Kehutaan usein, mutta joskus se on todella tökeröä. Minulle on sanottu kun olen ostanut kolmiolääkettä, että näiden kanssa ei sitten ajella autolla, hyvin epäystävälliseen sävyyn. On alettu laskemaan jäljellä olevien pillereiden määrää, vaikka lääke on saatavilla kelakorvauksella. Kerran sanottiin, että voisi käydä hierojalla, sen sijaan, että syö lihasrelaksantteja, ikäänkuin kaikilla olisi siihen varaa. Farmaseutit ovat vain lääkkeiden myyjiä, eikä heidän pitäisi suoltaa asiattomia kommentteja. Ei edes alkon myyjä ole niin tökerö, että sanoo viinapullon ostajalle, että tämän kanssa ei sitten auton rattiin. Tai kaupan kassa, että nyt ei enää kannattaisi syödä suklaata kun on tuota läskiä jo ihan tarpeeksi. Mielestä osa apteekin henkilökunnasta saisi mennä vaihtoon, varsinkin nämä kauimmin olleet.
Apteekin asiakaspalvelua
Anonyymi-ap
5605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Taitaa olla kirjoituksesi sarkasmia parhaimmillaan.
Lääkehaittojen vähentämiseksi ne tuota tekevät,eikä siinä ole mitään henkilökohtaista. Kaikki lääkkeet voivat olla potentiaalisesti haitallisia.
Pillerien määrä kiinnostaa Kelaa. Heille voi joutua antamaan kirjallisesti selvityksen, jos on epäselvyyttä.
No eipä oo sarkasmia, käyn nykyään Vuorelan apteekissa, jossa palvelu on paljon sujuvampaa.
Lääkkeiden vaikutuksista kertominen kuuluu heidän työtehtäviinsä, jopa aivan lakisääteisesti.
Hyvää palvelua olen saanut apteekissa.
Pöljällä osataan.
Salassapito ei näytä koskevan apteekin työntekijöitä. Paikassa on hiljaista kun haudassa ihmisten oottaessa vuoroaan ja sitten kassalla kovaan ääneen kysellään onko tämä lääke tuttu ja vaikka miten sanoo että onon, niin alkaa kovaääninen selitys jossa selviääkin koko apteekille, mihin vaivaan oletkaan lääkettä ostamassa. Taustahälynä esim. radio tietenkin pilaisi tämän