Kesä parhaimmillaan ja suomalaisesta tomaatista pyydetään 50c enemmän kilo, kuin ulkomailta tänne tuodusta. Lähes kolmannes enemmän.
En tiedä kuka vetää välistä mutta valinta oli ihan periaatesyistä helppo.
Taas jäi suomalainen ruoka kauppaan
11
106
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, en epäröisi yhtään ostaa kotimaista kun ei hintaero ole tuon isompi. Jos ei ole tarjolla kotimaista tomaattia, en osta.
- AnonyymiUUSI
Minä taas ostan ulkomaalaisia, jos ovat sentinkin halvempia. Maussa kun en ole huomannut mitään eroa.
- Anonyymi
Lentotomaatilla on pitkät perinteet 70-luvulta lähtien suomalaisessa ruokapöydässä.
Valintalo oli tuolloin edistyksellinen kauppaketju.
Valintatalon kassissa on talous vatupassissa. - Anonyymi
Almerían laajoilla maatiloilla maahanmuuttajat poimivat tomaatteja joka on tarkoitettu Euroopan supermarketteihin. Mutta nämä "välttämättömät työntekijät" asuvat hökkelikylissä.
Maakunnassa työskentelevät kymmenet tuhannet siirtotyöläiset ovat elintärkeitä Espanjan taloudelle.
12 tunnin työpäivän päätteeksi työntekijät palaavat kurjuuteen ja roskakasoihin, joka on yksi köyhimmistä Almerían laajojen maatilojen ympärille syntyneistä 92 epävirallisesta työläisten slummista, joissa asuu nyt arviolta 7 000–10 000 ihmistä.
Täällä Espanjan Mar del Plasticon (muovimeren) keskellä, Andalusian alueella, joka tunnetaan nimellä "Euroopan puutarha", 31 000 hehtaarin maatilojen ja kasvihuoneiden alueella, monilla asukkaista ei ole sähköä, juoksevaa vettä tai sanitaatiota.
Muovien meren sisällä on hökkelikylä, jossa talot rakennetaan dumppatuista roskista. Talot, on rakennettu kaikesta, mitä löytyy kaatopaikoilta tai tien varsilta; kasvihuoneista kerätyistä muovinpaloista, pahvinläpistä ja vanhoista letkuista, jotka on sidottu puupalojen ympärille. Espanjan paahtavan auringon alla lämpötila voi nousta 50 asteeseen. Yöllä muovikalvo vapauttaa myrkyllisiä syöpää aiheuttavia höyryjä.- AnonyymiUUSI
Itse ovat sinne menneet. Jos tuntuu että ei ole hyvä niin heillä on vapaus palata sinne mistä tulivat.
- AnonyymiUUSI
Liittyy asiaan miten? Ostamani tomaatit ovat alankomaalaisia.
- Anonyymi
Tomaatit kuten muutkin syötävät, menee maku edellä, hinta ei ratkaise. Suomalaiset kurkut on parhaita, tomaatit harvemmin. Tomaatit vaatii auringon valoa ja sitä ei oikein riitä. Kasvatan itse joitakin maustekasveja, basilika, timjami, chili, tomaatti yms ja makueron kyllä huomaa.
- AnonyymiUUSI
Etelässä paremmat tomaatit ja kanuunat suomessa syödään monta kuukautta vanhoja munia Miksi
- AnonyymiUUSI
Eu .ssa tulee ruoka olemaan halvempa paa paha Lipponen!
- AnonyymiUUSI
Ymmärtäähän sen ,että kauppaanhan ne kamat jää jos sulla ei ole rahaa
- AnonyymiUUSI
Mitä kohtaa et ymmärtänyt sanassa "periaatesyistä"?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841672
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88908- 8872
- 54862
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56849Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58793Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html189789Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80735Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172730Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41730