasta oli pulaa.
Noa otti varmaan paljon siemeniä arkkiin; viljaa, kasviksia, hedelmäpuita, rakennuspuita ym.
Meret eivät luultavasti olleet suolaisia ennen vedenpaisumusta. Esteettä raivoavat tulva-aallot rapauttivat maaperän kallioista irti mineraaleja ja tekivät vähitellen vedestä suolaista. Kalat elivät koko tulvan ajan vedessä ja tottuivat tuohon muutokseen.Kristillisen selitysperinteen mukaan pedot tulivat ihmisen syntiinlankeemuksen jälkeen eli eläimet alkoivat saalistaa, kun ihminen lankesi syntiin. Eli kyllä Noan arkissa oli myös petoja.
Muistin väärin tuon yksi pari jokaista lajia; se meni niin, että seitsemän paria puhtaita eläimiä ja yksi pari epäpuhtaita, joita olivat pedot. Eli näistä puhtaista eläimistä siis teurastettiin lihansyöjille ruoka. - Anonyymi
Oikeastaan ei pitäisi vastata sellaiselle, joka ei itse viitsi edes tarkistaa asioita. Esimerkiksi lampaita otettiin mukaan 7 paria, ja niitä luultavasti oli ainakin toistakymmentä vuoden kuluttua, kutan karjankasvattajat ymmärtävät.
Kaksi paria hiiriä saattoi olla jo sata hiirtä vuoden päästä, ellei osaa olisi syötetty vakka käärmeille.
Ruokaa mahtui niin valtavaan alukseen kuinarkki oli, 150 metriä pitkä, 25 metriä leveä, ja ainakin kolmekerroksinen.
Sitäpaitsi arkki ei ollut vene vaan arkki tai arkku, siis laatikonmuotoinen, ja siinä saattoi olla vaikka kolmen metrin paksuudelta tervattua puuta pohjana, jolloin se olisi kellunut veden pinnalla vaikka sinä olisi ollut reikiäkin.
- Anonyymi
Tietääkseni myytti suuresta tulvasta esiintyy kaikissa muissakin uskonnoissa kuin kristinuskossa.
- Anonyymi
Vedenpaisumuksen historiaa tunnetaan kaikkialla maailmassa. Se näkyy jopa Kiinan vanhoissa kirjainmerkeissä. Kuunnelkaa netistä, valtavan kiinnostavaa!
- Anonyymi
Kaikilla kansoilla on joitakin muistoja noin suuresta ttapahtumasta.
- Anonyymi
Noan arkkiin pääsi myös muutama epäpyhä ihminen.
Jostain kumman syystä ihmiselämä heti tulvan jälkeen alkoi muutamien ihmisen osalta niin kuin mitään syntiä ja turmelusta.Tai pahuutta ei poistettu vedenpaisumuksessa.
Ihan sama vaikka mitään vedenpaisumusta olisi koskaan ollut koska ihmiset ei oppinut tästä mitään.
Ei myös sodoman ja gomoran tuhoista.- Anonyymi
saat kyllä imee jonkun bossin munaa nehän antaa mielellään vaikka koiran imeskeltäväksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
saat kyllä imee jonkun bossin munaa nehän antaa mielellään vaikka koiran imeskeltäväksi
vilja on mikkiksen jako mielitautinen homo
- Anonyymi
minä en sua rakasta saat ottaa suihin vaikka mutsiltasi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
minä en sua rakasta saat ottaa suihin vaikka mutsiltasi
vaikka sullahan on nyt monta nimeä muttei mikään ole kuin.sairaan pääsi tuotosta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vaikka sullahan on nyt monta nimeä muttei mikään ole kuin.sairaan pääsi tuotosta
venäläiset saa tehdä susta selvän lestoja jumala armahtaa nehän nyt ei yritä panna kaikkea liikkuvaa
- Anonyymi
vilja erika nyt haluaa raiskata koirankin joka nyt on sen peti kumppani ja puhuu jostain pyhyydestä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vilja erika nyt haluaa raiskata koirankin joka nyt on sen peti kumppani ja puhuu jostain pyhyydestä
joo en rakasta oot sen verran skitso
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joo en rakasta oot sen verran skitso
ehkä miwhesi antaa sulle munaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ehkä miwhesi antaa sulle munaa
miehesi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
miehesi
mikäli saatanan luuserilla sellainen on
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mikäli saatanan luuserilla sellainen on
varmaan on itekkin mies
- Anonyymi
mene vaan sinne maikkulan nesteelle jere tulee pääset naimisiin
- Anonyymi
jere antaa ja helena käskee
- Anonyymi
se teidän homojem ongelma onkin naimalla taivaaseen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
se teidän homojem ongelma onkin naimalla taivaaseen
ruumiini ei ole jaettu kenenkään epä pyhän paska läjän kanssa
- Anonyymi
varmaan neekwrikin on teidän lestahomojen tykin ruokaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
varmaan neekwrikin on teidän lestahomojen tykin ruokaa
varmaan löytyy kunnollisiakin te ette ole
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
varmaan löytyy kunnollisiakin te ette ole
mikäli ei yritä päästä naimalla taivaaseen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mikäli ei yritä päästä naimalla taivaaseen
olavi voittonen tykkää nuorista tytöistä on siellä moni muukin isän lämmin halaus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olavi voittonen tykkää nuorista tytöistä on siellä moni muukin isän lämmin halaus
Vai mitä te nyt niistä puhutte
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olavi voittonen tykkää nuorista tytöistä on siellä moni muukin isän lämmin halaus
varmaan kiihottaa ja tullaan suolta nettiin aivo pieruja jostain skitsosta päästä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
varmaan kiihottaa ja tullaan suolta nettiin aivo pieruja jostain skitsosta päästä
kyllähän se helena oli oikeassa te olette pedio fiileja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllähän se helena oli oikeassa te olette pedio fiileja
tuntiuuko hirveältä kun teitä ei rakssteta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tuntiuuko hirveältä kun teitä ei rakssteta
ralasteta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ralasteta
Koittakaa nyt selvitellä rakkaus suhteenne seura kunnan kanssa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koittakaa nyt selvitellä rakkaus suhteenne seura kunnan kanssa
ihme touhua kun tunne paateista koostuva yhteisö nimittää sitä uskoksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ihme touhua kun tunne paateista koostuva yhteisö nimittää sitä uskoksi
tai mitä lie tunnetta ei rakkauden voimalla eo tehdä jumalan valta kunnan työtä
- Anonyymi
ihme kuvitelma että rakkaus yhdistää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ihme kuvitelma että rakkaus yhdistää
varsinkin on kyse sosiopaatista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
varsinkin on kyse sosiopaatista
tais vilja wrikan mies olla psykopaatti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tais vilja wrikan mies olla psykopaatti
kyllä näin sen ryllä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä näin sen ryllä
ihme vihaamista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ihme vihaamista
toinen ei saa pidettyä tunteitaan kurissa ja toinen alkaa vihaamaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
toinen ei saa pidettyä tunteitaan kurissa ja toinen alkaa vihaamaan
tulee kyllä ihme ajatuksia miten se nyt olikaan oliko psykopaatti lesta viemässä joltakin jotakin ja naisen alistaminen ei onnistu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tulee kyllä ihme ajatuksia miten se nyt olikaan oliko psykopaatti lesta viemässä joltakin jotakin ja naisen alistaminen ei onnistu
muutenhan siinä ei ole mitään ongelmaa jos saa istua rauhassa ryllä mutta tollasen käytöksen jälkeen kyllä epäilykset herää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
muutenhan siinä ei ole mitään ongelmaa jos saa istua rauhassa ryllä mutta tollasen käytöksen jälkeen kyllä epäilykset herää
joku mättää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joku mättää
rikollis firma voimissaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
rikollis firma voimissaan
oliko se daavid juutalainen homo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oliko se daavid juutalainen homo
joku kerran sano et mikä on toisen oma se kuuluu hänelle en uskonut et se voisi olla totta mutta käytös paljastaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joku kerran sano et mikä on toisen oma se kuuluu hänelle en uskonut et se voisi olla totta mutta käytös paljastaa
mille on aivan sama kuka on kenenkin kanssa mut jos aletaan skitsoilee ilman et asian osainen kuuluu koko asiaan tulee mieleen väistämättä daavid
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mille on aivan sama kuka on kenenkin kanssa mut jos aletaan skitsoilee ilman et asian osainen kuuluu koko asiaan tulee mieleen väistämättä daavid
koittakaa nyt palauttaa ihmisille ne jotka niille kuuluu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mille on aivan sama kuka on kenenkin kanssa mut jos aletaan skitsoilee ilman et asian osainen kuuluu koko asiaan tulee mieleen väistämättä daavid
miten se nyt menikään miekka ei väisty daavidin suvusta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mille on aivan sama kuka on kenenkin kanssa mut jos aletaan skitsoilee ilman et asian osainen kuuluu koko asiaan tulee mieleen väistämättä daavid
tai ei ihan sama jos joku istuu lesta rikollisen seurassa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai ei ihan sama jos joku istuu lesta rikollisen seurassa
ei sitä7nälkään vielä mitään
- Anonyymi
mut jos se on rikollinen mua vastaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mut jos se on rikollinen mua vastaan
asia ei jää aiihen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
asia ei jää aiihen
syttyy sota
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
syttyy sota
seuraavan kerran noan arkissa ei ole ketään kaikki hukkuu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
seuraavan kerran noan arkissa ei ole ketään kaikki hukkuu
tais se masto mennä syystä suvareissa nurin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tais se masto mennä syystä suvareissa nurin
joku sano et se olo kososlainen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joku sano et se olo kososlainen
kyllähän kun jeesus ei ole paikalla ei kukaan pysäytä tuulta kannattaa olla sen kanssa hyvissä väleissä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllähän kun jeesus ei ole paikalla ei kukaan pysäytä tuulta kannattaa olla sen kanssa hyvissä väleissä
tiedä mitä se saa päähänsä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tiedä mitä se saa päähänsä
puhuin itekseni kotona ettei jumala anna nimeänsä pilkattavaksi ja las kummaa se lähti ja meni suvi seuroihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
puhuin itekseni kotona ettei jumala anna nimeänsä pilkattavaksi ja las kummaa se lähti ja meni suvi seuroihin
kas
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kas
luulin et ne on muut jotka seisoo jumalaa vastaan
- Anonyymi
lestadiolaiset
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lestadiolaiset
selittäkääs tää mysteeri miten asiat oli
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
selittäkääs tää mysteeri miten asiat oli
Vai oliko niin ettei saatana päässyt hillumaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai oliko niin ettei saatana päässyt hillumaan
mullahan asian kanssa ole mitään tekemistä koska se tapahtui tuntia aiemmin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mullahan asian kanssa ole mitään tekemistä koska se tapahtui tuntia aiemmin
eli kuka siellä tuulen puikoissa pyörii se tietää mitä tekee
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eli kuka siellä tuulen puikoissa pyörii se tietää mitä tekee
tais tulla tulva suvareihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tais tulla tulva suvareihin
joku mainittikin jo jotakin sade vedestä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joku mainittikin jo jotakin sade vedestä
itse ajattelin mielessäni vain pakenevia ihmisiä kun sataa vettä
- Anonyymi
historian kirjat ei kerro mitään sen kuolemasta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
historian kirjat ei kerro mitään sen kuolemasta
mutta taidan tietää
- Anonyymi
raamattu paskaa ei kannata uskoa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
raamattu paskaa ei kannata uskoa
jos raamattua käytetään vilunki paskan harjoittamiseen se on hyvä ettei tiedetä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos raamattua käytetään vilunki paskan harjoittamiseen se on hyvä ettei tiedetä
ei voi lukea sieltä miten kävi sille ja sille
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
miten se nyt menikään miekka ei väisty daavidin suvusta
mitenkähän batsepan kävi kun se hylkäsi ukkonsa ja meni panemaan davidia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mitenkähän batsepan kävi kun se hylkäsi ukkonsa ja meni panemaan davidia
valta ja raha varmaan teki vaikutuksen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
valta ja raha varmaan teki vaikutuksen
tiedä vaikka oko syyllinen miehensä kuolemaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tiedä vaikka oko syyllinen miehensä kuolemaan
oliko
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oliko
syyllisyyden tunnossa ei kestänyt onhan se vaikeaa kun on jo kerran aviossa mieltä rauhoittaa kummasti kun ensimmäinen kuolee
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
syyllisyyden tunnossa ei kestänyt onhan se vaikeaa kun on jo kerran aviossa mieltä rauhoittaa kummasti kun ensimmäinen kuolee
ota selvää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ota selvää
tai sitä daavid oli vaan niin sairas päästään et kuvitteli murhaavansa miehen avioitua sen kanssa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai sitä daavid oli vaan niin sairas päästään et kuvitteli murhaavansa miehen avioitua sen kanssa
menee yks yhteen psykopaattien kandsa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
syyllisyyden tunnossa ei kestänyt onhan se vaikeaa kun on jo kerran aviossa mieltä rauhoittaa kummasti kun ensimmäinen kuolee
olishan se tietysti ollut oikein jos sen mies olisi ampunut batseballe kuulan kalloon
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olishan se tietysti ollut oikein jos sen mies olisi ampunut batseballe kuulan kalloon
koko tragediaa eo okis
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
koko tragediaa eo okis
olis
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olis
daavid ja se mies olisi ollut kaveteita
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
daavid ja se mies olisi ollut kaveteita
kavereita
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kavereita
tai sitä natseja onis voinut myrkyttää daavidin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai sitä natseja onis voinut myrkyttää daavidin
batseba
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai sitä natseja onis voinut myrkyttää daavidin
olis
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olis
ties vaikka kuolikin niin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ties vaikka kuolikin niin
eli kuoli tukehtumalla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eli kuoli tukehtumalla
yks vaihto ehto on et se yritti hirttää sen vyöllä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
yks vaihto ehto on et se yritti hirttää sen vyöllä
sen nukkuessa mut se heräsi kesken unien ja yritys meni mönkään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sen nukkuessa mut se heräsi kesken unien ja yritys meni mönkään
lesta perkele
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lesta perkele
😀😀😀
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sen nukkuessa mut se heräsi kesken unien ja yritys meni mönkään
tai harrasti voodoota
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai harrasti voodoota
montakohan vaimoa davidilla oli helena oli varmaan sen suosikki ja niillä oli kaksi lasta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
montakohan vaimoa davidilla oli helena oli varmaan sen suosikki ja niillä oli kaksi lasta
varmaan tuli raskaaksi krskeytetyn yhdynnän avulla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
varmaan tuli raskaaksi krskeytetyn yhdynnän avulla
eihän daavid tehny koskaan suntiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eihän daavid tehny koskaan suntiä
syntiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
syntiä
kova oli rakastamaan
- Anonyymi
tai homo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai homo
Ei varmaan päässyt koskaan panemaan ja sekös vitutti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varmaan päässyt koskaan panemaan ja sekös vitutti
tai sit sillä oli mökki kankaan päässä jossa se kävi nussimassa akkaansa ja jäi matkalla auton alle et batseba sais olla rauhassa
- Anonyymi
ehkä heille synty lapsi ja senkin abortoivat kun ei yksin elättäjä voi perustaa perhettä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ehkä heille synty lapsi ja senkin abortoivat kun ei yksin elättäjä voi perustaa perhettä
avio ero tuli voimaan välittömästi koska eihän homo voi perustaa perhettä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
avio ero tuli voimaan välittömästi koska eihän homo voi perustaa perhettä
korva renkaiden käyttö sitten tuli esteeksi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
korva renkaiden käyttö sitten tuli esteeksi
mustalaiset lähtivät maasta ja maatuska otti heidät hoiviinsa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mustalaiset lähtivät maasta ja maatuska otti heidät hoiviinsa
ninja kaura leipä sitten osti itsellensä uudet vaatteet ja pesi pyykkiä lastensa kanssa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ninja kaura leipä sitten osti itsellensä uudet vaatteet ja pesi pyykkiä lastensa kanssa
ulkona pyykit kuivuu paremmin niutäcei tarvitse ripustaa juivumaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ulkona pyykit kuivuu paremmin niutäcei tarvitse ripustaa juivumaan
kuivumaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kuivumaan
vesi riittää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vesi riittää
pelastaako se jeesus jos tulee veden paisunus suvi seuroihin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pelastaako se jeesus jos tulee veden paisunus suvi seuroihin
paisumus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
paisumus
paisunus vai kiusako se muuten vaan krisriryitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
paisunus vai kiusako se muuten vaan krisriryitä
missä kohtaa suvareissa lukee sana jeesus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
missä kohtaa suvareissa lukee sana jeesus
vai oliko se satanisti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vai oliko se satanisti
oliko se kirjoitettuna juhla porttiin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oliko se kirjoitettuna juhla porttiin
pata vanhoilliset sen tietää ja kertovat sen veitsi kurkulla ehkä niillä on lusikka sopassa hämmentävät pohjaan palanut kattila on ikävä pestä ja siihen tarvitaan pata pataa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pata vanhoilliset sen tietää ja kertovat sen veitsi kurkulla ehkä niillä on lusikka sopassa hämmentävät pohjaan palanut kattila on ikävä pestä ja siihen tarvitaan pata pataa
cai olivatko ne vanhoillislestadiolaiset jotka sanoivat tämän
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
cai olivatko ne vanhoillislestadiolaiset jotka sanoivat tämän
vai
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
vai
kesä jatkuu ranualla onko batseba menossa sinne
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kesä jatkuu ranualla onko batseba menossa sinne
kyllä varmaan miehensä kanssa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä varmaan miehensä kanssa
minä jätän väliin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä varmaan miehensä kanssa
ne sitten kuuntelevat saarnaa lähes tulkoon valta kuntasi ja saarnaavat toisilleen katoa kiusaaja metsän peikko
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ne sitten kuuntelevat saarnaa lähes tulkoon valta kuntasi ja saarnaavat toisilleen katoa kiusaaja metsän peikko
eyllä siionin laulujen soittaminen on synti siitä voi joutua poliisi kuulusteluun
- Anonyymi
ei kannata vaivautua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei kannata vaivautua
homo paatti valvoo lähetystä js skitsoilee
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
homo paatti valvoo lähetystä js skitsoilee
ei sulla hyvin mee
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei sulla hyvin mee
proosa kirjallisuus parantaa haavat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
proosa kirjallisuus parantaa haavat
aiotko vain lukea vai katsoa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aiotko vain lukea vai katsoa
faija sano et rakkaus on vihan ilmenemis muoto mut se ei le raamatussa
- Anonyymi
takanobu okabe oli ruotsalainen lasten kirjailija
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aiotko vain lukea vai katsoa
totuuden katsominen hämmentää ja siitä ei kannata kertoa kavereille ne voi suuttua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
totuuden katsominen hämmentää ja siitä ei kannata kertoa kavereille ne voi suuttua
ja sitä on mieli maassa ja voi poistua ruoka pöysästä
- Anonyymi
pöydästä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pöydästä
tulkintoja on monen laisia ja yksi on älä katso
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tulkintoja on monen laisia ja yksi on älä katso
aika parantaa haavat mutta eivät arpeudu kokonaan siksi on tärkeä miettiä mitä sanoo kaveteilleen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
aika parantaa haavat mutta eivät arpeudu kokonaan siksi on tärkeä miettiä mitä sanoo kaveteilleen
kavereilleen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kavereilleen
ymmärrystä hukuva lesta on ihme ja niitä ei oulun ryllä ole
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ymmärrystä hukuva lesta on ihme ja niitä ei oulun ryllä ole
huokuva
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
huokuva
ihmettelee varmaan näitä kirjoituksia mutta ne eivät ole teko älyn tuotoksia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ihmettelee varmaan näitä kirjoituksia mutta ne eivät ole teko älyn tuotoksia
portti tuon puoleiseen josta ei ole paluuta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ihmettelee varmaan näitä kirjoituksia mutta ne eivät ole teko älyn tuotoksia
olet ollut aina mielessä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
olet ollut aina mielessä
monet muutkin on ollu mutta ne eivät saa tulla uskomisen esteeksi toisella kertaa mukiin menevä teko pyhyys ei iske helvetissä tavataan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
monet muutkin on ollu mutta ne eivät saa tulla uskomisen esteeksi toisella kertaa mukiin menevä teko pyhyys ei iske helvetissä tavataan
jos taivasta voi sillä nimellä kutsua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos taivasta voi sillä nimellä kutsua
sota koneet lähtevät pian ilmaan eikä niillä ole paluuta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
sota koneet lähtevät pian ilmaan eikä niillä ole paluuta
onko se pian valovuosi vai seitsemän kuukautta sitä ei tiedä
- Anonyymi
niillä on munat housuissa ja mieli maassa koko ajan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
niillä on munat housuissa ja mieli maassa koko ajan
ehkä ne etsii itselleen äitiä ja isää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ehkä ne etsii itselleen äitiä ja isää
muuttama säälittävä ilme onkeen tarttuva kala on niitten lempi herkkua ja mato syötti niin soppa on valmiina lähtöön
- Anonyymi
kertoo paremminkin niiden pään sisäisistä ongelmista kauhu kakara kun on niitten jumala kai se ampuu nämä yhteisö kunta pässit joskus
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kertoo paremminkin niiden pään sisäisistä ongelmista kauhu kakara kun on niitten jumala kai se ampuu nämä yhteisö kunta pässit joskus
kenenköhä kirjoittama laulu lapsen kasvoiset nuo vänrikin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kenenköhä kirjoittama laulu lapsen kasvoiset nuo vänrikin
varmaan kososlainen narsisti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kertoo paremminkin niiden pään sisäisistä ongelmista kauhu kakara kun on niitten jumala kai se ampuu nämä yhteisö kunta pässit joskus
pitäs aina olla tussari mukana ettei pääse lesta idiootti yllättää
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
pitäs aina olla tussari mukana ettei pääse lesta idiootti yllättää
tiedä mikä löysä paska niitten päässä liikkuu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tiedä mikä löysä paska niitten päässä liikkuu
Ehkä ne seuraa löysää paskaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä ne seuraa löysää paskaa
Aivoissa ei liiku mitään muuta kuin kikkelin kuvia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivoissa ei liiku mitään muuta kuin kikkelin kuvia
eipä sitä tarvitse ihmetellä kun paholaisen muna ohjaa niitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eipä sitä tarvitse ihmetellä kun paholaisen muna ohjaa niitä
jospa niiltä hoito miehiltä leikkaa munat pois pään tilalta niin tilanne rauhottuu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jospa niiltä hoito miehiltä leikkaa munat pois pään tilalta niin tilanne rauhottuu
Niillä alkaa varmaan seisomaan kun ne eivät saa tahtoaan läpi panettaa niin kovasti et ne alkaa huutaa saatanaa
- Anonyymi
et jos sen leikkaa pois
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
et jos sen leikkaa pois
Tai keskenään paneskelevat ihmiset
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai keskenään paneskelevat ihmiset
Yksi vaihto ehto sellainen johon hoito mies ei saa otetta kattoo itsellensä sopivan muijan ja paneskelee sen edessä sekoaako päästään vai saako mieli sairas hoito mies mielen häiriön
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksi vaihto ehto sellainen johon hoito mies ei saa otetta kattoo itsellensä sopivan muijan ja paneskelee sen edessä sekoaako päästään vai saako mieli sairas hoito mies mielen häiriön
puhuu varmaan ummet ja lammet järkyttyneenä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
puhuu varmaan ummet ja lammet järkyttyneenä
varmaan aika hermostunut
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
varmaan aika hermostunut
psykopaatti ei saa tahtoaan läpi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
psykopaatti ei saa tahtoaan läpi
tiedä loppujen lopuksi kun sillon oikeells tiellä kun ne vihaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tiedä loppujen lopuksi kun sillon oikeells tiellä kun ne vihaa
kun eivät pääse vaikuttamaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kun eivät pääse vaikuttamaan
eihän siinä muuten mutta kun ne on jako mieli tautisia niin pitää pitää rajat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eihän siinä muuten mutta kun ne on jako mieli tautisia niin pitää pitää rajat
jos olettaa et vois jakaa ajatuksia psykopaatin kanssa se ei onnistu koska se ei kunnioita sun rajoja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jos olettaa et vois jakaa ajatuksia psykopaatin kanssa se ei onnistu koska se ei kunnioita sun rajoja
ne pyrkii aina voittamaan sut
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ne pyrkii aina voittamaan sut
mahdoton tilanne heidän kannalta ettei ne pääse vaikuttamaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mahdoton tilanne heidän kannalta ettei ne pääse vaikuttamaan
tai oikeestaan mahdoton olla kaksi erilaista ihmistä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai oikeestaan mahdoton olla kaksi erilaista ihmistä
mihin se koira kasvoistaan pääsee
- Anonyymi
siis karvoistaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
siis karvoistaan
oma lukunsa on myös narsistit
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oma lukunsa on myös narsistit
ne metsästää tunteita
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ne metsästää tunteita
kun heitä ei rakasta ne vihas
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kun heitä ei rakasta ne vihas
Tai onko sama asia
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tai onko sama asia
nekään ei kunmipita kenenkään rajpkaoma tuntoa kun niillä ei ole
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
nekään ei kunmipita kenenkään rajpkaoma tuntoa kun niillä ei ole
varmaan ovat neitsyitä sen perusteella
- Anonyymi
Kun ihmiset eivät toimineet kuten Raamatun jumala olisi halunnut, se järjesti taikatulvan jolla hävitti kaiken. Loppujen lopuksi mikään ei muuttunut. Kaikki jatkui kuten ennenkin. Voiko joku rehellisesti sanoa tätäkään toimintaa älykkäästi suunnitelluksi? Jos olisi jumala, se ei takuulla olisi näin pösilö.
- Anonyymi
Olosuhteet muuttuivat. Maailma ei ollut enää "sangen hyvä", vaan oli kallioita, kivierämaita ja hietikoita, ja elämästä tuli työn täyteistä.
Ihmsille ei jäänyt enää yhtä paljon aikaa pahantekoon.
- Anonyymi
Vesi paisuu vain jäätyessään, mutta siitä ei kannata sen kummempia tarinoita kertoa.
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa?
- Anonyymi
Mitä tarkoittaa: "Suviseuroissa saarnattiin jälleen maailmanlaajuisesta vedenpaisumuksesta täytenä totena."???
- Anonyymi
Kannattaa katsoa mitä raamattu sanoo. Tässä opetusta. https://www.youtube.com/watch?v=O5RjVP_TuRA
- Anonyymi
Siperiassa mammutit kuolivat niin äkillisesti, että ruoka ei ehtinyt edes sulaa ennenkun ne olivat peittyneet liejuun ja siksi nykyään on voitu analysoida niiden ruokavaliota, johon kuului kukkivat ruohot, jopa auringonkukan sukuiset.
Eikö tuo sovi paremmin vedenpasumukseen kuin jääkauteen? Ei kai siellä jään päällä uuri kukat ole kasvaneet?
Ja miksi voimakkaat ammutit olisivat tyytyneet syömään jäätä kun ne olisivat voineet muuttaa lämpimämpiin maihin?
Kuitenkin mammutteja on löytynyt jopa jäämeren saarilta.
Vedenpaisumus muutti luonnon karuksi, ja mammutit hautautui hetkessä. Se on järkevämpi selitys!- Anonyymi
Valitettavasti en lukenut läpi edellistä kirjoitusta, joten tuli joku kirjoitusvirhe.
Historiankirjoittajien virheet ovat hiukan suurempia.
He luulevat että silloin asuneet muutamat ihmiset olisivat metsästäneet mammutit sukupuuttoon.
Mammutteja oli useita miljoonia, ihmisiä ei. Siksi jokainen kantoi kai kotiinsa kuuden tonnin mammutin ja pani lihat pakastimeen jotta oli ruokaa kymmeneksi vuodeksi!
Naurettavaa! Olihan kaloja joet täynnä, ja kauriita metsät tulvillaan.
- Anonyymi
Vedenpaisumuskertomus perustunee Eufratin ja Tigrisin suureen tulvaan, luultavasti joko Urin tulvaan 3000 e.Kr. tai Tell Faran tulvaan 2900 e.Kr. Vaikka tulva on ollut paikallinen, Mesopotamian jokialangoilla eläneet ihmiset ovat kokeneet koko tuntemansa maailman (elinpiirinsä) peittyvän veden alle. Vedenpaisumuskertomus esiintyy Raamatun kaltaisena myös sumerien Gilgamesh-eepoksessa. Sitä ei pidä ottaa kirjaimellisesti, vaan ratkaisevaa on sen hengellinen merkitys ja kertomus sopii edelleen luettavaksi saarnojen pohjaksi, kun samaan aikaan vain muistetaan, ettei Raamattu ole luonnontieteiden oppikirja.
- Anonyymi
Eri puolilla maailmaa eri kulttuureissa on esiintynyt erilaisia vedenpaisumuskertomuksia, joka voisi viitata maailmanlaajuiseen tulvaan. Maailmanlaajuisen tulvan aiheuttamia sedimenttikerrostumia ei kuitenkaan ole löydetty, kun taas jokilaaksoista löytyy runsaasti paikallisten tulvien aiheuttamia maakerrostumia. Kreikkalaisessa ja intialaisessa vedenpaisumuskertomuksessa lienee vaikutteita mesopotamialaisesta vedenpaisumuskertomuksesta, joka on kuvattu Golgamesh-eepoksessa ja Raamatussa. Kiinalainen, amerikkalaiset, australialaiset ja oseanialaiset vedenpaisumuskertomukset poikkeavat niin paljon mesopotamialaisesta, että ne ovat syntyneet itsenäisesti. Toki mesopotamialainen kertomus olisi periaatteessa voinut välittyä kauppareittejä tai Intian kautta intialaisen vaikuttein Kiinaan, mutta kertomus poikkeaa niin paljon mesopotamialaisesta, että se lienee syntynyt itsenäisesti ilman vaikutteita kiinalaisten jokien tulvista. Amerikkaan ja Australiaan ei kauppareittejä ole kulkenut, joten näiden kertomusten on täytynyt syntyä itsenäisesti. Miksi vedenpaisumuskertomuksia on ympäri maailman, jos sellaista ei todellisuudessa ole tapahtunut maailmanlaajuisesti? Koska paikallisia tulvia on tapahtunut ja tapahtuu edelleen eri puolilla maailmaa. Ihmiseen on sisäänrakentunut luontainen tarve selittää luonnonkatastrofeja yliluonnollisella puuttumisella maailmanjärjestykseen ja usein selityksenä on nähty ihmisten moraalinen rappio.
- Anonyymi
Kun katsot vaikka Coloradokanjonin sivuja, näet kerrostuneita kivilajeja kaikkialla.
Etkö tajua, että ei ne ole kivisateesta syntyneet, vaan ne ovat veden sinne kuljettamia!
Jos haluat nähdä merkkejä maailmanlaajuisesta tulvasta, näet niitä kaikkialla.
Suomessakin näet Salpausselän, jossa hiekka on kerääntynyt montakymmentä metriä korkeiksi harjuiksi. Tietysti sanot, että ne ovat jääkauden jäänteitä, mutta eivät jäätiköt ole täynnä hiekkaa, eikä hiekka nouse ylämäkeensiksi että jäätikkö sulaa.
Hiekkakerrostumia syntyy kun vesi virtaa suurella voimalla, ja jokin maastossa jarruttaa virtausta. Sen näkee vaikka joen uomista.
Täytyy vain ajatella hiukan: Veden sulaminen ei muodosta hiekkavalleja, vuolaasti virtaava vesi kylläkin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun katsot vaikka Coloradokanjonin sivuja, näet kerrostuneita kivilajeja kaikkialla.
Etkö tajua, että ei ne ole kivisateesta syntyneet, vaan ne ovat veden sinne kuljettamia!
Jos haluat nähdä merkkejä maailmanlaajuisesta tulvasta, näet niitä kaikkialla.
Suomessakin näet Salpausselän, jossa hiekka on kerääntynyt montakymmentä metriä korkeiksi harjuiksi. Tietysti sanot, että ne ovat jääkauden jäänteitä, mutta eivät jäätiköt ole täynnä hiekkaa, eikä hiekka nouse ylämäkeensiksi että jäätikkö sulaa.
Hiekkakerrostumia syntyy kun vesi virtaa suurella voimalla, ja jokin maastossa jarruttaa virtausta. Sen näkee vaikka joen uomista.
Täytyy vain ajatella hiukan: Veden sulaminen ei muodosta hiekkavalleja, vuolaasti virtaava vesi kylläkin.Jääkenttien sulaessa muodustuu sen allakin virtoja, hyvin suuriakin.
Oliko tämä sinulle yllättävä tieto? - Anonyymi
Amerikan manner asutettiin joitain kymmeniä tuhansia vuosia sitten, joten miksei heidän perimätiedossaan voisi kulkea tarinoita heidän esivanhempiensa kokemista suurista tulvista aiemmilla asuinalueilla.
https://yle.fi/a/20-10002813 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun katsot vaikka Coloradokanjonin sivuja, näet kerrostuneita kivilajeja kaikkialla.
Etkö tajua, että ei ne ole kivisateesta syntyneet, vaan ne ovat veden sinne kuljettamia!
Jos haluat nähdä merkkejä maailmanlaajuisesta tulvasta, näet niitä kaikkialla.
Suomessakin näet Salpausselän, jossa hiekka on kerääntynyt montakymmentä metriä korkeiksi harjuiksi. Tietysti sanot, että ne ovat jääkauden jäänteitä, mutta eivät jäätiköt ole täynnä hiekkaa, eikä hiekka nouse ylämäkeensiksi että jäätikkö sulaa.
Hiekkakerrostumia syntyy kun vesi virtaa suurella voimalla, ja jokin maastossa jarruttaa virtausta. Sen näkee vaikka joen uomista.
Täytyy vain ajatella hiukan: Veden sulaminen ei muodosta hiekkavalleja, vuolaasti virtaava vesi kylläkin.Salpausselkä ei ole muodostunut maailmanlaajuisesta tulvasta eikä vesi ole virrannut ylämäkeen, vaikka Salpausselkä nykyään onkin ympäröivää maastoa korkeammalla. Jäätikkö, jonka sulamisvesien mukana maamassat kulkeutuivat Salpausselälle, oli pääosin selvästi nykyisen Salpausselän harjun yläpuolella. Jäätikön paksuus oli Salpausselän muodostumisvaiheessakin vielä satoja metrejä siten, että pohjoisempana jää oli paksumpaa ja se oheni etelään päin, jolloin sulamisvedet virtasivat alaspäin kohti jäätikön reunaa. Geologisia merkkejä maailmanlaajuisesta tulvasta ei ole. Vedenpaisumuskertomusten perusta on suurissa paikallisissa tulvissa. Raamattu ei ole luonnontieteiden oppikirja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Amerikan manner asutettiin joitain kymmeniä tuhansia vuosia sitten, joten miksei heidän perimätiedossaan voisi kulkea tarinoita heidän esivanhempiensa kokemista suurista tulvista aiemmilla asuinalueilla.
https://yle.fi/a/20-10002813Mahdollista, joskaan ei todennäköistä. Australian aboriginaalien suullisessa perinteessä on kuvaus tulivuorenpurkauksesta, joka tapahtui kymmeniä tuhansia vuosia sitten, joten suulliset tarinat voivat säilyä tosi pitkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Salpausselkä ei ole muodostunut maailmanlaajuisesta tulvasta eikä vesi ole virrannut ylämäkeen, vaikka Salpausselkä nykyään onkin ympäröivää maastoa korkeammalla. Jäätikkö, jonka sulamisvesien mukana maamassat kulkeutuivat Salpausselälle, oli pääosin selvästi nykyisen Salpausselän harjun yläpuolella. Jäätikön paksuus oli Salpausselän muodostumisvaiheessakin vielä satoja metrejä siten, että pohjoisempana jää oli paksumpaa ja se oheni etelään päin, jolloin sulamisvedet virtasivat alaspäin kohti jäätikön reunaa. Geologisia merkkejä maailmanlaajuisesta tulvasta ei ole. Vedenpaisumuskertomusten perusta on suurissa paikallisissa tulvissa. Raamattu ei ole luonnontieteiden oppikirja.
Siis jäätiköllä virtasi sora ja hiekka harjuksi jään reunaan sen sulaessa?
Eikö se ole hiukan outoa: pohjavirrat toivat hiekkaa sellaisella voimalla, että siitä muodostui valtava valli jäätikön reunaan?
Eikö se hiekka pysynytkään pohjassa, vaan nousi ylös valliksi? Eikö silloin todennäköisesti vesi olisi muodostanut uomia noiden hiekkakasaumien läpi?
Jotta teoria olisi edes hiukan järkevä, hiekan olisi pitänyt tulla alaspäin jäätiköltä ja koko jäätikön leveydeltä!
Se taas olisi edellyttänyt että jäätikkö olisi ollut täynnä hiekkaa. Ei kovin todennäköistä!
Jäätiköt sulavat yhä. Muodostuuko jäätikön reunaan harjuja? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis jäätiköllä virtasi sora ja hiekka harjuksi jään reunaan sen sulaessa?
Eikö se ole hiukan outoa: pohjavirrat toivat hiekkaa sellaisella voimalla, että siitä muodostui valtava valli jäätikön reunaan?
Eikö se hiekka pysynytkään pohjassa, vaan nousi ylös valliksi? Eikö silloin todennäköisesti vesi olisi muodostanut uomia noiden hiekkakasaumien läpi?
Jotta teoria olisi edes hiukan järkevä, hiekan olisi pitänyt tulla alaspäin jäätiköltä ja koko jäätikön leveydeltä!
Se taas olisi edellyttänyt että jäätikkö olisi ollut täynnä hiekkaa. Ei kovin todennäköistä!
Jäätiköt sulavat yhä. Muodostuuko jäätikön reunaan harjuja?Harju muodostui Salpausselälle siitä syystä, että jäätikön reuna pysyi satoja vuosia paikoillaan ilmaston kylmennyttyä tilapäisesti, jolloin jäätikön sulaminen hidastui. Maa-ainekset olivat tarttuneet ja sekoittuneet jäähän jäätikön liikkuessa.
- Anonyymi
Vedenpaisumukseen asti kaikki manner oli yhtä.
Vedenpaisumuksen myllerryksessä alkoi jakaantuminen.
Mantereet etääntyvät tiedemiesten mukaan jatkuvasti hidastuen
Katsokaapa kartalta niin näkyy selvästi että kun mantereet laitettaisiin yhteen.. Niin kas kas on kuin palapelit loksahtavat kohdalleen.
Synkin sumentamat ihmiset eivät näe isoja Kaikkivaltiaan tekoja.
Puhutaan alkuräjähdyksestä..
Katsokaa dynamiitin räjähdyksiä.. Täyttä kaaosta.
Tähdet ja luomakunta kulkee matemaattisen tarkasti Luojansa viisauden mukaan.
Pyhä Jumala on järjestyksen Jumala.. Ainoa Jumala.- Anonyymi
Painappa vaikka etelä-Amerikka yhteen Afrikan kanssa!
Ei taida onnistua, kun välillä on 5000 km kallioista maankuorta meren alla.
Vai aioitko ainoastaan yhdistää sen mikä on vedenpinnan yläpuolella? Ei siinä ole mitään järkeä!
Mantereethan ovat kiinni toisissaan merenkin alla, ja vettä on vain korkeintaan yksi tuhannesosa siitä kuinka paksulta on kiveä ja magmaa.
- Anonyymi
"Vedenpaisumukseen asti kaikki manner oli yhtä.
Vedenpaisumuksen myllerryksessä alkoi jakaantuminen."
Ja milloinkas tämä mainitsemasi "vedenpaisumus" sinun mukaasi tapahtuikaan?
Yhtenäinen jättiläismanner, Pangea, alkoi hajota noin 200 miljoonaa vuotta sitten.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pangea- Anonyymi
Tietysti "Vedenpaisumukseen asti kaikki manner oli yhtä."
Ainahan maapallo on ollut kivikuoren peittämä!
Vaikka se kuori on tainnut rikkoutua joskus, silti palaset ovat kiinni toisissaan ilman millinkään rakoa. Ei ne kiertele ympäriinsä, korkeintaan pursuu laavaa sieltä täältä halkeama.alueilla.
Ja tuo Pangea määrettelee mantereet sen mukaan mitä näkyy vedebpinnan yläpuolella, unohtaen pois sen tosiasian, että merien alla on kalliota kilometrien paksuudelta, tehden kartoissa näkyvän kuivan maan liikkumisen järjen vastaiseksi.
Näkyväthän saaretkin vedenpinnan yläpuolella, ja jos niiden rantaviiva sattuisi muistuttamaan järven rantaviivaa, tarkoittaako se, että saaret ovat eronneet rannasta ja liukuneet paikoilleen?
Brasilian ja Afrikan vastakkaisissa kulmissa on muuten 30 asteen ero! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tietysti "Vedenpaisumukseen asti kaikki manner oli yhtä."
Ainahan maapallo on ollut kivikuoren peittämä!
Vaikka se kuori on tainnut rikkoutua joskus, silti palaset ovat kiinni toisissaan ilman millinkään rakoa. Ei ne kiertele ympäriinsä, korkeintaan pursuu laavaa sieltä täältä halkeama.alueilla.
Ja tuo Pangea määrettelee mantereet sen mukaan mitä näkyy vedebpinnan yläpuolella, unohtaen pois sen tosiasian, että merien alla on kalliota kilometrien paksuudelta, tehden kartoissa näkyvän kuivan maan liikkumisen järjen vastaiseksi.
Näkyväthän saaretkin vedenpinnan yläpuolella, ja jos niiden rantaviiva sattuisi muistuttamaan järven rantaviivaa, tarkoittaako se, että saaret ovat eronneet rannasta ja liukuneet paikoilleen?
Brasilian ja Afrikan vastakkaisissa kulmissa on muuten 30 asteen ero!Veden pinta oli ennen veden paisumista 2,6 km alempana
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veden pinta oli ennen veden paisumista 2,6 km alempana
Esim atlantin keskisyvyys on 3,3 km syvimmät kohdat sijoittuu etelä atlantille mikä todistaa et manner oli yhtä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim atlantin keskisyvyys on 3,3 km syvimmät kohdat sijoittuu etelä atlantille mikä todistaa et manner oli yhtä
esim norjan meren syvin kohta 3,9 km
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
esim norjan meren syvin kohta 3,9 km
tiedä vaikka olis ollut rengas mainen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tiedä vaikka olis ollut rengas mainen
Siis koko maa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis koko maa
mikä todistaa et tää on littee
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mikä todistaa et tää on littee
tai voi olla pallokin mutta aurinko kiertää sitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tai voi olla pallokin mutta aurinko kiertää sitä
oikeasti olemme pystyssä suoran patsaan päällä ja helvetti on tuolla pohjalla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
oikeasti olemme pystyssä suoran patsaan päällä ja helvetti on tuolla pohjalla
mitä tuolla alhaalla on sitä ei tiedä mutta ainakin olemme 1000 km korkeudessa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mitä tuolla alhaalla on sitä ei tiedä mutta ainakin olemme 1000 km korkeudessa
helvetti ja tuli järvi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
helvetti ja tuli järvi
tiima lasi varmaan kuvaa sitä parhaiten olemme sen keskellä ja aika kuluu hukkaan
- Anonyymi
Miten ihmeessä nuoret lestat eivät ala ottamaan selvää asioista eikä kuuntelisi lesta valheita?
- Anonyymi
Katsopa sellaista karttaa jossa näkyy kaikki mantereet.. Huomaat heti että nehän ovat kuin palapelin palasia jotka muodostavat yhden alueen.
Vedenpaisumuksen myllerryksessä alkoi repeäminen. Tiedemiehet tietävät että mantereet vieläkin hiljaa erkaantuvat.. Alussa se on ollut nopeampaa.
Kaikki eläimet olivat siis samalla mantereella kun Noa ne pareittain lajinsa mukaan otti arkkiin.- AnonyymiUUSI
Maapallo on pallo, joka on tehty kivestä ja kallioista. Sen pallon säde on 6000 km.
Tämmä on siis kiveä, joko sulaa tai kovaa kiveä. Kuvittele nyt, että liimaisit siihen päälle kaikki meret sinisestä millinpaksuisesta pahvista. Silloin sinulla on oikea mittakaava, meret ovat vain ohut kerros kallion päällä. Merien ja kivikerroksen uhde on sama kuin millimetrin ja metrin välillä.
Vieläkö kuvittelet, että tuo millin paksuinen sininen kerros jotenkin vaikuttaisi maapallon sisustaan? Uskotko yhä, että meretön mantereen kuori liikkuisi jonnekin?
Mantereiden siirtyminen sinne tänne on sula mahdottomuus, ei millinkään rakoa missään maan kuoressa.
Tai oikeastaan maa siirtyy juuri "sinne tänne" maanjäristyksissä. Se liikkuu vähän edestakaisin jollakin kohden muutamien kilometrien alueella. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Maapallo on pallo, joka on tehty kivestä ja kallioista. Sen pallon säde on 6000 km.
Tämmä on siis kiveä, joko sulaa tai kovaa kiveä. Kuvittele nyt, että liimaisit siihen päälle kaikki meret sinisestä millinpaksuisesta pahvista. Silloin sinulla on oikea mittakaava, meret ovat vain ohut kerros kallion päällä. Merien ja kivikerroksen uhde on sama kuin millimetrin ja metrin välillä.
Vieläkö kuvittelet, että tuo millin paksuinen sininen kerros jotenkin vaikuttaisi maapallon sisustaan? Uskotko yhä, että meretön mantereen kuori liikkuisi jonnekin?
Mantereiden siirtyminen sinne tänne on sula mahdottomuus, ei millinkään rakoa missään maan kuoressa.
Tai oikeastaan maa siirtyy juuri "sinne tänne" maanjäristyksissä. Se liikkuu vähän edestakaisin jollakin kohden muutamien kilometrien alueella.....suhde on sama...
- AnonyymiUUSI
Jaha. Sitä on taas katseltu TV:stä propagandaohjelmia ja uskottu totuudeksi? Jumalako ei pystyisi kontrolloimaan luomaansa?
Hepr. 12:26 Silloin hänen äänensä järkytti maata, mutta nyt hän on luvannut sanoen: "Vielä kerran minä liikutan maan, jopa taivaankin."
Ketjusta on poistettu 28 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1196788Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243757- 1862555
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2792416Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962081Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001790Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91765Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1311299Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271265- 691234