Tarkka kumppani

Anonyymi-ap

Olemme seurustelleet kumppanini kanssa nyt vähän yli vuoden. Tavatessamme kumpikin oli eronnut pitkästä suhteesta ja meillä on kummallakin 2 lasta, jotka ovat suht saman ikäiset. Asumme kumpikin edelleen omissa kodissamme.

Minua on alkanut vaivaamaan se, että mies on niin tarkka kaikesta. Heillä syödään 5 ateriaa päivässä kellolleen samaan aikaan, ruuan pitää olla tiettyjen terveys sääntöjen mukaista ja viikossa on tietty herkku hetki. Mäkin tykkään siitä, että on säännöllistä ja syödään terveellisesti, mutta haluaisin että olisi myös joskus rennompaa ja joustavaa. Jos olisi vaikka kesälomalla rannalla, voisi hakea kaupasta lihapiirakan ja syödä sit kunnon ruuan myöhemmin kun pääsee kotiin.

Mulla on tullut sellainen olo, että mies pitää omaa elämäänsä parempana. Hänellä syödään terveellisesti, lapset ei katso telkkaria, lapset ei riitele ja on aina kiltisti. Mä koen että mäkin kasvatan lapseni hyvin. Meilläkin tehdään kotiruokaa, syödään säännöllisesti, on päivä rytmi ja säännöt. Mutta mä syötän joskus lapsille eineksiä, saatan antaa joskus arkenakin ruuan jälkeen pienen herkun, meillä katellaan viikonloppuaamusin piirrettyjä, lapset kinastelee ja vilkas ADHD poika saattaa joskus lähteä pöydästä liikkuu kesken syömisen. Ohjaan kyllä hänet takaisin pöytään. Mies kommentoi tähän mulle, että hänellä ei sellaista tapahdu, koska hän ei anna tapahtua. Mun lapset on paljon vilkkaampia ja äänekkäämpiä kuin hänen. Musta on käynyt tuntuu, että hänen mielestään hänen lapset käyttäytyy paljon paremmin kuin minun. Mä haluaisin että jokainen saisi olla sellainen kuin on. Jos lapsi on hiljainen ja haluaa lukea kirjoja en mäkään arvostele sitä että olisi nyt vähän äänekkäämpi.

Mies kehuu aina kaikkea omassa elämässään. Hänen pihalla on hyvä olla, hänen koti on erinomainen, heidän koulunsa on tosi hyvä, hehkuttaa aina kaikkea miten asiat on lapsilla hyvin jne. Ei siis mollaa mun paikkoja, mutta ei myöskään koskaan sano mitään positiivista niistä. Että onpa sun lapsilla kiva koulu tässä, tai ihana olla tässä sun pihalla tai mitään muutakaan. Mä sanon aina kivoja juttuja hänen asioistaan ja kehun hänen lapsiaan, kun he tekee kivoja juttuja.

Meillä on siis tosi kivaa yhdessä ja mies on tosi huomaavainen. Auttaa mua, on tosi ahkera ja tekee paljon kodin ja lasten (hänen lasten) eteen.

Ollaanko me liian erilaisia? Mä haluaisin että voisi ottaa rennommin, ettei kaiken tarvitse aina mennä niin oppikirjan mukaan lasten kasvatuksessa vaan voisi tehä enemmän fiilispohjalta.

Ollaan puhuttu yhteen muutosta joskus, mutta olen käynyt miettii, että miten se onnistuu kun ollaan jossain asioissa erilaisia.

3

353

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuntuu, että ennen yhteenmuuttoa sun pitää odottaa, että näkeekö mies elämäntyylissäsi mitään hyvää. Ei teillä ole kiire muuttaa yhteen kuitenkaan. Sitten jos päädytte yhteenmuuttoon jossain vaiheessa, teidän on sovittava teidän perheen pelisäännöt. Esim jos mies haluaa elää kellontarkasti, hän saa vastata ruuanlaitoista oman kellonsa mukaan. Kun sinä laitat, pitää olla joustoa, esim ruoka on klo 16-17 välisenä aikana. Jos haluat mennä lasten kanssa rannalle, niin menette kellosta välittämättä ja mies saa jäädä omiensa kanssa kotiin jos ei halua mukaan aikataulujensa vuoksi. Tai vaikka yksin jos hänen lapset haluavat mukaasi ja ovat jo sen ikäisiä, että pystyt (tai jaksat) vahtimaan kaikkia. Eli hänen aikataulujen ei tarvi rajoittaa sun elämää mutta sun vapaamuotoisuuden ei tule rajoittaa hänen kellonaikojen tärkeyttä.

    • Anonyymi

      Sinun luonasi saa elää, ja myös pitää hauskaa , iloita välillä kovaäänisestikin, miehesi luona on militaristinen järjestys ja lapset alistettuja elämään isänsä järjestyksen mukaan, ehkä tulee heti moitteita, jos poikkeaa isän järjestyksestä.
      Älä muuta tuon miehen kanssa yhteen, ei siitä tule, kun riitaa, lapsesi tulee kärsimään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      88
      1374
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1167
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      1029
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      78
      923
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      355
      817
    6. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      59
      777
    7. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      168
      774
    8. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      208
      750
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      707
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      645
    Aihe