Viinapäitä viisaita

Anonyymi-ap

Kyllä on todennäköistä, että alkoholi osaltaan auttoi eurooppalaiset menestykseen suhteessa muihin. Eurooppa on sivistyksen ja tieteen kehto. Moni ihminen tieteen ja taiteen alalla ollut vähintään alkoholin kohtuullinen käyttäjä. Ei ole tuulesta temmattua puhua viinasta ja viisaista. Olut ja leipä ovat olleet keskeinen osa ihmiskunnan ruokavaliota maanviljelyn alusta alkaen. Oluen ja viinin sivistävistä ominaisuuksista ei ole epäilyn aihetta. Mutta tyhmät ei viisastu viinasta ja alkoholin haittapuolilta ei viisaskaan juoja välty.

13

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Myös työmies on viinansa saanut ja monet hankkeet on toteutettu viinan voimalla.

    • Anonyymi

      No eikö joskus 70-luvulla oltu töissäkin kännissä aamusta iltaan? Näin olen ymmärtänyt, ainakin raksalla.

      • Anonyymi

        Näinpähän se taisi olla. Nyt niitä hometaloja sitten korjataan tai puretaan.


    • Anonyymi

      Monet hallitsijat on kyllä ollu kovia juomaan jo Egyptin faaraot. Alkoholin suurkulutus kuitenkin vääjäämättä heikentää ihmistä, joten on ollu tukijoukkoja ja silmää pitää "omatuoli" kasassa aikansa.

      • Anonyymi

        Stalin on kelpo esimerkki tästä.


    • Anonyymi

      Kyllä sivistynyt juominen kuului aikuistumiseen.

    • Anonyymi

      Oltiin vaimon kanssa kanssa viinapäitä viiksettäitä. Rattoisia eläkepäiviä. Mutta jonnekkin se partaleuka lähti äsken äkisti.

    • Anonyymi

      Kun osa meistä siirtyi Metsästäjä-keräilijä-elämäntavasta maatalouteen maanviljelijäksi, niin ei mennyt kauaa, kun viina tuli pysyvästi kuvioihin. Sillä sitten hurmattiin kaikki loputkin.

      Alkoholi tuhoaa meidät.

    • Anonyymi

      Kanadassa ja Australiassa on todettu, että persoimpia kansanryhmiä alkoholille ovat alkuasukkaat ja suomalaiset.

    • Anonyymi

      Ihminen on evoluutiossa sopeutunut alkoholiin. Alkoholista on ollut hyötyä ihmiskunnan historiassa. Aloimme viljelemään maata, koska me halusimme ryypätä, kirjailija Mark Forsyth toteaa kirjassaan A Short History of Drunkenness.

      • Anonyymi

        Ei kun se hoksattiin, kun aloimme viljelemään maata. Sen jälkeen hurmattiin loputkin metsästäjä-keräilijät tarjoamalla viljasta tehtyä viinaa.

        Sitä ennen olimme huippukunnossa.


    • Anonyymi

      Tutkijoiden mukaan humalajuominen mahdollisti sen, että ihmiset pystyivät kehittämään modernin sivilisaation. Alkoholi nimittäin tekee meistä hetkeksi mukavampia ja lapsellisempia.

    • Anonyymi

      Pienet määrät alkoholia lisäävät luovuutta. Näin niitä asioita keksitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe