Onkohan tuo loppuun asti mietitty

https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/8693181

Eikö noissa autonrenkaissakin ole nykyään muovia.
Eiköhän nuo pitäisi kierrättää jotenkin eikä haudata maahan.
Veisivät vaikka Intiaan tai Pakistaniin, siellä ajaisivat noilla renkailla vielä monta vuotta.
11470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Pöljällä ei mietitä mitään vaan tehdään rotille hyviä prsiä ja pohjaveteen lisää saasyeita. Tosin kylillä jara on pilannut jo pohjaveden. Apillapuolue ajattelee vain hetkellisiä voittoja eikä edes 10v päähän.

Äänestä
  • perce edellä puuhun pöljällä.

    Äänestä

renkaat mätänee vuosikymmenten saatossa maan alla ja sitten ruetaan ihmettelemään kun tien runko joustaa kuin vetelä suo ja vesi maistuu ikäänkuin kumimaiselta ja haisee myrkkykemikaalikeitolta.

Äänestä

Mitäpä täällä loppuun sti mietitään. Kylämme voitti ihan aiheesta suomen rumin palkinnon. Onkohan keskustan kaavan suunnitellut sama heppu kuin puuilon, tokmannin tai kirpputorien pohjan. Ihan kauhea kasari tönötys kuivan maan kylässä. Toista se on naapuri kaapunnissa.

Äänestä

Ei pitäisi käyttää renkaita tuollaiseen.
Ei ole tutkittua tietoa asiasta pitkältä aikaväliltä.

Äänestä
  • Mistä tiedät ettei ole?

    Mistä tiedät, ettei nyt tutkita?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mistä tiedät ettei ole?

    Mistä tiedät, ettei nyt tutkita?

    Ei ole näkynyt tuloksia.
    Kumirouheen käyttö jalkapallokentissä kiellettiin. Kumista liukenee haitallisia aineita vesistöön ja pohjaveteen.
    Mutta. Onko tuollainen penkka erilainen tapaus?

    Äänestä

Ai vanhojen renkaiden roudaus maailman toiselle puolelle olisi järkevää, mutta meluvalliin ne ei kelpaa?

Äänestä
  • Nam mitä pohjavettä 10v päästä.

    Äänestä

  • Ei ehkä kovin järkevää roudata Intiaan renkaita mutta onko järkevää Suomeen rahdata laivoilla puuhaketta maapallon toiselta puolen?

    Äänestä

  • Intiassa ja Pakistanissa pinnoitetaan näitä vanhoha renkaita uudelleen. Niillä ajellaan vielä hyvin pitkiä matkoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/8693181

Eikö noissa autonrenkaissakin ole nykyään muovia.
Eiköhän nuo pitäisi kierrättää jotenkin eikä haudata maahan.
Veisivät vaikka Intiaan tai Pakistaniin, siellä ajaisivat noilla renkailla vielä monta vuotta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu