https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/15606 Kannata ja Jaa!!
Kansalaisaloite eläkkeensaajien tukiasioiden parantamisessa EU:ssa
17
377
Vastaukset
- AnonyymiMiksi ? Tuohan on enemmän kuin järkevää, että et voi valita ristiin asuinmaata ja sosiaaliturvan tasoa. Eikö tuolla menolla kannattaisi ottaa Sveitsin sosiaaliturva ja Romanian kulut? 
- Anonyymiupp 
- AnonyymiIhan lainkirjaimella perusteltu aloite. - AnonyymiMinkä lain? 
 
- AnonyymiEhdottaisin että alennettaisiin eläkeikää, joten nyt kun eläkeikä on korkealla ihmiset keikkuvat työttömyysetuuksilla eivätkä saa töitä. Eipä ole vahoja ihmisiä Citymarketeissa, eikä paljon muuallakaan näkyvissä työntekijöinä. Eläkeikä alemmaksi, eläkkeet käyttöön ja jakoon. - AnonyymiTyöeläkevakuutus ei ole varautunut hoitamaan työttömyyttä eikä kerännyt vakuutusmaksussaan siihen. 
- AnonyymiNyt jo jopa 74 vuotiaat ovat vielä työttömyystilastoissa , eivät ole vieläkään päässeet eläkkeelle. 
 Tuo eläkeikä on tosi heiluva, toiset pääsee jo alle 65v eläkkeelle ja toisilla menee yli 74 vuoden ikään.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Nyt jo jopa 74 vuotiaat ovat vielä työttömyystilastoissa , eivät ole vieläkään päässeet eläkkeelle. 
 Tuo eläkeikä on tosi heiluva, toiset pääsee jo alle 65v eläkkeelle ja toisilla menee yli 74 vuoden ikään.Höpö höpö nyt taas…. 
 Jokainen Suomessa pääsee eläkkeelle kun ehdot täyttyvät. Vanhuuseläkkeelle pääsee jokainen, kun eläkeikä tulee täyteen. Tarvii lähettää vain täytetty eläkehakemus työeläkevakuutusyhtiöön.
 Kaikki 74-vuotiaat on jo aikaa sitten päässeet eläkkeelle, jos ovat halunneet.
- AnonyymiKansa on niin alistettua ja aivopestyä että työ on koko elämä , näkeehän tämän kun työehtojakin huononnetaan eikä kansa reagoi mitenkään , saati liittojen johto jotka vain nykyisin kahvittelevat ek: kanssa ja nauttivat huippuansioita . Jos ei varat riitä eläkkeisiin pitäisi leikkurin iskeä kohtuttomampiin eläkkeisiin ensin joita jaettu hyvinä aikoina "kultainen kädenpuristus " periaatteella ja korkeimmista aina alaspäin johonkin rajaan asti kunnes varat riittävät , sekä nostettava alimpia eläkkeitä ja purettava näin turhaa sosiaali byrokratiaa ja sieltä ihmiset tuottaviin töihin . 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kansa on niin alistettua ja aivopestyä että työ on koko elämä , näkeehän tämän kun työehtojakin huononnetaan eikä kansa reagoi mitenkään , saati liittojen johto jotka vain nykyisin kahvittelevat ek: kanssa ja nauttivat huippuansioita . Jos ei varat riitä eläkkeisiin pitäisi leikkurin iskeä kohtuttomampiin eläkkeisiin ensin joita jaettu hyvinä aikoina "kultainen kädenpuristus " periaatteella ja korkeimmista aina alaspäin johonkin rajaan asti kunnes varat riittävät , sekä nostettava alimpia eläkkeitä ja purettava näin turhaa sosiaali byrokratiaa ja sieltä ihmiset tuottaviin töihin . Työeläkkeisiin rahat riittävät oikein hyvin. Mitään merkkiäkään ei ole mistää rahojen loppumisesta. 
 Työeläkejärjestelmä on täysin velaton ja rahastoissa on 250 miljardia eli melkein tuplasti se, mitä Suomen valtiovelka on.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Höpö höpö nyt taas…. 
 Jokainen Suomessa pääsee eläkkeelle kun ehdot täyttyvät. Vanhuuseläkkeelle pääsee jokainen, kun eläkeikä tulee täyteen. Tarvii lähettää vain täytetty eläkehakemus työeläkevakuutusyhtiöön.
 Kaikki 74-vuotiaat on jo aikaa sitten päässeet eläkkeelle, jos ovat halunneet.74-vuotiaalla on oikeus työttömyysturvaan, käytännössä työttömyys voi olla haastavaa tässä iässä, sillä työmarkkinoilla voi olla ikään liittyviä esteitä ja työttömyyden kesto voi vaikuttaa työllistymismahdollisuuksiin. 
 Työttömyys voi koskea 74-vuotiasta henkilöä, jos hän on työvoiman ulkopuolella ja etsii aktiivisesti työtä tai jos hän on työttömänä ja ilmoittautunut työnhakijaksi. Tällöin hänellä on oikeus työttömyysturvaan, jos hän täyttää muut ehdot.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Höpö höpö nyt taas…. 
 Jokainen Suomessa pääsee eläkkeelle kun ehdot täyttyvät. Vanhuuseläkkeelle pääsee jokainen, kun eläkeikä tulee täyteen. Tarvii lähettää vain täytetty eläkehakemus työeläkevakuutusyhtiöön.
 Kaikki 74-vuotiaat on jo aikaa sitten päässeet eläkkeelle, jos ovat halunneet.Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan 15–74-vuotiaita työllisiä oli vuoden 2025 tammikuussa 5 000 vähemmän kuin vuosi sitten. 15–74-vuotiaita työttömiä oli vuoden 2025 tammikuussa 38 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. 20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku oli 76,5 %. 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 8,9 %. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:74-vuotiaalla on oikeus työttömyysturvaan, käytännössä työttömyys voi olla haastavaa tässä iässä, sillä työmarkkinoilla voi olla ikään liittyviä esteitä ja työttömyyden kesto voi vaikuttaa työllistymismahdollisuuksiin. 
 Työttömyys voi koskea 74-vuotiasta henkilöä, jos hän on työvoiman ulkopuolella ja etsii aktiivisesti työtä tai jos hän on työttömänä ja ilmoittautunut työnhakijaksi. Tällöin hänellä on oikeus työttömyysturvaan, jos hän täyttää muut ehdot.Ja n myös oikeus vanhuuseläkkeeseen. Eli pääsevät halutessaan eläkkeelle. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tilastokeskuksen työvoimatutkimuksen mukaan 15–74-vuotiaita työllisiä oli vuoden 2025 tammikuussa 5 000 vähemmän kuin vuosi sitten. 15–74-vuotiaita työttömiä oli vuoden 2025 tammikuussa 38 000 enemmän vuoden takaiseen verrattuna. 20–64-vuotiaiden työllisyysasteen trendiluku oli 76,5 %. 15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli 8,9 %. 74-vuotias pääsee halutessaan vanhuuseläkkeelle. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:74-vuotias pääsee halutessaan vanhuuseläkkeelle. Tällä hetkellä 68 vuotias pääsee. 
 
- AnonyymiEläkeiät nyt ’ajankohtaisilta’ ikäluokilla, syntymävuoden mukaan:: 
 1960: 64 v 6 kk
 1961: 64 v 9 kk
 1962–1964: 65 v
- AnonyymiNäyttäisi jäävän kannatus vähäiseksi,hyvä niin. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424925
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183656
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693443
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012798
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862670
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302630
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161693
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161546
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011438
- 1521321