Pahoista puheista ja epärehellisyydestä sekä ilkeydestä tulee paha mieli ihmiselle. Ainakin jos hänellä on rippeitä jäljellä omastatunnosta.
Miksi tällainen ihminen siis valitsee sen mikä tuottaa pahaa mieltä itselle ja muille kun voi valita hyvyyden ja iloita siitä jos muut onnistuvat ja edistää toisten auttamista.
Hyvän tahtominen ja tekeminen edistää myös omaa elämää koska hyvä tulee takaisin itsellekin.
Miksi tällainen ihminen siis valitsee sen mikä tuottaa pahaa mieltä itselle ja muille kun voi valita hyvyyden ja iloita siitä jos muut onnistuvat ja edistää toisten auttamista.
Hyvän tahtominen ja tekeminen edistää myös omaa elämää koska hyvä tulee takaisin itsellekin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen valinnut pahuuden, eli lieksalaisuuden 🙏
Sinulla on joka päivä valta valita, oletko muita kohtaan julma vai lempeä – ainoa oikea teko on valita lempeys.
Ilkeydestä toisile tulee ilkeällä ihmiselle hyvä mieli
Niin, olisiko niin että hyvälle ihmiselle tulee muiden auttamisesta hyvä mieli ja ilkeälle tulee hyvä mieli ilkeilystä. Surullinen tapa elää se.
Hyvät ihmiset ovat viisaita koska joko tietoisesti tai tiedostamattaan he tuntevat syvän totuuden: mitä me teemme muille, me teemme itsellemme.
Miksi Lieksan valtuutetut valitsevat ennemmin vääryyden kuin hyvyyden?
Mitä vääryyttä ne on tehneet? Se on oikein jos pervoilua eivät hyväksy, tai ulkomaalaisia ehdokkaaksi.
Valtuutetut ajavat vain omaa etua, ei kaikkien kuntalaisten.
Jaa jassoo.....minkälaisen ohjelman valitsee päivälle, mutta ei aina jaksa mennä 100% teholla kohti hyvyyttä, se on paljon kiinni omasta jaksamisesta.
He jotka vääryyden värssyjä veisaa, heillä voi olla että henkinen puoli ei ole kouhallaan. He ei kertakaikkiaan pysty parempaan arjessa.
Kirkollinen sanansaattajakin voi olla koko lailla töykeä ja halventaa seurakunnan edessä senkun kerkee. Olen törmänny tähän elämäni aikana ja jätin hyvästit koko paikalle!
Pahalle ihmiselle on vaikea olla hyvä.
Karjalassa tämäkin asia on toisinpäin. Jos karjalassa on kateellinen ja kiero, eli niin sanotusti kuuluu joukkoon puhuen vielä muista pahaa, niin pääsee helpommalla.
Mutta olepas empaattinen, periaatteellinen, moraalinen, ahkea, ulospäinsuuntautunut ja ei-kateellinen, niin saat kiusaamista sataprosenttisella varmuudella osaksesi.
Eli karjalassa jos on positiivisia piirteitä ihmisessä niin joutuu kateellisten kiusaamaksi. Silti nämä kiusaajat luulevat että vika ja ongelma on jossain toisessa ihmisessä joka elää vain omaa elämäänsä. He ei tunnista että ongelma on heissä itsessään.
Edelläkuvatuista syistä en ole tekemisissä paikallisen väestön kanssa. Valitsen seurani, sillä haluan ylläpitää parempaa elämää sen aikaa kun asun Lieksassa.
Saman periaatteen on ottanut käyttöön monet muualta karjalaan muuttaneet kuin myös allekirjoittanutkin. Oli virhe kun alussa luulin että ovat mukavia ihmisiä. Jokainen kontakti mitä näiden kanssa on ollut, on juorunneet asiani pitkin poikin ja ilkeilleet selän takana. Edessä oltu silti niin mukavaa. Toki näitä saa joskus sellaisia murhanhimoisia katseita kun on muualta tullut.
Uskomattoman sisäänpäinkääntynyttä menoa.
Elämässä on yksi asia, jossa en tee valintoja.
Aina paljaalla. Ei kompromissejä.
Oikeudenmukaisuus, hyvyys, se on joillekin sisäsyntyistä ja erittäin luonnollista, ja vain joitakin harvoja on kohtalo suosinut kyvyllä auttaa ja olla tunneherkkä muiden kärsimystä kohtaan. Juuri tämä erityinen herkkyys tekee näistä ihmisistä niin huikeita ja unohtumattomia.
Mut aina on mukavampi olla väärässä kuin oikeassa.