Mopot on kaiken pahan alku ja juuri

Anonyymi-ap

On käsittämätöntä että Suomessa on naurettavan höllä asenne mopoiluun, vaikka tosiasiassa kaikki liikenteessä opittu asennevamma ja kurin puute on lähtöisin mopoiästä. Näille mopojonneille kaikki tuntuu olevan sallittua eikä poliisi "ehdi puuttumaan kaikkeen häiritsevään mopoiluun". Toisin sanoen, tällaisessa tilanteessa mopoilu ja mopot tulisi kieltää kokonaan koko maassa, koska homma on mennyt täysin hallitsemattomaksi.

17-vuotiaat poikkeuslupaa hakevat kakarat jotka uutisiin päätyvät ovat yleensä aina näitä mopoilijoita, jotka luulevat että sillä autolla voi mennä yhtä välinpitämättömällä asenteella kuin paljon kevyemmällä kaksipyöräisellä. Olisi parasta, että nuoren ensikosketus moottorikäyttöisiin kulkuvälineisiin tapahtuisi vasta 18-ikävuoden jälkeen, jolloin päässä saattaisi ehkä olla jo hitunen järkeä.

Sen sijaan että kytätään lieviä ylinopeuksia, joista ei ole pienintäkään vaaraa kenellekään, niin poliisin pitäisi nyt panostaa mopopentujen valvomiseen ja ottaa menopelit takavarikkoon pienimmästäkin rikkeestä!

4

309

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Poliisilla ei ole mitään välineitä puuttua viritettyihin mopoihin. Konstaapelit ovat pääsääntöisesti pahnanpohjimmaisia, joilla itsellään ei ole ollut mopoa. Ymmärrys tekniikkaa kohtaa on nolla. Poliisilta puuttuu myös enduro-mallisia pärriä, joilla mopopoikia voisi edes periaatteessa ottaa kiinni, vaikka tuskin ottaisivat sittenkään. Niillä 300 km/h ja 300 kg painavilla möhköillä ei ole mitään asiaa pääteitä pienemmille teille. Poliisi panostaa siihen mikä on heille helpointa, eli autoilijoiden jahtaamiseen ja sekin peltipoliiseilla.

    • Anonyymi

      Youtubessa nuoret ovat kuvanneet kohtaamisia poliisin kanssa. Viritettyjä mopoja ja kevytmoottoripyöriä uilan äänenvaimentimia ja umpityhmä poliisi kysyy nuorelta oletko tehnyt jotakin pyörällesi. Nuorikiistää ja sen jälkeen konstaapeli katsoo renkaiden kulutuspintoja ja ajovalon toimintaa. Siinä se poliisin tarkastus sitten on. Vaikka olisi kuinka tahansa helevetin pahaääninen mopo tai mp. Vaihtoehto olisi määrät mopo/mp katsastukseen ihan vaan sen perusteella kun kuulee että änkkäri on poistettu.

    • Anonyymi

      Totta, useimmista tulee sentään mopoiän jälkeen normaaleja rehellisessä työssä käyviä veronmaksajia, mutta pahimmat psykopaatit päätyy kytiksi rosvoamaan ja tappamaan ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      113
      756
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      549
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      505
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      492
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      18
      475
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      100
      428
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      421
    8. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      372
    9. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      32
      365
    10. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    Aihe