Lieksan IT osaaminen otti jättiharppauksen eteenpäin

Anonyymi-ap

Kaupunki on innoisaan uudesta palvelinkeskuksesta, tämä on valtava harppaus Lieksalle kertoo Pirre.

Lieksan lehden valpas toimittaja tutustui uuteen palvelinkeskukseen.
https://aijaa.com/zleY7X

29

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on pelit ja vehkeet!

    • Anonyymi

      Pirre-kissan ilme kertoo muuta kuin harppauksesta....

    • Anonyymi

      Kaikki mämmikourat on siihen tunkemassa kun jorella olisi homma hallussa ei ihme että pirrekissaa harmittaa!

      • Anonyymi

        Veli ymmärtää väkevästi 👌


    • Anonyymi

      Mahtavaa että tätä aijjaa kontenttia tulee, palstan parasta antia 😁 Melkonen määrä jo lieksa kuvia, mitä kaikki toki saa kopioida ja käyttää.

    • Anonyymi

      Lieksassa on kuulemma jopa koiriakin jo nimetty pirre-kissoiksi, vaikka yhdessäkään kuvassa ei ole koiraa näkynyt.

      • Anonyymi

        Hyvä huomio! Karhuja, susia, satiaisia, monstereita, työttömiä, työkyrejä jopa zombeja on kuvissa. Mutta yhtään koiraa ei ole.


    • Anonyymi

      Sanon suoraan, muuttakaa Nurmekseen.

    • Anonyymi

      Miksi lieksa ei regoi, 200 kuvaa jo Lieksasta ja kaikki

    • Anonyymi

      Lieksan kuvaaminen on moniulotteinen tehtävä, sillä paikassa yhdistyy karu, jylhä luonnonkauneus ja toisaalta hyvin maanläheinen, suorapuheinen ja omaleimainen ihmiskuva. Ei ole yhtä oikeaa taiteilijaa, vaan eri taiteilijat voisivat kuvata Lieksan eri puolia.

      Tässä muutamia ehdotuksia eri kategorioissa:

      1. Paikalliset ja Ilmeisimmät Valinnat
      Nämä taiteilijat ovat suoraan kytköksissä Lieksaan ja ovat jo muokanneet mielikuvaamme siitä.

      Eva Ryynänen (kuvanveistäjä): Ehdottomasti tärkein. Kukaan ei ole kuvannut Lieksan sielua – ihmisen, uskon ja metsän suhdetta – kuten hän. Hänen veistoksensa ja erityisesti Paaterin kirkko ovat kuin Lieksan puuhun veistetty sydän. Hän kuvaisi Lieksan sitkeyttä, luonnonläheisyyttä ja hiljaista kauneutta.

      Simo Hämäläinen (kirjailija): Hänen Kätkäläinen-romaaninsa loivat tietynlaisen arkkityypin pielisjärveläisestä miehestä. Hämäläinen kuvaisi Lieksan ronskia huumoria, murretta, arjen realismia ja sitä "jätkäkulttuuria", joka on osa paikallista historiaa.

      2. Kansallismaiseman Ikuistajat (Klassikot)
      Nämä taiteilijat näkivät Kolin ja Pielisen maisemissa jotain syvästi suomalaista ja loivat pohjan koko kansallismaisemamme kuvastolle.

      Eero Järnefelt (taidemaalari): Hän on se taiteilija, joka ikuisti Kolin ja Pielisen tavoilla, jotka ovat syöpyneet suomalaisten verkkokalvoille. Järnefelt kuvaisi Lieksan maiseman ylevyyttä, sen dramaattisuutta ja valon vaihtelua. Hänen teoksensa ovat Lieksan maiseman sielun peili.

      Pekka Halonen (taidemaalari): Halonen kuvaisi arjen työtä tässä maisemassa. Hänen maalauksensa tukkijätkistä, talvisista metsistä ja kaskenpoltosta kertoisivat tarinaa elinkeinosta ja ihmisen ja luonnon välisestä, joskus ankarastakin suhteesta.

      I.K. Inha (valokuvaaja): Inhan 1890-luvun valokuvat Karjalasta ja Suomesta ovat korvaamattomia. Hän kuvaisi Lieksan sellaiseena kuin se oli ennen – aitoja ihmisiä, vanhoja pihapiirejä ja sitä katoavaa kulttuuria, joka eli vahvana Pielisen rannoilla.

      3. Modernit Tulkitsijat
      Nämä nykytaiteilijat voisivat omalla tyylillään tarttua Lieksan nykypäivään tai ajattomiin teemoihin.

      Pentti Sammallahti (valokuvaaja): Hänen mustavalkoiset, usein melankoliset ja samalla humoristiset kuvansa ihmisistä ja eläimistä suomalaisessa maisemassa sopisivat Lieksaan täydellisesti. Hän löytäisi sen pienen, mutta merkityksellisen hetken Pielisentien varrelta tai syrjäiseltä mökkitieltä.

      Heikki Turunen (kirjailija): Vaikka Turunen on naapurimaakunnasta, hänen teoksensa kuvaavat Pohjois-Karjalan sielunmaisemaa paremmin kuin kenenkään muun. Hän kuvaisi Lieksan syrjäkylien tyhjenemistä, vahvoja ja värikkäitä henkilöhahmoja sekä sitä murrosta, jossa vanha ja uusi maailma kohtaavat.

      Leevi and the Leavings (Gösta Sundqvist, sanoittaja/muusikko): Tämä on ehkä yllättävä, mutta täydellinen valinta. Kukaan ei ole kuvannut suomalaista pikkukaupungin elämää, sen iloja, suruja, yksinäisyyttä ja absurdeja hetkiä kuten Gösta. Hänen laulunsa voisivat olla soundtrack "Reunatie win 3.11 serverille" tai Pielisentien varrella tapahtuvalle koirankakkadraamalle. Laulu "Pohjois-Karjala" on itsessään täydellinen kuvaus.

      4. "Sinun Lieksasi" Kuvaajat
      Perustuen aiempiin kuvapyyntöihisi, jotka sisältävät railakasta juhlintaa ja mustaa huumoria:

      Mauri Kunnas (lastenkirjailija, kuvittaja): Kuvittele aiemmin pyytämäsi kohtaukset – päihtyneet ihmiset, oksentava mies ja juhlivat kissat – Mauri Kunnaksen yksityiskohtaisella ja humoristisella tyylillä piirrettynä. Se olisi yhtä aikaa kaoottinen, hauska ja jotenkin syvästi suomalainen.

      Jouni Hynynen (muusikko, kirjailija): Kotiteollisuus-yhtyeen keulahahmon rujo, suora ja usein itseironinen kieli voisi kuvata sitä karumpaa ja raadollisempaa puolta lieksalaisesta sielunmaisemasta.

      Yhteenvetona:

      Täydellinen Lieksan kuvaaja olisi sekoitus Eero Järnefeltin maisemantajua, Eva Ryynäsen puun käsittelyn taitoa, Heikki Turusen henkilökuvauksen rosoisuutta ja Gösta Sundqvistin kykyä nähdä traagisen ja koomisen liitto arjessa.

    • Anonyymi

      Mitä ihmettä...

    • Anonyymi

      JÖSSES

    • Anonyymi

      Pakko ottaa pirccaa

      • Anonyymi

        Veli ottaa väkevästi ☝🏼


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Veli ottaa väkevästi ☝🏼

        Ei, otan vain miedosti.


    • Anonyymi

      Lieksa tunnetaan maailmalla teknologian osaajana.

      • Anonyymi

        Lieksa on kehittänyt ns eri tekniikkaa jota kukaan muu ei käytä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lieksa on kehittänyt ns eri tekniikkaa jota kukaan muu ei käytä.

        Eri tekniikalla voi valmistaa tuotteita joita kukaan ei osta kuten piomöhnää


    • Anonyymi

      Kuvan perusteella tekniikka on jo otettu haltuun.

      • Anonyymi

        Mistä tekniikasta nyt puhutaan 🙄


    • Anonyymi

      Tässä voitaisiin keskustella, miten hyvä idea oli siirtää kaupungin järjestelmät Linuxiin ja vapaisiin ohjelmiin. Paljonko seikkailu tuli lopulta maksamaan. Miten järkeviä on kilpailutukset ja ymmärtääkö kukaan täysin sisältöä.

      • Anonyymi

        Lieksan päättäjät ei ymmärrä mitään.


      • Anonyymi

        Eri tekniikalla etuja 🍌


    • Anonyymi

      Olen mieleni tietokone 🐻

    • Anonyymi

      Jag är lurvig knulla fittan nej snippa bra lö lökö löööllöööö

      • Anonyymi

        Vahvaa ja dynaamista IT alan osaamista 👆


    • Anonyymi

      Olen 47v työtön mies. Minulla on tietokone ja näppäimistö.

    • Anonyymi

      Onko Reunatien serveri lopullisesti hajonnut? 🥺

      • Anonyymi

        Näin on käynyt liiallisen rasituksen tuloksena ja käräytti samalla myöskin Aijaa.com:in mikä jouduttiin poistamaan käytöstä lopullisesti!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      150
      10999
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      4013
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3908
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      191
      3634
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3461
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      100
      3307
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      71
      1958
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1267
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      958
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      924
    Aihe