Kyllä rahaa on. Mutta perusteluja ei ole.

Business Finland jakoi investointitukia 2025 ensimmäiset 5 jakoa.
𝐀𝐯𝐮𝐬𝐭𝐮𝐬 𝐦𝐲𝐨̈𝐧𝐧𝐞𝐭𝐭𝐢𝐢𝐧 𝐀𝐭𝐫𝐢𝐚𝐥𝐥𝐞 (𝟐𝟒,𝟕 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚),
𝐄𝐚𝐬𝐩𝐫𝐢𝐧𝐠 𝐅𝐢𝐧𝐥𝐚𝐧𝐝 𝐍𝐞𝐰 𝐌𝐚𝐭𝐞𝐫𝐢𝐚𝐥𝐬𝐢𝐥𝐥𝐞 (𝟏𝟏𝟓,𝟒 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚),
𝐅𝐚𝐳𝐞𝐫 𝐌𝐚𝐤𝐞𝐢𝐬𝐢𝐥𝐥𝐞 (𝟏𝟗,𝟓 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚),
𝐅𝐨𝐫𝐭𝐮𝐦 𝐁𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐑𝐞𝐜𝐲𝐜𝐥𝐢𝐧𝐠𝐢𝐥𝐥𝐞 (𝟖𝟒,𝟔 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚) 𝐣𝐚
𝐌𝐞𝐭𝐬𝐚̈ 𝐓𝐢𝐬𝐬𝐮𝐞𝐥𝐥𝐞 (𝟏𝟗 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚).


Esimerkkejä Fazerin saamista tuista:
Investointituet:
Fazer on saanut investointitukea tehtaiden laajentamiseen ja kehittämiseen.
Koulutustuet:
Yritys on saanut tukea työntekijöidensä koulutukseen ja osaamisen kehittämiseen.
Muut tuet:
Fazer voi saada tukea myös muun muassa tutkimus- ja kehitysprojekteihin sekä innovaatiohankkeisiin.
10167
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ja mitkä oli perusteet.

Yksityisellä pien sektorilla rahalla olisi luotu useita tuhansia työpaikkoja,
jos raha olisi käytetty kirjanpidollisiin tukitoimiin.

Äänestä
  • Eikö tuossa lueteltu ne perusteet, joilla tukia jaetaan?

    Äänestä

Eikö viime hallitus jakanut yritystukia?

Äänestä

Metsä Tissue on iso yritys vielä isompaa Metsä Group ryhmää. Eikä metsänomistajilla, jotka ovat omistajia, niin kovin huonosti mene, että tarvitsevat veronmaksajien tukea hallituksen jakamana yritystukena. "Metsä Groupin emoyhtiö Metsäliitto Osuuskunnan omistavat noin 90 000 suomalaista metsänomistajaa."
Tässä lisätietoa Metsä Groupin sivuilta:

Metsä Tissue
metsagroup.com/fi/metsatissue

Metsä Groupin pehmo- ja tiivispaperiliiketoiminta eli Metsä Tissue valmistaa hygieniatuotteita koti- ja ammattilaiskäyttöön sekä tiivispapereita ruoan valmistukseen ja pakkaamiseen. Laadukkaat, lähellä valmistetut brändimme, Lambi, Serla, Mola, Tento, Katrin ja SAGA tekevät arjesta puhtaampaa. Edistämme monimuotoista, yhdenvertaista ja mukaan ottavaa kulttuuria. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli 1,2 miljardia euroa, ja työllistämme noin 2 500 henkilöä. Metsä Groupin emoyhtiö Metsäliitto Osuuskunnan omistavat noin 90 000 suomalaista metsänomistajaa.

Seuraa Metsä Tissueta:
LinkedIn Instagram

Äänestä

Eikös nuo tue investointeja ja työpaikkojen luomista? Osa ehkä turvaa työpaikkojen pysymistä.

Vaikeampi kysymys on, olisiko tuen saaneet tehneet investointeja ilman tukea.

Eikös tämmöinen tuki ole parempi kuin yhteisöveron lasku, joka maksaa valtiolle, vaikkei työpaikkoja synnykään?

Äänestä

Atrialla pyyhkii hyvin. Koko konsernin pääoman tuotto on yli 10 %. Tule tarkemmin tästä linkistä.

https://www.atria.com/uutishuone/2025/atria-oyjn-tilinpaatostiedote-1.1.-31.12.2024

Miksi Orpon hallitus tukee isoja, menestyviä konserneja, kun Suomessa esimerkki rakennusala kärvistelee vieläkin konkurssiaallon kourissa ja rakennusalan konkurssiaalto läikähti välittömästi muille aloille kuten majoitus- ja ravintola-ala.

Pieniä kotimaisia yrityksiä menee koko ajan konkurssiin uusine, kehityskelpoisia innovaatioineen, samaan aikaan kun yritystuet jaetaan yrityksille, jotka eivät tukia välttämättä tarvitse.
Raviradat ja laivayhtiöt eivät tukia tarvitse, kun pienyritykset jäävät ilman tukia.

Suomessa on suurtyöttömyys, erittäin paljon konkursseja, eikä talouskasvu ole paranemaan päin hallituksen puoliväliriihen verovähennysten jälkeen: marginaaliveronvähennys ja yritysveron vähennys EU-maiden toiseksi pienimmäksi.

Pitäisikö yritystuet päivittää konkurssien ennaltaehkäisyyn uusia innovaatioita tukeviksi?
Onko Fazerin Lahteen tuleva tehdas "uusi innovaatio", kun "sokerihumalan valmistus" Fazerin sinisestä suklaasta siirtyy Lahteen?

Kyllä median tulisi tehdä tutkivaa journalismia siitä, millä perusteella yritystuet vuosittain jaetaan ja kuka niistä eniten hyötyy, tai onko yritystuista nykymuotoisena jopa haittaa?

Äänestä

Olisi kyllä hyvä ja mielenkiintoinen tietää mihin tämä investointituki käytetään ha montako työpaikkaa sillä saadaan aikaan.
Vai sujahtaako tämäkin raha osinkoina rikkaiden taskuun.
Onko hallituksen/kansanedustajien kytkökset minkälaiset näiden investointitukea saaneiden yritysten kanssa?
Siinäpä medialle tutkittavaa.

Äänestä
  • Entäpä vaalirahoitus? Tuottaako se yrityksille yritystukia tai veroetuja? Onko media tutkinut?
    Joululahjarahat, joita ministerit jakavat - ovatko ne tukia ministerien omien vaalipiirin äänestäjille vai lisäävätkö joululahjarahat valtion talouskasvua?

    Äänestä

  • Kotkan akkutehdas tuo lehtitietojen mukaan 270 työpaikkaa.
    Fazerilla lienee kyseessä Lahteen suunnitteille olevasta tehtaasta, joka korvaa Vantaan ja Lappeenrannan tehtaat. Työpaikkojen lukumäärästä ei ole tietoa ja voi olla, että ne jopa vähenevät.
    Fortymin akkukierrätys tarkoittanee Poriin suunniteltua laitosta ja se tuonee työpaikkoja.
    Metsä Tissuessa lienee kyseessä Mäntän tehtaan toiminnan jatkuvuutta turvaava investointi.

    Erilaisia investointeja siis. Onko kuitenkin parempi tukea investointeja kuin laskea yhteisöveroa? Olisiko yhteisöveroalen saamiseksi ollut järkevää laittaa työpaikkojen lisääntyminen? Edes yhdellä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Business Finland jakoi investointitukia 2025 ensimmäiset 5 jakoa.
𝐀𝐯𝐮𝐬𝐭𝐮𝐬 𝐦𝐲𝐨̈𝐧𝐧𝐞𝐭𝐭𝐢𝐢𝐧 𝐀𝐭𝐫𝐢𝐚𝐥𝐥𝐞 (𝟐𝟒,𝟕 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚),
𝐄𝐚𝐬𝐩𝐫𝐢𝐧𝐠 𝐅𝐢𝐧𝐥𝐚𝐧𝐝 𝐍𝐞𝐰 𝐌𝐚𝐭𝐞𝐫𝐢𝐚𝐥𝐬𝐢𝐥𝐥𝐞 (𝟏𝟏𝟓,𝟒 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚),
𝐅𝐚𝐳𝐞𝐫 𝐌𝐚𝐤𝐞𝐢𝐬𝐢𝐥𝐥𝐞 (𝟏𝟗,𝟓 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚),
𝐅𝐨𝐫𝐭𝐮𝐦 𝐁𝐚𝐭𝐭𝐞𝐫𝐲 𝐑𝐞𝐜𝐲𝐜𝐥𝐢𝐧𝐠𝐢𝐥𝐥𝐞 (𝟖𝟒,𝟔 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚) 𝐣𝐚
𝐌𝐞𝐭𝐬𝐚̈ 𝐓𝐢𝐬𝐬𝐮𝐞𝐥𝐥𝐞 (𝟏𝟗 𝐦𝐢𝐥𝐣𝐨𝐨𝐧𝐚𝐚 𝐞𝐮𝐫𝐨𝐚).


Esimerkkejä Fazerin saamista tuista:
Investointituet:
Fazer on saanut investointitukea tehtaiden laajentamiseen ja kehittämiseen.
Koulutustuet:
Yritys on saanut tukea työntekijöidensä koulutukseen ja osaamisen kehittämiseen.
Muut tuet:
Fazer voi saada tukea myös muun muassa tutkimus- ja kehitysprojekteihin sekä innovaatiohankkeisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu