Miksi Yle esittää venäjänkieliset uutiset

Anonyymi-ap

Onko Ylekin punaisen puolueen yhtiö, kun julkaisee joka päivä venäjänkielisiä uutisia Suomessa? Venäjään kohdistetaan lisää pakotteita, samaan aikaan pakotteita kierretään kaiken aikaa. Venäjä myy yhä öljyä ja kaasua, varjolaivasto kulkee, lentokoneen osia kulkeutuu yhä luvatta venäjälle, drooneja myydään venäjälle, sekä elektroniikkaa. Pakotteet tuntuu olevan vain pelkkää suurta puhetta. Taitaa olla niin että me kärsimme pakotteista enemmän kuin Venäjä. Venäjänkieliset uutiset pitää lopettaa, se on epäisänmaallista.

4

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet täysin oikeassa. Venäjänkielisten uutisten esittäminen on sairasta, kuten myös saamenkielisten, jotka ovat Venäjän alkuperäisväestöä.

    • Anonyymi

      Saamelaiset on ok. Ne ei aiheuta tutkahäirintää eikä tunkeudu toisten tonteille.

    • Anonyymi

      Venäjänkielisten uutisten vastustajat ne ovat epäisänmaallisia. Kyllä venäläiset tarvitsevat tietoa todellisuudesta. Venäjältä kun ei sellaista saa.

    • YLE lähettää venäjänkieliset uutiset jotta Suomessa asuvat noin 100 000 venäläistä saisivat seurata myös putlerin uutisten vaihtoehtona länsimaisia uutisia.
      Tämä on mielestäni erittäin hyvä ja halpa tapa ohjata heitä pois putlerin propagandasta ja -ohjauksesta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4286
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3496
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      83
      3350
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      25
      3249
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3242
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2916
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2797
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2569
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2472
    Aihe