Millaisia kokemuksia muilla Espoon eläinsairaalasta tai Evidensiasta ylipäätänsä? Minulla järkyttävä kokemus heidän toiminnastaan. Useita vääriä diagnooseja ja hoitovirhe, joka johti lopulta lemmikin kuolemaan. Eivät ota vastuuta virheistään. Kaiken lisäksi hävyttömän kallis. Suosittelen välttämään Evidensian toimipaikkoja ja erityisesti Espoon Eläinsairaalaa viimeiseen asti.
Espoon Eläinsairaala Evidensia
23
2112
Vastaukset
- Anonyymi
Espoon eläinsaarala todella huono paikka. Älkää menkö missään nimessä. Rahastusta ja asiakaspalvelu tylyä.
- Anonyymi
Evidenssiat rahastaa lemmikkien kustannuksella. En ole missään saanut niin törkeää palvelua kuin evidensialla.
- Anonyymi
Vältä Evidensiaa kaikin mahdollisin keinoin. Täällä listattuna aika paljon hyviä syitä siihen https://www.elainsairaalat.com/varoitus-evidensia-elainklinikat-ja-sairaalat/
- Anonyymi
Sama kokemus.
- Anonyymi
Jos Espoon Eläinsairaalasta / Evidensia annetaan aika Castrenille, älkää ottako.
Koppava, ylimielinen ja välinpitämätön. Inhoaa etenkin rescue-, seropi- ja vanhoja koiria.
Naapurin koiran nieluvaivaa ei edes tutkittu koska koiralla oli KAULURI.
Käyti hipelyineen, turhin labrakokein ja tunnin kyttäämiseen , maksoi yli 600 euroa.
Meille riitti, en kuseta koiraani sinne päinkään. Onni ja apu löytyi ketjuttomalta suomalaiselta eläinlääkäriltä.
Nielu rikki, haavassa paha tulehdus. - Anonyymi
Väitettiin että koiran kunto sama, juu peräpää petti mutta toipui parempaan. Tuntui siltä että painostettiin ja pikainen lopetus. Näin jälkikäteen tunne että painostettiin eutan asiaan ja hirveällä kiireellä ettei oikein annettu aikaa hyvästeihinkään.
Koiralla tulehdus arvot ylhäällä ja antibiootti auttoi mutta euta nyt tehty ja syyllisyys vaivaa.
En toiste vie Espoon pisteeseen ikinä.- Anonyymi00009
Sama kokemus lääkäri Castrenin koppavuudesta ja välinpitämättömyydestä iäkkäitä koiria kohtaan. Parempaa hoitoa pyydettäessä käskytti vaihtamaan lääkäriä.
Tottelin,
MUTTA Mistä ihmeestä löytäisin Espoosta halvemman veterinäärin.
Ymmärrän jokaisen lääkärin palkkionsa ansaitsevan, mutta Espoon Eläinsairaalan hinnat ovat todella törkeät!
Viikonaikana kolme käyntiä ja joka kerta esim. pkl-maksu eli "ovimaksu" 49 euroa, jolla ei ole mitään muuta järkeä kuin osinkojenkeruu. - Anonyymi00019
Sama juttu. Vein koiran Espoon eläinsairaalaan tutkittavaksi. Koira oli tutkintaan tullessa täysin reipas, liikkuva ja tutki innoissaan tuttuja paikkoja. Sairas koirani sai kuvantamisen yhteydessä kivunlievitykseen täysin väärää ja vaarallista opiaattia. Palautettiin sekavana ja liikuntakyvyttömänä kotiin, Kuoli syliini kotona kahden vuorokauden kuluttua selviämättä yliannostetusta huumeesta.
Toiselta lääkäriltä sain tietää, että käytetty erittäin vahva huume vaatii pitkän heräämisajan. En tiennyt. Virheen tehnyt "elänlääkäri" ei kertonut. En edes tavannut koiran luovutuksessa tämän kauhean virheen tehnyttä lääkäriä.
Ajatelkaa pohjantonta suruani ja itkuja. Tapatin koirani turhaan, koska en saanut ohjeistusta huumeen vaikutusaikaan.
En ymmärrä miksi kuvantamiseen annetaan kivunlievitystä. Koiraani on kuvattu ilman kivunlievityksiä ja rauhoittamisia. HÄN oli kokenut näyttelykoira tottunut käsittelyyn . Koirani ei ollut agressiivinen, Hän ei välittänyt leluista, mutta ihmisiä hän rakasti yli kaiken! Olin aina itse mukana tutkimuksissa. Nyt ei kevannut tälle "teurastajalle" läsnäoloni. Puolitoista tuntia odotin ja ihmettelin, mitä tapahtuu.
Sain velton kuivuneen ja viluisen koiran! Menin vapisevaan shokiin tilanteessa. Tuosta teosta maksoin luksus hinnan lähes 800 euroa, sain kuolemaa tekevän koiran ja epäasiallista kohtelua. - Anonyymi00022
Anonyymi00009 kirjoitti:
Sama kokemus lääkäri Castrenin koppavuudesta ja välinpitämättömyydestä iäkkäitä koiria kohtaan. Parempaa hoitoa pyydettäessä käskytti vaihtamaan lääkäriä.
Tottelin,
MUTTA Mistä ihmeestä löytäisin Espoosta halvemman veterinäärin.
Ymmärrän jokaisen lääkärin palkkionsa ansaitsevan, mutta Espoon Eläinsairaalan hinnat ovat todella törkeät!
Viikonaikana kolme käyntiä ja joka kerta esim. pkl-maksu eli "ovimaksu" 49 euroa, jolla ei ole mitään muuta järkeä kuin osinkojenkeruu.Tunnettu teurastamo!
- Anonyymi00007
Näin meilläkin painostusta vanhalle koiralle.
Tila parani diaknoosin jälkeenja valituksen jälkeen väittivät et tilanne huomattavasti pahentunut. Tehkää valituksia valvotaan, ainut mistä tutkivat.- Anonyymi00020
Espoon eläinsairaalasta ei kannata valittaa. Johtava vastuulääkäri siirtää vastauksen sihteerilleen. Saat vastauksena sanahelinää ja valmiiksi laadittuja vakitekstejä .
Aivan samaa olisi kun haistattelisivat suoraan.
Ei ole eettiset alaan liityvät arvot kohdallaan ruotsalaisessa pörssiyhtiössä.
- Anonyymi00008
Valituksia vain eteenpäin. Oikeus laitoksen tai ruoka viraston kautta.
- Anonyymi00010
Parasta Espoon eläinsairaalan koppavuudelle, huonolle hoitoasenteelle
ja hävyttömille hinnoille on välttää kaikin tavoin käyttää tuon kiskuri firman "palveluja.
Eiköhän tavat muutu kun maksavat asiakkaat kaikkoavat. Tämä "eläinsairaala" kerää jaettavaa vain ruotsalaisille sijoittajille, mikään muu ei merkitse mitään.
Ns eläinsairauksien lääkäri Castren on erittäin ilkeä ja ylimielinen.
Espoossa on monia hyviä ja palvelevia yksityisiä eläinlääkäreitä.
- Anonyymi00011
Toisen vieruskaupungin Eidensiaa kuin Espoota koskien meillä oli myös jo vuoden ikäisen koiran rokotuskäynti kamala, kerrottiin vain, että koiralla on jokin kasvain suussa, ja pitää varata aika näytteenottoon ja poistoon. Tuosta pelästyneenä toki näin tehtiin, ja lopputulos itse "kasvaimessa" oli se, että on hyvänlaatuista normaalia ikenien liikakasvua. Hienoa rahastusta laittaa koira ja koiran omistaja tuokin toteamaan spesialistilla jatkotutkimusten kautta, kun toinen eli lähetteen tehnyt elli ei sitä samassa ketjussa ole osannut diagnosoida alussakaan oikein.
- Anonyymi00012
Eldensiaa > Evidensiaa* ei ehkä epäselväksi jäänyt...
- Anonyymi00014
Erittäin hirveä paikka. Alkaen jo siitä ettei ole riittävästi parkkitilaa - sehän on kallista. Siksi pörssiyhtiö ei välitä. Lääkärit ylimielisiä. Koppavin kaikista Castren, joka tiukaisi asialliseen kysymykseeni vasten naamaa "vaihda lääkäriä, on täällä muitakin" Aateluus velvoittaa!
Ajanvarauslistan valikko puutteellinen, konsernipuhelimella jonotus maksullinen ja kallis, pkl maksu huippua 49 euroa, tehdään mielivaltaisia tutkimuksia ja lääkityksiä esim. koiran jatkuvaan limaiseen räkimiseen arvailulla vain oireenmukainen Butordol 0,4 ml, oraalilääkityksellä vahingoitettiin nielua pysyvästi.
Puhelinreseptin hinta Evidensiassa 15 euroa!!!!
Jokaiseen reklamaatioon näyttäisi olevan sama vastaus, joka on valmiina näpäytyksen takana tiedostossa. Tämäkin osoittaa välinpitämättömyyttä ja vastuun pakoilua. - Anonyymi00015
Minun pieni koirani tapettiin vahvalla Semfortan opiaatilla, joka sisältää erittäin voimakasta Metadonia.
Todella pitkään kesti tutkiminen, taidettiin elvyttää luovutuskuntoon.
Kävellen mentiin , palattiin kantaen velttona ja liikuntakyvyttömänä.
Toivotettiin liki 800 euron maksun kera voimia viimeisiin päiviin! - Anonyymi00016
Et ole ensimmäinen, etkä viimeinen. Tällä pörssiyhtöllä on korkeatasoista vain järkyttävät hinnat.
Varsinkin erikoislääkärit ja päivystyksen porukka antavat ilman syytä (ei jonoja, parkkipaikka autoista tyhjänä) odottaa tuntukaupalla. Kun menet kyselemään syytä, äkkiä ilmestyy paikalle nimetön ja tervehtimätön "lääkäri??????"
Minun koirani kuoli kuvausta varten annettuun metadonin yliannostukseen. "Taisi tulla pilkkuvirhe". On suuri ero 0,1 mg versus 1,0 mg.
Kappas vaan ei välitetty edes antaa vastalääke NALOKSONIA. Oliko pilkkuvirhe niin suuri, ettei raaskittu tuhlata pörssiyhtiön lääkevarastoa. - Anonyymi00017
Kaikki me, jotka olemme Kennelliiton jäseniä ja koiramme on hoitovirheiden vuoksi saaneet aiheettoman lopetuksen, laitetaan Kelliittoon tietoja ja lehdistöä esim. Iltalehteä, jotka ovat kiinnostuneita.Mitä enemmän saamme asallista ja totuudenmukaista näyttöä, sitä varmemmin Eläiraalan törkeys leviää ja asiakaskato lisääntyy.
Suomessa paljon ammattitaitoisia yksityisiä eläinlääkäreitä, jotka tuntevat vastuuta jo oman elinkeienonsa vuoksi. - Anonyymi00018
Naurua kälätystä "sairaalasta", jätetään eläin kuolemaaan ilman tarkkailua. Valitetaan ruuhkaa. Olisitko tyytyväinen selitykseen, eläimen kuolinsyy oli ruuhka. Miten ruuhkassa on tunti (odotin) aikaa kikatteluun ja naureskeluun. Millä perusteella??
- Anonyymi00021
Kun ei osata, niin kieltäydytään mutisten ja vältellen vaativista hoidoista. Vuosien kokemusta omaavan kasvattajan koiran kohtuleikkauksesta kieltäydyttiin ikään ja nivelrikkoon vedoten.
Koira oli fyysisesti vahva ja sydän kunnossa - kiitos vuosien aktiivisen liikunnan.
Ei kannata hakea apua tästä kasarmista, inhoavat iäkkäitä koiria ja niiden vanhoja isäntiä. Ikärasismia sekä elukoita että ympäristähaitta ukkoja kohtaan. Vanhuus ei aina tarkoita maksukyvyttömyyttä. - Anonyymi00023
Järkyttävää toimintaa Evidensiassa näköjään , asiaan olisi saatava pikainen muutos. Näitä hoitovirheitä ja töykeää kohtelua on myös toisissa Evidensian toimipaikoissa Suomessa. Näitä kokemuksia lukiessa tulee mieleen sadistinen ,ahne henkilökunta ketkä eivät oikeasti edes tunne empatiaa eläintä kohtaan.
- Anonyymi00025
Evidensia tammisto, pitäjänmäen Evidensia ala arvoista toimintaa.
Kaikissa sama toiminta. Hirveä eläinsairaala.
Aisti myyrmäki kuuluu samaan kastiin, en suosittele.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610