Hallitus on perunut aiemman aikeensa korottaa Datakeskusten sähköveroa.
Miksi hallitus tekee päätöksiä, jotka aiheuttavat kansalaisille lisää maksettavaa?
Oikein olisi toteuttaa Datakeskusten sähköveron korotus edes samalle tasolle (mieluummin vielä korkeammalle tasolle) kuin mitä kotitaloudet sähköstään maksavat.
Reipas veron korottaminen hillitsisi datakeskusten rakentamista Suomeen, ja tämä auttaisi pitämään pörssisähkön hinnan kohtuullisena.
Jos datakeskusten veronkorotusta ei toteuteta, Suomeen tullaan rakentamaan valtava määrä datakeskuksia, jotka kuluttavat merkittävän määrän sähköä koko ajan.
Silloin, kun tuulee hyvin, tämä ei ole ongelma, kun tuulivoimalat tuottavat silloin hyvin sähköä.
Mutta silloin, kun ei tuule, niin suuri määrä datakeskuksia tarkoittaa sitä, että kohtuuhintaisesta sähköstä tulee pula, ja silloin sähköpörssin toimintamekanismi aiheuttaa sen, että kansalaiset maksavat sähköstään ehkä 4€/kWh (+sähkövero + siirtomaksut), ja lisäksi tämä lisää sähköntuottajien vaatimuksia nostaa ns. järjestemämaksimi nykytasolta (4€/kWh) tasolle 10 €/kWh.
Tavallinen kansa siis maksaa sähkölaskussaan sen, että Suomeen rakennetaan lisää datakeskuksia, mutta hyödyt datakeskuksista tulee niiden omistajille, jotka vielä usein kalliskorkoisin konsernilainojen avulla hoitavat asiansa niin, että Suomessa niille verotettavaa tuloa joko syntyy hyvin vähän tai ei synny lainkaan.
Datakeskusten rakentaminen on siis tavallisille suomalaisille haitallista puuhaa, josta seuraa se, että pian maksat törkeän kallista sähkönmyyntilaskua - ja en olisi yllättynyt, jos myös sähkönsiirtoyhtiöt korottaisivat sähkönsiirtomaksuja perusteenaan se, että sähköverkkoja joudutaan vahvistamaan datakeskuksten sähkönkulutusten takia.
Suomeen ei kaivata yhtään uutta datakeskusta !
Viekööt muualle datakeskuksensa!
Mutta hallitus näköjään ajaa ulkomaalaisten sijoittajien etuja, silloinkin kun hallituksen politiikka on taviskansalliselle haitallista !
Vaadimme isoa veronkorotusta datakeskusten kuluttamalle sähkölle!
Asiallista olisi määrätä datakeskusten sähkönkulutukselle sähköveroa 2€/kWh.
Törkeää, hallitus! Datakeskusten veroa kiristettävä !
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä vielä linkki uutiseen aiheesta:
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/yllatyskaanne-hallitus-on-perumassa-47-miljoonan-arvoisen-veronkorotuksen-datakeskuksilta/5669ec3e-6b8b-4bd1-843d-8d98d77acc29
Valitettavasti ilmaiseksi voit lukea vain uutisen alkuosan, loppuosan lukeminen vaatii maksun maksamista Kauppalehdelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491354- 1601166
- 611037
- 8892
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli200889- 12822
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51781- 346758
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti89746