Ensi vuonna 2026 on tulossa kirja joka käsittelee Kotkalaista rikollisuutta ja alakulttuureja. Siihen on tulossa osio joka käsittelee 80/90 luvun Kotkalaista skinikulttuuria. Itse en käyttäisi sanaa "kulttuuri" noiden älykääpiöiden osalta.
Suurin osa oli päihteiden suurkuluttajia jotka sekoilivat aina kilju ja pilleripäissään.
Mukana oli muutama asiallinen työssäkäyvä kaveri joita täytyi ihmetellä että miksi ihsn normaalit ja fiksut kaverit ryhtyvät skineiksi? He eivöt sekoilleet vaan lähinnä diggasivat Oi musiikista eivätkä edes olleet näkyvästi rasistisia.
Sitten oli muutama "muotiskini" jotka olivat lähinnä reppanoita jotka yrittivät Skineilyllään olla kovia poikia. Videovuokraamon pullea skini oli juuri tälläinen esimerkki.
Nämä sekoilijaskinit olivat kyllä hupaisaa porukkaa. Toivottavasti kirjassa tulee esiin heidän koominen puolensa. Paikallisessa sanomalehdessä haastateltiin tätä ryhmää 80 luvulla. Siellä uhottiin että kyllä sissi kestää Suomen kylmässä talvessa. Kyseisestä ryhmästä sitten tasan 1 taisi suorittaa asepalveluksen armeijan harmaissa. Että semmoisia sissejä nämä olivat.
Kotkan Skineistä tulossa kirjaa
4
125
Vastaukset
- Anonyymi
Kotkan 80 luvun skinit olivat kyllä töyttä Kummeli osastoa.
Moni heistä oli hiljaisia reppanoita yksinään mutta kun kiljua oli tonkka vedetty huiviin, niin alkoi uhoaminen ja sekoilu. Varsinkin kun olivat ryhmässä.
Aika moni oli päihdeongelmainen ja koulu ei maistunut.
Työelämään päätyi ihan muutama. Karhuvuoren osasto taisi olla sitä heikointa ainesta. - AnonyymiUUSI
EKI
- AnonyymiUUSI
Missäs Eki vaikuttaa nykyään?
Se yksi lihava Liverpool paitainen skinnari muutti ainakin Kotkasta Helsinkiin.
Oli välissä hevimies ja sitten rupesi tekno/rap mieheksi ja on täällä Kotkassakin järjestänyt rave bileitä. Hänen teknonimensä on INDIVIDUALISTI ja hänestä löytyy netistä matskua.
Häntä ei kyllä kukaan skininä ottanut vakavasti vaan oli lähinnä vitsi.
- AnonyymiUUSI
Minusta oli hauskaa kun nämä isänmaamme toivot😂 hoilasivat kiljupäissään liiton ldnkillä Klamydian Kråklund pojkar biisi. Se missä kertsissä lauletaan että "jag heter Sverige skinhead" Nämä tampiot olivat niin tyhmiä että kyseessä olisi joku skinien ylistyslaulu.😂 Päinvastoin, laulussa vittuillaan rankasti skineille😂
Tämä tapaus kertoo paljon skinidn älykkyydestä, tai siis lähinnä sen puutteesta.😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as643202Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna242978- 512872
- 562678
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582568Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482540On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532311Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782198- 692088
- 452082