Heh tos raharemontti

Anonyymi-ap

Ohjelmas lapseton nuori pari
Erilaisia velkoja yhteensä 80 tonnia ja autovelat vielä 40 tonnia.
Korkoihin vuodessa 20 tonnia.

Kyllä on eletty kun pellossa

10

375

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki pitää saada..
      Vaikkei olis rahaakaan...

    • Anonyymi

      Kun raharemontti tuli ekan kerran joskus ”vuosi”-sitten, niin katsoin ne ruudusta putkeen. Katsoin tuon osan nyt uudelleen ja tuli mieleen vain se, että miten joku saa tuollaisen määrän velkaa ennen kuin selkäranka katkeaa. Kyllähän kaikki toimii niin pitkään kun maksut tulee hoidettua erästä erään ilman huomautuksia. Jos tämä pariskunta olisi yhtään harrastanut matematiikkaa ja exceliä, niin tuo heidän tilanteensa olisi ollut ihan eri. Esim. tuo Tesla on ollut kyllä järjetön osto ilman sitä arvon alennustakin. Toivottavasti heidän tilanne korjaantuu. Tuo on todella booring että joutuu julkisesti realisoimaan omaisuutta.

      • Anonyymi

        kuule, tuollaisella rahankäytöllä excelkin ostetaan velaksi ja päivitetään se aina uusimpaan maksulliseen versioon. käyttöä ei toki opetella.


      • Anonyymi

        Jatko aiempaan kommenttiini. Nämä korviaan myöten kusessa olevat omakotitalo naapurit voivat aiheuttaa asioittensa kanssa pärjääville naapureille paskatukoksen suoleen näillä omilla systeemeillään. Tuossa ohjelmassa puhuttiin vain asuntolainan ylitse olevista olevista kulutusluotoista. Kaikki tuossa 50k potissa on ihan tarpeellistakin perusteltuakin omaisuutta, mutta velkaa oli ainakin 60% liikaa. Jos velkaa olisi ollut edes se 60% tuosta, niin sekin olisi ollut hyvä (parempi). Eikä niillä kunnossa olevilla luottotiedoillakaan ole tässä tapauksessa merkitystä jos pakka on näin pahasti levällään. Onneksi nämä ihmiset on pariskunta. Olisi paska jos retkahtaisi ihmiseen jolla on laatikossa monien kymppien tyhjään perustuva velkasalkku. Tällä parilla naisella oli pikkasen yli toinen puoli näistä veloista. Eihän 20k sinäänsä ole terveelle ”nuorelle” mikään mahdoton. Tilannetta pahensi asuntolaina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kuule, tuollaisella rahankäytöllä excelkin ostetaan velaksi ja päivitetään se aina uusimpaan maksulliseen versioon. käyttöä ei toki opetella.

        Anonyymi
        2025-07-14 16:29:04
        Kommentoi

        Minä olen maksanut 12kk lisenssin ykkösellä. Rahat on olleet omia. Ja luulen, että nä,
        mä joilla on 20k liikaa kulutusluottoa, (kaikki ei ole turhaa) eivä enää liki 50000€ kohdalla mieti mitään exceliä tai ulospääsyä. Tärkeintä ettei kasvoihin jää isompaa mustelmaa ja julkinen maine mene. Tuossa ohjelmassa on aika monenlaista tarinaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anonyymi
        2025-07-14 16:29:04
        Kommentoi

        Minä olen maksanut 12kk lisenssin ykkösellä. Rahat on olleet omia. Ja luulen, että nä,
        mä joilla on 20k liikaa kulutusluottoa, (kaikki ei ole turhaa) eivä enää liki 50000€ kohdalla mieti mitään exceliä tai ulospääsyä. Tärkeintä ettei kasvoihin jää isompaa mustelmaa ja julkinen maine mene. Tuossa ohjelmassa on aika monenlaista tarinaa.

        Edullisempaa on hankkia Office home 2024, kuin 12 kk lisenssi 365. Käytännössä Office 2024 pysyy kertamaksulla käyttökelpoisena noin 10 vuotta.
        99€ / vuosi (365) vs 149€ / vuosikaudet (2024)


    • Anonyymi

      Mä en koskaan ole ottanut lainaa muuhun kun asuntoon ja autoon.

      Nois autolainoissakin on tullut semmoinen koukku kun nykyään saat 40 tonnin auton alle pienellä käsirahalla ja missä maksat 5 vuotta vähän kk ja sit tulee se isompi viimeinen erä 20 tonnia ja olet ajanut liikaa ja pitänyt huonosti huolta autostasi .
      Niin sen arvo voi olla enää15 tonnia ja velkaa 20 tonnia.
      Sähköautoista puhumattakaan .
      Semmoisra en suosittele kellekkään ostamaan uutena tuolla tavalla.

      • Anonyymi

        Raharemontissa on omat tarinat. Netin keskustelussa kuka tahansa saa värittää itsestään millaisen tarinan haluaa.


    • Anonyymi

      Nyt mä tiedän miksi jotkut kahdehtii työttömiä!. He käyvät töissä ja ovat itse veloissa! Jossain oli, että työttömyyskorvaus muutettava lainaksi!
      Kertoo todella paljon ehdoittajasta itsestään! Eli käy töissä ja on veloissa!

    • Anonyymi

      Mitä hyötyä sitä exceliä on hankkia jos ei osaa edes perus matematikkaa. Mä tiedän sellaisiakin ihmisiä joilla on ekseli ja ne laskee sinne numeroita laskimella ihan väärin ja uskovat näkemäänsä. Mutta olis kiva nähdä aiemmilla kausilla olleita ja heidän nykyistä elämää. Aloituksessa porukalla oli omakotitalo ja nythän omakotitalojen kauppakin on aika kankeaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      226
      3911
    2. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      32
      3215
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      3184
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      24
      3107
    5. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      101
      3048
    6. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      7
      2897
    7. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      9
      2418
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      2286
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      230
      2278
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      2098
    Aihe