Oikeistohallitus on ollut parantavinaan kansantalouden tilaa "leikkaamalla". Työttömyysturvaa ja sosiaaliturvaa on huononnettu siten, että työttömäksi jäävä putoaa mahdollisimman alas, jo ennestään työttömien joukkoon.
Valtion menot saattavat olla pienentyvinään lyhyellä tähtäimellä. Suurempi vaikutus on nähtävissä työllisissä. "Putoamisen" pelossa, käytettävissä olevat tulot säästetään, palveluiden ja tavaroiden oston sijaan. Hallituksen leikkauksilla on taloutta lamauttava vaikutus.
Media uutisoikin kysynnän lamasta mm. Kauppalehden pääkirjoituksessa 14.7.2025:
www.kauppalehti.fi/uutiset/a/33b886e2-09ba-43f5-9bad-dd9069dd255d
Lamautushallitus
4
278
Vastaukset
- Anonyymi
Mieluummin minä tienaamani rahat käytän itse kuin katson, kun niitä jaellaan ympäriinsä.
Leikkaukset on hyvä alku, vielä vain lisää. Sosiaalituilla ei tarvitse asua kaupunkien keskustoissa eikä itse asiassa edes omassa asunnossa. Solu- tai kimppa-asumista ja tarjotusta työstä kieltäytyjille rankat leikkaukset. - Anonyymi
Nyt ehkä epävarmuuden takia säästöön menevä raha on jäljellä kun mieliala kääntyy positiiviseksi. Silloin se raha pääsee kiihdyttämään talouskasvua, tai onko sen edes tarve tehdä sitä? Suomalaisten nettovarallisuus on kovin alhaisella tasolla, eikä se sieltä nouse, ennen kuin kaikkea mikä tulee, ei humpatakaan menemään.
Lisäksi pitää muistaa, että on kovin monenlaista talouskasvua. Pelkästään palveluiden käyttäminen ja ulkomailla valmistetun tavaran ostaminen ja jopa ulkomaanmatkailu vauhdittaa talouskasvua, mutta jos samaan aikaan on vaihtotase alijäämäinen, ollaan sen kasvupyrähdyksen jälkeen taas astetta velkaantuneempia. - Anonyymi
Eipä tässä ole ikinä kerjuulle tarvinnu lähteä, kun tekee töitä. On koettu kaikki, ero, yt-potkut hyväpalkkaisesta duunista, töitä haettu, hakemuksia satoja, ja sitten tärppäsi. Palkka ei kummoinen, mutta mukava työ, niin mukava, että päätin jatkaa vaikka eläkeikäkin kolahti. No ei se eläke kummonen ole, mutta kun voimia on, ihmisiä kaipaa ympärilleen, vaihtia piisaa ym... ei tarvi napsia mielialalääkkeitä, kakarana aloittanut työt, pari uutta veronmaksajaakin saanut aikaiseksi. En ole itsesäälissä rämpivä nössörassukka vaan tekijä!!
Ryhdistäytykää saatanan luuserit!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273385Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122509Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.962444Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072134Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761683Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481584Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261496Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1331241
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151136