Sähköisen öljynpaineen tuotto moottorissa on mikä

Anonyymi-ap

Ja kysymys on hieman kumma mutta oman moottorin paineet oli laskusuunnassa ja syylliseksii paljastui öljypumppu. Ajokunnossa kokoajan mutta vilahtelu nosti sykettä mutta en edes 5w-30 öljyä viitsinyt muuttaa ja oli uutta öljy. Asia on nyt hoidossa ennen puoltayötä. Mutta miksihän näin yksinkertainen vai onko sittenkään on näin hankalasti toteutettu? Ulkoinen sähkö pumppu olisi näppärä myös huoltaa ja se kylmä käynnistys tapahtuisi jo paineen ollessa koholla niin onko syy hinta sillä luulisi joku ratas pumppu olevan kohtuu halpa kuitenkin vai joku muu syy hyötysuhde tms ?
Paineethan on jossain 1,5-4 bar useallo moottorilla mutta litrat on minulle arvoitus? Mitä vaikka tyhjäkäynnillä ja jossain 100kmh nopeudessa on litrat? Siinäpä kysymys.

12

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos vika on öljypumpussa, vaihda pumppu . Jos moottorin laakerit on kuluneet, tarvitaan isompi remontti .

      • Anonyymi

        Aivan asia on jo hoidettu mutta sähköinen pumppuhan olisi paras kun paineet olisi jo päällä ennen kampiakselin pyörähdystä. Luulisi se olevan varma pitkäikäinen ratkaisu mutta ihan vaan kiinnostaa mitä öljymäärää moottori tarvitsee. Pumppujahan voisi olla 2 kpl jopa jos jokin ongelma on varmuudessa tms mutta en nyt siihen heti usko. Olihan työmaa uusi pumppu asentaa ja nyt on paineet taas seurattavissa myös ihan viisari mittarin kauttakin. Laakereille en usko tapahtuneen vielä mitään.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan asia on jo hoidettu mutta sähköinen pumppuhan olisi paras kun paineet olisi jo päällä ennen kampiakselin pyörähdystä. Luulisi se olevan varma pitkäikäinen ratkaisu mutta ihan vaan kiinnostaa mitä öljymäärää moottori tarvitsee. Pumppujahan voisi olla 2 kpl jopa jos jokin ongelma on varmuudessa tms mutta en nyt siihen heti usko. Olihan työmaa uusi pumppu asentaa ja nyt on paineet taas seurattavissa myös ihan viisari mittarin kauttakin. Laakereille en usko tapahtuneen vielä mitään.

        Muistelen kuulleeni, että joissakin vanhoissa venäläisissä kuorma/maastoautoissa olisi ollut sähköinen öljypumppu. Normaalin lisäksi, ymmärsin.
        Sen öljypumpun tarkoitus on tuottaa laakerille öljyä tyrkylle sen verran mitä sinne menee. Ei siis esimerkiksi nostaa akselia öljykalvon varaan. Se öljykalvon varaan nosto tapahtuu akselin pyörimisliikkeen ajamana kiilavaikutuksena ja on tyypillisesti jopa luokkaa 140 kp/cm2. Kokemus on osoittanut tuollaisen lisäpumpun käytännössä tarpeettomaksi. Miten lienee suurissa hidaskäyntisissä laivadieseleissä, en tiedä.


    • Anonyymi

      Mitähän litroja kulkee koneesta läpi paineella ?

      • Anonyymi

        Mekaanisen pumpun korvaaminen sähköpumpulla on pielavetinen remontti.
        Koneessä on jo vakava kardiovaskulaarinen sairaus.
        On vain ajasta kiinni milloin kone leikkaa.


    • Anonyymi00008

      Kiinnostaa tuo sähköinen öljypumppu korvaamaan alkuperäisen pumpun. En oikein tiedä syytä miksi näin ei voisi tehdä ihan normaalille auton moottorille? Kuvitellaan vaikka tavis 2l bensiini moottori niin mistä sähköinen öljypumppu olisi tilattavissa?

      • Anonyymi00009

        Kokeile temua .


    • Anonyymi00010

      Miksi pirussa pitäisi olla sähköinen öljypumppaamon?? Mekaaninen toimii hyvin , käytännössä koko auton käyttöiän. Öljyt ja suodatin vaihdettuna ajallaan.

      • Anonyymi00012

        "Miksi pirussa pitäisi olla sähköinen öljypumppaamon?? Mekaaninen toimii hyvin , käytännössä koko auton käyttöiän. Öljyt ja suodatin vaihdettuna ajallaan."

        Öljypumppaamo sähköisenä joo no miksipä ei . Joo o mekaaninen toimi hyvin kyllähän se kunnes se lakkaa toimimasta ja se ei t-o-d-l-l-a-k-a-a-n ole käyttöikä moottorille ei. Öljyt ja suodattimet pääsääntöisesti vaihdetaan liian harvoin.


    • Anonyymi00011

      Tietoa auton sähköisestä öljypumpusta kellään?
      Oikeastaan kaikki muu läppä "miksi pitää olla" kysymykset on trollaus tasoa vain.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      2604
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1394
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1088
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe