Vasemmistoliitto, tulevaisuuden maajussipuolue kuituhamppu edellä?

Anonyymi-ap

"Viljelijöitä jätetty pulaan: Unelma kuituhampusta ränsistyy käsiin

Pioneeriyritys Hemkan talousvaikeudet ovat pakottaneet sopimusviljelijöitä kulottamaan satoaan."

https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maatalous/d481c2d3-1f38-45c2-86db-f2d873f7a65c

Vaikuttaa siltä, että ainoastaan Bryyken Hampuusi puolustaa täällä maanviljelijöiden asemaa? Vasemmistoliitto puolustaa tukiaispolitiikkaa Keskusta vaikuttaa olevan aika hiljaa tässä asiassa, jossa oikeistohallitus vei maajusseilta härskillä tavalla kesken kasvukauden kuituhampun viljelyn tukirahat.

Onko Keskustalla ja Vasemmistoliitolla löydettävissä yhteisiä tavoitteita maatalospolitiikan saralla? Mitä vastaa itse Hampuusi?

8

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensin leiriydymme kuituhamppupellolle ja pidämme pitkän hamppupowwow session. Tiipiimme katon yläaukko toimii laajojen kansanjoukkojen katseenvangitsijana. Arviolta kuukauden päivät kun olemme ääneti ringissä istuneet ja poltelleet satoa, on äänestyksen aika. Äänestyksessä minä, Hampuusi, nousen rollaattoriltani seisomaan ja julistan pitkän pohdintani tuloksen. Julistus on sikälikin merkityksellinen, että siinä koko Powwow poppoo kuulee ensi kertaa oman mielipiteensä ja se jos mikä on demokratiaa. Kuten kysyjä huomaa, toimenpiteisiin ollaan jo ryhtymässä. Olkoon hamppu kanssamme. Ugh !

      • Anonyymi

        Rauhanpiippuako on polteltu? Kuuluuko Vasemmiston tai hamppupuolueen ohjelmaan siis oman hamppureservaatin perustaminen?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Rauhanpiippuako on polteltu? Kuuluuko Vasemmiston tai hamppupuolueen ohjelmaan siis oman hamppureservaatin perustaminen?

        Se on perustettu. Vielä kun saamme kela-taksien aikataulut synkronoitua niin sitten pääsemme kaikki saapumaan samaan aikaan reservaattiimme. Rauhanpiipusta en nyt ehdi puhua, on kiire yöpuulle.


    • Anonyymi

      Keskustalla ja vasemmistoliitolla on tietysti yhteinen kommunistinen aate ja syvä kommunistitovereidemme kunnioittaminen.

      • Kuituhamppu

        Mikä se kommunisti oikein on ? Ai niin ne Nauvostoliiton kommunistinuoret, no niinpä tietenkin.


      • Anonyymi
        Kuituhamppu kirjoitti:

        Mikä se kommunisti oikein on ? Ai niin ne Nauvostoliiton kommunistinuoret, no niinpä tietenkin.

        Hapsumattoileva mattopilotti ei saa unta ellei Hrutsevin ja Brezhnevin kuvat ole yöpöydällään?


    • Anonyymi

      Kaameeta puppua.

      • Anonyymi

        Mikä on puppua?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17542
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12454
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6212
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      35
      5118
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      75
      5029
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      54
      4162
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3763
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3286
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3159
    Aihe