Hallitus aiheuttaa sähkön hintojen korotuksen!

Anonyymi-ap

Hallitus poisti datakeskusten veronkorotuksen!

https://keskustelu.suomi24.fi/t/19010546/torkeaa-hallitus!-datakeskusten-veroa-kiristettava-!

Mitä enemmän Suomessa on datakeskuksia, sitä korkeampia pörssisähkön hintoja tullaan näkemään.

Koska myös kiinteähintaiset sähkösopimukset perustuvat ennustuksiin pörssisähkön hintatasosta, ja koska niissä myyjä lisää pörssisähkön keskiarvoon riskilisän, niin hintojen korotus tulee näkymään myös kiinteähintaisten sähkösopimusten hinnoissa.

Varoitus: Juuri nyt on tarjolla edullisia lyhytaikaisia kiinteähintaisia sopimuksia (tai sitten 18 kk).

Nuo perustuvat siihen, että pörssisähkö on keskimäärin talvella kalliimpaa kuin kesällä.
Eli jos keväällä tai kesällä alkava sopimus on joko 6kk tai 18 kk, niin siihen sisältyy talvia vähemmän kuin kesiä.

Poistamalla datakeskusten suunnitellun veronkorotuksen lakiesityksestä, hallitus pettää kansan, koska jos datakeskusten sähköveroa ei koroteta riittävästi, Suomeen tulee lisää datakeskuksia, joista ei kansalle ole mitään hyötyä (muutama puolalainen tai virolainen rakennusmies työllistyy rakennusaikana, mutta keskusten valmistuttua työllistämisvaikutus Suomessa on mitättömän pieni), mutta mitä enemmän Suomeen rakennetaan datakeskuksia, sitä korkeampia pörssisähkön hinnat tulevat olemaan.

Harjoitettava politiikka = maksettavaa kansalle, lisätuottoja varakkaille (usein ulkomaisille) sijoittajille.

Petturihallitus!

Vaan mikä vaihtoehdoksi?

Jos SDP voittaisi, seuraavaksi näkisimme polttoaineverotukseen huiman korotuksen, samoin kuin ympäristöperusteisia lisämaksuja bensiinin hinnassa (esim. jakeluvelvoite).

Eli kokoomus ja perussuomalaiset toimivat yhdessä kansaa vastaan, mutta SDP ja vihreät haluavat tehdä autoilusta (ja varsinkin bensiinimoottorisella autolla autoiluista) entistä kalliimpaa.

Onko olemassakaan puoluetta, joka oikeasti ajaisi kansan etua ?

2

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei kuluta mitää perusmaksut ovat silti 40-50 euroa kk. Tarkoitus tällä on elättää australialaiset sijoittajat.

    • Anonyymi

      Mitä näin jännää tällä kertaa seuraavaksi ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      200
      6351
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      66
      4793
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      100
      4613
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      80
      4361
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      97
      2801
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2235
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1727
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1644
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      58
      1617
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      49
      1443
    Aihe