MOT: Savun peittämä bisnes – Lieksan mysteeriyrittäjä ja Saunamaailman varjo
Lieksassa, Pohjois-Karjalan metsien keskellä, seisoo rakennuksia, joista ei löydy mainostaulua, ei aukioloaikoja – eikä selitystä.
Kyse ei ole hylätyistä rakennuksista. Niissä on lämpöä, sähköä – ja säännöllisesti näkyy mustia savuja nousevan piipusta. Kyse on Saunakylästä, Saunamaailmasta ja siitä, mitä jotkut paikalliset kutsuvat BMW-pyhätöksi.
Mutta kuka on niiden takana?
---
Hiljainen mies ja hiljaiset kiinteistöt
Paikallisten mukaan tiloja hallinnoi mies, josta puhutaan vain lempinimellä: Jatkis. Hän ei ole rekisteröitynyt yrittäjä, eikä yksikään kyläläinen muista nähneensä hänen jakavan mainoksia, ilmoittelevan Facebookissa tai edes kertovan itse, mitä tekee.
Silti hänellä on:
useita kiinteistöjä
autoja, joiden arvo ylittää keskipalkan moninkertaisesti
ja jatkuva läsnäolo: paikalla, muttei paikallinen
Entinen naapuri:
> "Tuli yhtäkkiä. Alkoi rakennella. Ei koskaan kysynyt mitään, mutta eipä siitä kukaan valittanutkaan. Nyt on saunoja enemmän kuin kylällä asukkaita."
---
Ei y-tunnusta, ei lupia – mutta savua riittää
MOT tutki kiinteistörekisteriä, kaupparekisteriä ja yritystietokantoja. Saunamaailmalle ei löydy rekisteröityä toiminimeä tai osakeyhtiötä. BMW-pyhätön tontilla ei ole yritystoimintaa koskevia rakennuslupia.
Paikallinen rakennustarkastaja:
> "No sanotaanko näin, että jos joku haluaisi rakentaa samat rakennelmat virallisesti, niin paperia saisi täyttää kolme viikkoa. Mutta onko siellä mitään luvanvaraista? Riippuu keneltä kysyy."
---
Yksityinen retriitti vai kulttisauna?
Entä mitä rakennusten sisällä tapahtuu?
MOT:n haltuunsa saamien kuvien mukaan Saunamaailman sisätilat muistuttavat rituaalitiloja. Saunan lauteilla on massiivisia
puuveistoksia, seiniä koristaa BMW-aiheista symboliikkaa, ja saunavuorot jaetaan vain kutsuvieraille – joiden nimet eivät koskaan vuoda ulkopuolelle.
Entinen kutsuvieras:
> "Kysyt, kuka Jatkis on? Hän on sellainen, jota ei kutsuta – hän kutsuu. Ja kun kutsu käy, et sano ei."
---
Mikä on todellinen tarkoitus?
Onko kyseessä:
eksklusiivinen henkinen saunaorden?
tavallinen mies, joka ei vain halua verottajaa iholle?
vai suomalainen vastine illuminatille, jossa savusauna korvaa pyramidin.
Kunnan virkamies (nimeään antamatta):
> "Meillä ei ole valtuuksia puuttua, jos ei tule valituksia. Mutta jos Jatkiksen ympärillä alkaisi tapahtua enemmän... kiinnostusta voisi syntyä."
---
Lopuksi: Savua ilman tulta – vai jotain enemmän?
MOT jättää Lieksan taakse, mutta Jatkiksen ympärillä kysymykset jäävät elämään.
Miksi miljoonien kiinteistöt eivät mainosta itseään?
Miksi kukaan ei ole koskaan nähnyt Jatkiksen nauravan?
Ja miksi Lieksan taivaalla on joskus mustia savuja, vaikka ei ole polttoja?
Toimittaja (ääni):
> "Ehkä Jatkiksen maailma on vain niille, jotka hyväksyvät, ettei kaikkea pidä ymmärtää.
---
Seuraavassa jaksossa:
"Mitä tapahtui Lieksan mysteeriautokokoelmalle – ja miksi yhdelläkään niistä ei ole rekisterikilpiä?"
Yle MOT tutkii: Mysteerisaunat Lieksassa
Anonyymi-ap
9
277
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoa että joku on herännyt tutkimaan tuota vaiettua salaisuutta, jonka suhteen mm. Lieksan tiedeseura on ollut kovin vaitonainen.
En siis sanonut aitonainen... - Anonyymi
Aikamoisen ahnuksen aukon MOT on saanut avattua.
- Anonyymi
Karpo olisi jo selvittänyt yamalin saunamysteerin...
- Anonyymi
Törkyturpakuperkeikkahullu on säveltänyt koko jutun. Koska ei halua jäädä kiinni paskapuheistaan
- Anonyymi
Siellä ei pyöri kuin miehiä
- Anonyymi
Kyllä olisi tutkittava mitä jatkis salailee yamalin suhteen, on nuo eksytyspuheet ja valehtelut sen verran kieroja että jotakin suurempaa sieltä taustalta varmasti löytyy...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15611042Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474365Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58674096Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1973674PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013496Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013350Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731990Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161315Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1551018Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun270973