Yle ei kerro syytä Israelin iskuihin Gazan avustusjärjestöihin

Anonyymi-ap

Yle pimittää yleisesti tiedossa olevan syyn Israelin iskuihin "avustusjärjestöjen" tiloihin.

Gazassa terroristijärjestö Hamas on soluttautunut turvaan avustusjärjestöjen siipien suojaan. Sinisilmäinen Yle ei halua kertoa totuutta. Epäiltyjen joukossa on myös ainakin yksi suomalainen avustaja.

Eilisiltaisessa iskussa erääseen avustusjärjestön tilaan Israel sai kiinni 2 terroristijärjestö Hamasiin kuuluvaa tappajaa.

11

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      YLE on mätäpaise. Ajettava alas tuo ja verotusoikeus pois!

      • Anonyymi

        PS on mätäpaise ja vain PS haluaa alasajaa Ylen!!


    • Anonyymi

      Israel tappoi joitain satoja naisia ja lapsia käyttäen ruokasyöttiä ja sai mielestään tapettua kaksi taistelijaa. Hamas on tertoristijärjestö, mutta niin on tällä hetkellä myös Israelin armeija!

      • Anonyymi

        Valitettavasti on tiedossa kuinka ainakin yksi suomalainen auttoi Hamasia soluttautumaan avustusjärjestöön. Tappajat muka hyväntekijöinä.


      • Anonyymi

        Järjetön väitteesi on kopioitu YLE, HS ja iltapäivälehtien välittämiä 'palestiinalaislähteitten, Gazan terveysministeriön' eli Hamasin väitteitä Aljazeeran välittäminä, Gazan media kenttä on tiukasti Hamasin kontrollissa. USA ja Israel perusti yhteisen avustusorganisaation GHF ohittamaan Hamas/YK kontrolloimat avustus pisteet, joihin nämä eivät päästä avustusrekkoja poliittisista syistä, tarkoitus on luoda YKn paljon mainostaman nälänhädän josta on jo etukäteen Israel tuomittu.

        YK on tuominnut USAn ja Israelin luoman GHF ohituskaistan gazalaisten auttamiseksi. Hamas tapa on tulittaa näissä avustuspisteissä parveilevia ruuan haussa olevia ihmisiä etteivät he menisi niihin hakemaan ruokaa. Hamas / YK strategia on luoda nälänhätä ja vain Hamasilla olisi monopoli myydä elintarvikkeita gazalaisille jotka se on ryöstänyt avustusrekoista, GHF ei myy elintarvikkeita vaan jakaa ne kaikille tarvitseville ilmaiseksi. Hamas siis väittää IDF tulittavan ruuan hakijoita ja YLE, HS ja iltapäivälehdet toistaa väitteet täytenä totena feikkiuutisissaan ja samalla vääntää ja vääristelee IDF toimia Gazan vaikeissa olosuhteissa. Jotenka ottakaa kaikki YLE, HS ja iltapäivälehtien väitteet Lähi idästä aina varauksella älkääkä uskoko niitä ilman kriittistä asennetta.


    • Anonyymi

      Aiemmin on kuiskuteltu jopa lääkäritason muulista.

    • Anonyymi

      Valitettavaa on myös, että YLE käyttää haastateltavinaan sellaisia henkilöitä, jotka esiintyvät tutkijan nimikkeellä, mutta jotka esittävät lähinnä omaan taustaideologiaansa perustuvia spekulaatioita.

    • Anonyymi

      EUNRWA se siellä vaan kaikkien puskurien suojissa. Vastenmielisyyttä ja vastaisuutta voi näytellä vaan vihaa ei koskaan.

    • Anonyymi

      Tänään YLEN ykköskolumnissa jälleen kerran Timo Stewart, mutta kun yrittää kirjoittaa YLEN keskustelupalstalle kolumnin johdosta herännyttä kriittistä kommenttia, se ei mene sensuurista läpi, vaikka on täysin asiallinen. Vain yksi totuus sallitaan ja sitä toistetaan.

      • Anonyymi

        Eräs Ylen totuuksista tuntuu olevan sekin, että tilaus Daavidin lingosta täytyy peruuttaa. Varmaan Stalinin urkujen saundi resonoisi paremmim.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eräs Ylen totuuksista tuntuu olevan sekin, että tilaus Daavidin lingosta täytyy peruuttaa. Varmaan Stalinin urkujen saundi resonoisi paremmim.

        Voi teitä harhaisia raukkoja, sääliksi käy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      76
      8965
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5634
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      130
      5073
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      22
      3920
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3398
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2751
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      70
      2722
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2721
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1757
    Aihe