Junaliikenne keskeytyi Parikkalassa Kiskobussi törmäsi pyöräilijään

Anonyymi-ap

"Junaliikenne Parikkalan Särkisalmen ja Savonlinnan välillä keskeytyi maanantaiaamuna noin kello 7.30 jälkeen. VR tiedotti keskeytyksen syynä olleen henkilöonnettomuus.

VR:n mukaan onnettomuuspaikalla suoritettiin pelastustoimet ja tilanne saatettiin viranomaisten tietoon.

Hieman ennen aamuyhdeksää pelastuslaitos julkaisi tapahtuneesta onnettomuustiedotteen. Pelastuslaitoksen mukaan polkupyörällä liikkunut henkilö oli ylittämässä junarataa, kun kiskobussi osui pyörään.

Henkilö lensi tilanteessa pientareelle ja loukkaantui lievästi. Ensihoito kuljetti henkilön jatkohoitoon. Poliisi jatkaa onnettomuuden syyn tutkintaa.

Onnettomuuspaikka sijaitsee noin 500 metriä Parikkalan Särkisalmen bensa-asemalta Parikkalan suuntaan.
– Kyseessä ei ole virallinen ylityskohta, mutta paikka, jota paikalliset käyttävät säännöllisesti junaradan ylitykseen"


Junakuski on syyllinen. Ei ihmisen, saati sitten pyöräilijän päälle saa ajaa.

2

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On pyöräilijän syy, jos hän teki ylityksen epävirallisesta kohdasta. Myös suojatien kohdalla olisi pyöräilijän syy, mikäli pyöräilee suojatien yli. Suojatie on suojatie vain jalankulkijoille. Pyöräänsä taluttava lasketaan jalankulkijaksi. Junille on annettava esteetön kulku, ellei ole suojatie kohdassa. Harvoin taitaa olla suojatietä junaraiteiden yli.


      "11 §
      Esteetön kulku junalle ja raitiovaunulle sekä rautatien tasoristeyksen ylittäminen

      Tienkäyttäjän on annettava junalle ja muulle rautatiekiskoilla kulkevalle laitteelle esteetön kulku. Raitiovaunulle on annettava esteetön kulku, ellei tässä laissa toisin säädetä.

      Rautatien tai raitiotien tasoristeystä lähestyvän tienkäyttäjän on noudatettava erityistä varovaisuutta ja mahdollisista suojalaitteista huolimatta tarkkailtava, onko juna tai muu rautatiekiskoilla kulkeva laite taikka raitiovaunu tulossa. Ajoneuvon nopeuden on oltava sellainen, että ajoneuvon voi tarvittaessa pysäyttää ennen rataa.

      Tienkäyttäjä ei saa lähteä ylittämään tasoristeystä, jos juna tai muu rautatiekiskoilla kulkeva laite taikka raitiovaunu lähestyy tai ylittää tasoristeystä taikka valo-opaste velvoittaa pysähtymään, erityinen ääniopaste kuuluu taikka puomi on alhaalla tai liikkuu. Tällöin on pysähdyttävä turvalliselle etäisyydelle radasta. Tasoristeys on ylitettävä viivyttelemättä."

    • Anonyymi

      Pyöräilijä polki junan alle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      259
      9668
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      176
      5444
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      155
      5055
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      65
      4737
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      188
      2240
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      11
      2155
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      299
      1776
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      88
      1488
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      15
      1155
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1083
    Aihe