Hei!
En pidä itseänä kovin kokeneena viiniharrastajana. Olen pari vuotta kokeillut tehdä viiniä viinimarjoista kaupoissa myytävien valmistuspakkausten ohjeilla.
Tulokset:
Viineistä on tullut hyvänmakuisia, jopa erittäin hyvänmakuisia ja kristallin kirkkaita.
Ainoa ongelma on, että ne tuntuvat aiheuttavan yöunta häiritsevää närästystä.
Olen käyttänyt enimmäkseen Preston valmisviinipakkauksia.
Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?
Jos on, oletteko löytäneet keinoja välttää ongelma?
Onko noissa valmisainepakkauksissa laadullisia eroja?
Närästävä viini!
Anonyymi-ap
4
281
Vastaukset
- Anonyymi
Osta oikeaa viiniä alkosta.
- Anonyymi
Älä juo heti vaan anna kypsyä pari kk. Ei kannata myöskään antaa käydä kuivaksi, Alkon kuivat viinit närästää paljon enemmän. 11-12% on sopiva kotiviinille ja 6kg sokeria 25 litraan.
- Anonyymi
28 astetta on näköjään hyvä lämpötila viinille käydä, puolessa vrk alkoi pulputtaa kuin kiehuva vesi. Persikkasiideri oli niin hyvää että kokeilen nyt persikkaviiniä, kun ei tee liian kuivaksi niin on varmaan hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34771ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10560