Näin kesäaikaan leikataan taas paljon nurmikkoja omakotitaloissa, kesämökeillä, kerrostalojen pihoilla ja erilaisissa julkisissa alueilla. Nurmikko alueilla on usein paljon luonnon eläimiä: Lintuja, sammakoita, siilejä ja oravia. Jotkut linnut ovat voineet tehdä pesän nurmikkoon ja ja samoin siilit. Eli siellä ruohon seassa voi olla pieniä linnunpoikasia, siilin poikasia ja sammakoita.
Siksi on tarpeellista käydä läpi leikattava nurmikko alue kävellen, ennen kuin alkaa leikkaamaan nurmikkoa. Nurmikon läpi käyminen on aina tarpeellista, oli sitten käytössä käsikäyttöinen nurmikonleikkuukone, bensakäyttöinen leikkuukone, ajettava nurmikonleikkuukone tai robottinurmikonleikkuukone.
Nämä kaikki tekevät erittäin pahaa jälkeä mennessään lintujen, siilien ja sammakoiden päältä, ne silpoutuvat, loukkaantuvat ja kuolevat kivuliaasti kituen, esim. kovaan verenvuotoon.
Sammakoiden ja siilien määrä on vähentynyt niin paljon että niitä tulisi suojella.
Ruohon leikkuu
Anonyymi-ap
1
492
Vastaukset
- Anonyymi
Ein ole koskaan nähnyt -kenenkään etukäteen kävelevän -leikattavaa aluetta - ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176339Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816167Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie696000Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452375Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887