Kesä parhaimmillaan ja suomalaisesta tomaatista pyydetään 50c enemmän kilo, kuin ulkomailta tänne tuodusta. Lähes kolmannes enemmän.
En tiedä kuka vetää välistä mutta valinta oli ihan periaatesyistä helppo.
Taas jäi suomalainen ruoka kauppaan
21
319
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, en epäröisi yhtään ostaa kotimaista kun ei hintaero ole tuon isompi. Jos ei ole tarjolla kotimaista tomaattia, en osta.
- Anonyymi
Minä taas ostan ulkomaalaisia, jos ovat sentinkin halvempia. Maussa kun en ole huomannut mitään eroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä taas ostan ulkomaalaisia, jos ovat sentinkin halvempia. Maussa kun en ole huomannut mitään eroa.
Ja Temusta saa vielä halvemmalla kaiken...
- Anonyymi
Lentotomaatilla on pitkät perinteet 70-luvulta lähtien suomalaisessa ruokapöydässä.
Valintalo oli tuolloin edistyksellinen kauppaketju.
Valintatalon kassissa on talous vatupassissa. - Anonyymi
Almerían laajoilla maatiloilla maahanmuuttajat poimivat tomaatteja joka on tarkoitettu Euroopan supermarketteihin. Mutta nämä "välttämättömät työntekijät" asuvat hökkelikylissä.
Maakunnassa työskentelevät kymmenet tuhannet siirtotyöläiset ovat elintärkeitä Espanjan taloudelle.
12 tunnin työpäivän päätteeksi työntekijät palaavat kurjuuteen ja roskakasoihin, joka on yksi köyhimmistä Almerían laajojen maatilojen ympärille syntyneistä 92 epävirallisesta työläisten slummista, joissa asuu nyt arviolta 7 000–10 000 ihmistä.
Täällä Espanjan Mar del Plasticon (muovimeren) keskellä, Andalusian alueella, joka tunnetaan nimellä "Euroopan puutarha", 31 000 hehtaarin maatilojen ja kasvihuoneiden alueella, monilla asukkaista ei ole sähköä, juoksevaa vettä tai sanitaatiota.
Muovien meren sisällä on hökkelikylä, jossa talot rakennetaan dumppatuista roskista. Talot, on rakennettu kaikesta, mitä löytyy kaatopaikoilta tai tien varsilta; kasvihuoneista kerätyistä muovinpaloista, pahvinläpistä ja vanhoista letkuista, jotka on sidottu puupalojen ympärille. Espanjan paahtavan auringon alla lämpötila voi nousta 50 asteeseen. Yöllä muovikalvo vapauttaa myrkyllisiä syöpää aiheuttavia höyryjä.- Anonyymi
Itse ovat sinne menneet. Jos tuntuu että ei ole hyvä niin heillä on vapaus palata sinne mistä tulivat.
- Anonyymi
Liittyy asiaan miten? Ostamani tomaatit ovat alankomaalaisia.
- Anonyymi
Tomaatit kuten muutkin syötävät, menee maku edellä, hinta ei ratkaise. Suomalaiset kurkut on parhaita, tomaatit harvemmin. Tomaatit vaatii auringon valoa ja sitä ei oikein riitä. Kasvatan itse joitakin maustekasveja, basilika, timjami, chili, tomaatti yms ja makueron kyllä huomaa.
- Anonyymi
Etelässä paremmat tomaatit ja kanuunat suomessa syödään monta kuukautta vanhoja munia Miksi
- Anonyymi
Niin, täällä maakunnissa kyllä syödään ihan tuoreita, betonihelveteissä voi olla jotain muuta
- Anonyymi
Kanuunoita ei kyllä maalla syödä minkään ikäisenä.
- Anonyymi
Eu .ssa tulee ruoka olemaan halvempa paa paha Lipponen!
- Anonyymi
Ymmärtäähän sen ,että kauppaanhan ne kamat jää jos sulla ei ole rahaa
- Anonyymi
Mitä kohtaa et ymmärtänyt sanassa "periaatesyistä"?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä kohtaa et ymmärtänyt sanassa "periaatesyistä"?
Jos ei ole rahaa niin turha sieltä kaupasta on mitään odotella saavansa.Onko vaikeuksia ymmärtää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos ei ole rahaa niin turha sieltä kaupasta on mitään odotella saavansa.Onko vaikeuksia ymmärtää?
Eli et ymmärtänyt vieläkään. Noh, enempää en valitettavasti pysty auttamaan. Yritä selvittää itsellesi, mitä eroa on periaatteella ja rahattomuudella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli et ymmärtänyt vieläkään. Noh, enempää en valitettavasti pysty auttamaan. Yritä selvittää itsellesi, mitä eroa on periaatteella ja rahattomuudella.
Turha on valittaa jos ei ole rahaa .Ei siinä periaatteet auta mitenkään
- Anonyymi
Tuon verran enemmän voin kyllä maksaa, jos muuten laatu on vastaava. Useinhan ero on huomattavasti suurempi ja silloin menee jo harkintaan….
- Anonyymi
Kyllä, periaatesyistä ostan myös kotimaista. Vielä kun esimerkiksi kirsikkatomaatit ovat kotimaista pienyrittäjän luomua, niin kyllä maistuu. Espanjalaisten EU-maataloustukia meidän maksamia, nyt kenenkään ole viisasta kannattaa.
- Anonyymi
Onhan noita eri palstoilla kaikenlaisia äänekkäitä tumppuja, joille ruokaa on kaiketi jotkut ulkomaalaiset maissilastut, raaka kala, energiajuoma ja kaiken maailman ötökät ja lentokoneella tulleet pakastetut taikinamössöt. Suomalaisen ruuan tukeminen kun on näille se suurin vihan siemen, niin voisivat itse maksaa ne ulkomaan rahdit, vaikka tuontiverolla käyttämänsä ulkomaalaisen ruuan osuuden mukaan. Näiltä lapasilta en itse vastaavasti ostaisi mitään tuotetta tai palvelua, kun saan "ulkomailta halvemmalla parempaa".
- Anonyymi
Kun ostan ulkomaista ruokaa, meinaatko, että ne rahtikulut eivät ole siinä hinnassa mukana? :D
Toivottavasti uusi EU-budjetti tulee sisältämään merkittäviä leikkauksia maataloustukiin. Suomella ei ole pelättävää, meillähän on väitetysti maailman parasta ja puhtainta ruokaa, enää ei tarvitse kuin esittää ne pitkään kaivatut todisteet ja suomalainen ruokahan pitäisi olla hurjan kysyttyä! ...siis olihan niitä todisteita, joohan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282547- 1142126
- 1221829
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?991828Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.101574Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161421172Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891041Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211032Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987